SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Rozoznáte krasokorčuliarske skoky? Pozrite ako sa líšia

Sú ozdobou krasokorčuliarskych predstavení. V krasokorčuľovaní existuje šesť oficiálnych skokov. Tu sú ich príbehy.

Majster Európy Javier Fernandéz. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Axel

Je pomenovaný po Nórovi Axel Paulsenovi, ktorý ho prvý raz predviedol v roku 1882. Ako jediný zo všetkých skokov sa skáče z nájazdu dopredu. Korčuliar skáče z ľavej nohy (ak je ľavák, t. j. rotuje doľava) a dopadá na pravú nohu. „Väčšina pretekárov má z neho strach pre odskok dopredu. Jozef Sabovčík ho napríklad miloval. Je to povinný skok v krátkom programe aj vo voľnej jazde a pretekár pri ňom skáče vždy o pol obratu viac, než u ostatných skokov,“ vraví slovenská krasokorčuliarska odborníčka Felicitas Babušíková.

 

Toeloop

Taktiež sa nazýva aj odpichnutý rittberger. Skáče sa v jazde dozadu z vonkajšej hrany pravej alebo ľavej nohy, s odrazom pomocou špičky tej druhej nohy, dopad je na tú istú nohu. „Pretekár sa odráža pomocou zúbku, ktorý má na korčuliach. Odpichom získava viac rotácie a práve preto sa považuje za najľahší skok. Jazdec pokračuje v rotácii v zmysle oblúka, akoby točil piruetu vo vzduchu,“ vysvetľuje krasokorčuliarska expertka.

Loop

Fanúšikovia ho často poznajú ako rittberger. Je nazvaný podľa Nemca Wernera Rittbergera (predviedol ho v roku 1909). Skáče sa z jazdy vzad z pravej alebo ľavej nohy, bez odrazu druhej nohy, a krasokorčuliar dopadá takisto na odskokovú nohu „Pri tomto skoku robí pretekár slučky vo vzduchu. Druhá noha sa nesmie dotknúť ľadu. Toeloop alebo Loop sú jediné dva skoky, ktoré nasledujú v kombinácii po prvom skoku,“ dodala Babušíková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Lutz

Je pomenovaný po Rakúšanovi Aloisovi Lutzovi (1913). Skáče sa z jazdy vzad z ľavej alebo pravej nohy z vonkajšej hrany, korčuliar si pomáha odrazom špičky druhej nohy, na ktorú aj dopadá. Je to takzvaný odpichnutý skok. „Je to najťažší skok. Pretekár sa odpichne zúbkom, ale ide do protiobratu, akoby skákal opačne z električky. Tvorí pomyselné písmeno S. Matematicky má Lutz najvyššiu hodnotu,“ prezrádza bývalá riaditeľka v Medzinárodnej korčuliarskej únii F. Babušíková.

Salchow

Ako prvý ho predviedol švédsky pretekár Ulrich Salchow v roku 1909. Zvyčajne sa na skok krasokorčuliar odráža z ľavej alebo pravej nohy a dopadá na tú istú, pričom nájazd na skok aj výjazd zo skoku je smerom vzad. „Pred samotným skokom urobí korčuliar tzv. trojku, teda pol obrat na ľade na pravej/ľavej nohe, pričom je otočený chrbtom do smeru jazdy. V dopadovej fáze ide vzad na opačnej nohe, než je odrazová noha,“ doplnila Babušíková.

 

Flip

Hovorový názov je aj odpichnutý Salchow. Skáče sa podobne ako Salchow z ľavej/pravej nohy, ale z vnútornej hrany, s odrazom špičky druhej nohy, na ktorú aj dopadá. Dôležité je nabrať čo najväčšiu výšku a dopad je na prednej časti korčule vo veľkom podrepe a s vodorovným držaním paží. Druhá noha je zanožená a špička miery von.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


15 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


7 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


15 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu