SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Bezpečnostný konzultant: Špionáž je druhé najstaršie remeslo

Viete si predstaviť Slovensko ako bojisko amerických a ruských agentov? Takéto fikcie nájdete v knihách PETRA ADAMECKÉHO.

Peter Adamecký (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podobne ako predošlé dva diely románu Piešťanská spojka je aj vaša tretia kniha politicko-špionážnym trilerom. Čitatelia opäť spoznávajú zabijakov, konšpirátorov, politikov, zbabelcov a možno aj hrdinov. Napriek tomu, že ide o fikcie, vyznievajú veľmi dôveryhodne.

Snažím sa písať knihy tak, aby boli aktuálne, aby reflektovali, čo sa deje. V prípade Vyznávača ide o Islamský štát ako nový fenomén Blízkeho a Stredného východu, s ktorým si ostatné krajiny nevedia poradiť. Do románu som ho zakomponoval pre prepojenia na Európu a môžeme povedať, že aj na Slovensko. Dej sa odohráva tesne predtým, ako sa má Slovensko stať predsedníckou krajinou EÚ, teda od apríla do júna 2016.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aký je podiel fabulácie a reality vo vašich dielach?

Povedal by som, že asi tak päťdesiat na päťdesiat.

Pôsobili ste v bezpečnostných zložkách. Využívate znalosť tohto prostredia, ktoré je pre väčšinu ľudí exotické?

Samozrejme, preto nepíšem knihy z lekárskeho prostredia alebo z finančníctva, lebo ho dobre nepoznám. Snažím sa vychádzať z toho, s čím som mal možnosť sa oboznámiť a čo som v tomto zaujímavom prostredí zažil. Aj to dobré, aj zlé.

Súboj Rusov a Američanov o tajné materiály nachádzajúce sa na Slovensku, anexia južného Slovenska, zmarenie volieb... Nestrašíte čitateľov svojimi scenármi?

O rizikách treba otvorene hovoriť. Hovoriť, nie strašiť. To politici ľudí strašia. Ľudia by mali o veciach slobodne premýšľať a nemali by sa dať strašiť, hoci sa niekedy zdá, akoby chceli byť strašení. Stačí sa pozrieť, čo sa na internete najviac číta, a to nielen v bulvárnych médiách. Človek by mal vyhľadávať čo najviac informácií o probléme, ktorý ho zaujíma a utvárať si názor z rôznych zdrojov. Ale ak dnes niekto nemá čas, prijme jednoducho to, čo je najčítanejšie, alebo to, čo konvenuje jeho uvažovaniu a videniu sveta.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mnohí veria konšpiračným teóriám. Čím si to vysvetliť?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu