SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Fašiangy bývali divoké, hýrilo sa aj v kostoloch

Bohapusté radovánky, divoké tance v uhrančivých maskách, hojnosť jedla a pitky. Také boli fašiangy.

Dobový fašiangový sprievod z Kysúc (Zdroj: archív, Kysucké múzeum - Čadca)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Noci boli ešte dlhé, dni studené a zimné práce porobené. Keď už sa popáralo všetko perie, napriadlo konope a utkalo ľanové plátno, začali sa spriadať plány na nadchádzajúce ročné obdobia.

No ešte než nadíde pôst a prikáže zdržať sa jedenia mäsa, masla, mlieka, syrov i vajec, všetky zásoby treba zjesť, nech sa neskazia. A dolu hrdlom ich zaliať opojným mokom, kým sa ešte dá. To je jedna z hlavných myšlienok fašiangov, bláznivých zimných sviatkov, ktoré sa ojedinele zachovali až do dnešných dní.

Pravidlá naruby

Druhá idea je spätá s bujarým uvoľnením zošnurovaného poriadku a morálky. Odrazu nemusí platiť nič, čo platí obvykle. Načas si môže každý vyskúšať byť niekým iným, ukryť sa hoci aj pod maskou belzebuba a páchať hriech obžerstva. Život sa na fašiangy neriadi žiadnymi zmysluplnými pravidlami.

Muži aj ženy sa prezliekajú za bosorky, chriapy, prespanky či vajčice a potúžení množstvom vypitého alkoholu stvárajú po dedine neprístojnosti. Ako hnusné strigy a ohavy. Otcovia rodín si berú na hlavu masky zvierat, bláznov a zvrhlíkov. Aj masku turoňa - volskú hlavu s rohmi a veľkým jazykom. Škriatok ich má v hrsti, škrtí ich, nech maškrtia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Krajina býva v tom čase plná snehu s prešliapanými chodníčkami, dedinskí úbožiaci hryzú do klobás, ktorými ich omotali mnohodetné mamky. Kdesi na gánku gazdiné ponúkajú z veľkej misy šišky, nastoknú na ražeň fašiangarom slaninu, nadelia vajcia. Gazdovia nalievajú pálenku a víno. Popíja sa. Svetu vládnu divokosť, veselosť a hodovanie.

Mágia aj pôžitok

Podľa starobylých jednotiek času trvali kedysi fašiangy štyridsať dní. Rovnako ako uplynie od zimného slnovratu po Hromnice. Štyridsať dní bude trvať pre kresťanov aj pôst pred Veľkou nocou. A tam niekde, medzi tým, sa všetko vždy na pár dní prevrátilo naruby - fašiangy vrcholili. 

Slávnosti spojené s fašiangmi však možno vysledovať už od pôvodných zvyklostí z Egypta, ba možno ešte ďalej. Slávil sa prechod zimy do jari, pričom kostýmy a masky mali zahnať zlých duchov zimy, aby nebránili jari prikvitnúť a zabezpečili v novom kolobehu roka dobrú úrodu a plodnosť domácim zvieratám.

Historické stopy vedú aj k starogréckym bakchanáliám dyonýziam, keď sa koncom februára usporadúvala na počesť Dionýza - boha vína, poľnohospodárstva, plodnosti, zábavy a tanca slávnosť s karnevalovým sprievodom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bezbožné hýrenie

Keďže všetky tie pôžitkárske a smilné zábavky, ktoré ľudí strhávali do víru pozemských túžob a odvádzali od zbožnosti, cirkev nedokázala v stredoveku potlačiť, včlenila ich do predpôstneho obdobia a prijala za svoje.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Parlament rokuje o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi.

Niektorí vravia, že peniaze nepotrebovali.


a 1 ďalší 30. jún
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


8 h
Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


15 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu