SME

Galileo musel odvolať svoju slávnu vetu pred 400 rokmi

Nebol však prvým a ani posledným mysliteľom, ktorého diela sa ocitli na zozname zakázaných kníh zostavenom katolíckou cirkvou.

To, kde Galileo povedal "A predsa sa točí!", historici dodnes nevedia. (Zdroj: PROFIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keby dnes ešte stále platil zoznam zakázaných kníh, do ktorého katolícka cirkev radila diela, čo sa vyznačovali jedným z trojice znakov antikleratilizmus-rúhanie-kacírstvo, Otca Goriota od Honorého de Balzaca by ste si neprečítali. A vlastne ani nijaký iný jeho román či novelu.

Rovnako nič zo spisov Giordana Bruna, vybrané diela Reného Descarta, eseje Michela de Montaignea, zápisky anglických filozofov Bacona či Locka, state francúzskeho osvietenca Voltaira ani žiadnu knihu spisovateľa Émila Zolu či Alberta Moraviu. Samé zvučné mená, bez ktorých by dnes stredoškolské osnovy literatúry aj filozofie vyzerali úplne inak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dielo velikána histórie menom Galileo Galilei do zoznamu pribudlo presne pred štyrmi storočiami. Vo februári roku 1616 mu katolícka cirkev zakázala pokračovať v rozvíjaní myšlienok Kopernikovej teórie.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Vysokú si nedokončil

Muž, o ktorom sa dodnes hovorí ako o „otcovi modernej vedy“, sa pôvodne vôbec nemal stať vedcom. Hoci ho veda zaujímala odmalička, poslúchol radu otca a na univerzite v Pise začal študovať medicínu. Školu však nikdy nedokončil. Štúdium prerušil z finančných dôvodov. Odvtedy sa Galileo vzdelával sám. Venoval sa už len tomu, čo ho zaujímalo najviac - matematike, fyzike a astronómii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spočiatku sa názorovo od iných súvekých mysliteľov príliš nelíšil. Tak ako ostatní predstavitelia vtedajšej inteligencie aj on pôvodne veril aristotelovskému geocentrickému svetonázoru. Jedinému, ktorý v tých časoch cirkev schvaľovala. Zem je stredom vesmíru, to je predsa jasné.

Za prvotné objavy medzier v Aristotelovej fyzike si zaslúžil uznanie. Aj bez dokončeného univerzitného vzdelania mu tak dovolili na vysokej škole vyučovať - najskôr v Pise, neskôr v Padove. Až do chvíle, keď Galileo začal vyvracať aj jeho geocentrickú teóriu.

Smerom ku hviezdam

Okrem toho, že sa Galileo dodnes považuje za jedného z najväčších renesančných filozofov a vedcov, vďačíme mu aj za praktické vynálezy, ktoré používame. Jedným z nich je  napríklad ďalekohľad.

S takouto pomôckou sa Galileovo štúdium vesmíru ešte zrýchlilo a stalo sa efektívnejším - kam inam mal pomôcku namieriť, ak nie smerom ku hviezdam?

Ďalekohľad ho tak len utvrdil v tom, že sa so systémom Mikuláša Kopernika, ktorému v tajnosti veril už od deväťdesiatych rokov 16. storočia, stotožnil. Verejne sa k nemu prihlásil až neskôr. Umlčať sa ho katolícka cirkev rozhodla v spomínanom roku 1616.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C45GJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu