SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Eileen Collinsová: Profesionálka vo vesmíre

Štyrikrát letela do vesmíru, z toho dvakrát ako veliteľka raketoplánu. Medzi misiami stihla porodiť dve deti a svojimi schopnosťami dokázala, že pohlavie pri pilotovaní už nie je dôležité.

Eileen Collinsová na palube raketoplánu, resp. vesmírnej stanice Mir. Vo vesmíre bola štyrikrát, ako pilotka aj veliteľka raketoplánu. (Zdroj: NASA.org)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Lietanie obklopovalo Eileen Collinsovú (1956) už odmala. Vo svojom rodnom meste Elmira v štáte New York, ktorému sa hovorí aj hlavné mesto plachtenia, často vzhliadala k oblohe a pozorovala ladne letiace bezmotorové lietadlá. Klzáky a vetrone ju fascinovali a ona začala snívať svoj sen o lietaní.

„Naša rodina nikdy nemala peniaze na zaplatenie leteckých lekcií alebo dokonca na jeden let v lietadle,“ priznala raz Eileen v rozhovore pre NASA. 

„Moja túžba po lietaní možno práve vďaka tomu len rástla.“ Túto túžbu ešte podnecovala čítaním kníh o lietadlách, pozorovaním vetroňov, či prechádzkami po leteckom múzeu v Elmire.

Lietanie a matematika

Na strednej škole sa k jej vášni pre lietanie pridala aj ďalšia - vášeň pre matematiku a vedu. V štúdiu matematiky pokračovala aj na vysokej škole, stále si však nebola istá, čo chce robiť v budúcnosti.

Vedela, že to bude mať niečo spoločné s matematikou, ktorá ju mocne uchvátila. „Matematika je takmer ako hudba – je taká prirodzená. A nie je to len veda, je to umenie. To je dôvod, prečo som sa jej venovala počas celého štúdia,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Stále ju to však ťahalo k oblakom. V devätnástich rokoch mala našetrených tisíc dolárov, s ktorými prišla na letisko v rodnom meste a zapísala sa na kurzy lietania. Keď sa konečne dostala medzi oblaky a videla svet zhora, pochopila, že jej kariéra je jasná a bude sa odohrávať vysoko nad zemou.

V čase, keď sa Eileen rozhodla stať pilotkou, ešte stále panoval názor, že lietanie je určené najmä pre mužov. Vysoká cena tréningov a nedostatok podpory učiteľov a inštruktorov väčšinu žien odrádzal od kariéry v letectve.

Lenže medzi rokmi 1960 až 1980 začali ženy silnejšie vnímať feministické posolstvá o rovnoprávnosti a aby začali aj ony vykonávať dovtedy čisto mužské profesie. V týchto dvoch desaťročiach vzrástol podľa Svetového inštitútu pre ženy v letectve počet ženských pilotiek v Amerike na historicky najvyššiu úroveň z 4218 v roku 1960 na 26 896 v roku 1980.

V roku 1978 sa medzi pilotky zaradila aj dvadsaťdvaročná Eileen, ktorá začala svoj pilotný výcvik na Vanceovej leteckej základni letectva Spojených štátov amerických v Oklahome.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Inštruktorka lietania

Tréning šiel Eileen takpovediac od ruky. Vďačila za to aj silnému technickému zázemiu, ktoré nadobudla počas strednej školy.

Preto aj v súčasnosti vyzýva mladých ľudí, aby sa počas svojich štúdií venovali matematike, aj keď sa im zdá ťažká: „Ak si nie ste istí, čo chcete v živote robiť, myslím, že sami sebe poskytnete viac možností, ak budete mať dobré a solídne matematické znalosti. V dnešných časoch a pri súčasných technológiách je matematika skutočne nevyhnutná.“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


14 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


6 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


14 h
Logo podcastu Dobré ráno.

SaS hovorí, že takto sa nedá pokračovať.


a 3 ďalší 3 h
SkryťZatvoriť reklamu