SME

Pozrite sa do očí potkana. Rozoznáte či cíti bolesť?

Slovenskí vedci skúmali mimiku potkanov. Vedia z nej odčítať fyzickú i psychickú bolesť.

V laboratóriách sa najčastejšie pracuje s potkanmi kmeňa Wistar. Ide o klasické biele laboratórne potkany, ktorých rozmery sa nelíšia od tých, čo sa predávajú v chovproduktoch. (Zdroj: PROFIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dokážete z tváre potkana vyčítať, ako sa práve cíti? Či je skľúčený, plný bolesti, alebo, nebodaj, depresívny? Ak by sme túto otázku položili majiteľom psov, odpoveďou by bolo jednoznačné áno. Veda však ďaleko zaostáva za ich presvedčením.

Nie je to tak dávno, čo nebola ani ochotná pripustiť, že zvieratá by mohli prežívať niečo podobné ako človek.

Pritom už Charles Darwin, uznávaný naturalista, v roku 1872 publikoval myšlienku, že tváre ľudí a zvierat sa pri prežívaní rovnakých emócií nápadne podobajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Inšpiroval viacerých psychológov a o sto rokov neskôr vznikol prepracovaný kódovací systém (FACS), ktorý numerologicky hodnotil zmeny vybraných svalových partií tváre. Na základe nich dnes vedci vedia rozpoznávať emocionálny stav, napríklad prežívanie bolesti, stresu alebo nepohody u ľudí s kognitívnym deficitom, novorodencov a detí.  

K tomu, aby sa táto metóda začala používať aj pri hodnotení určitých emocionálnych stavov zvierat, však muselo prejsť ďalších tridsať rokov. Vedecká obec akoby sa bránila pozdvihnúť zvieratá na jednu úroveň s človekom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V roku 2010 výskum vedcov z kanadskej McGill University potvrdil, že z tváre laboratórnej myši sa dá vyčítať, či cíti fyzickú bolesť a akú veľkú.

„Tento výskum pomôže vedcom zabezpečiť, nielen aby laboratórne zvieratá zbytočne netrpeli, ale pomôže im aj vo vývoji účinnejších liekov proti bolesti pre ľudí,“ publikovali svoje výsledky v magazíne Nature Methods v máji 2010.

Vytvorili Mouse Grimace Scale (škálu mimických výrazov myší), ktorá bola neskôr modifikovaná aj na potkany (2011), králiky (2012) a kone (2014).

Ak trpí, prižmúri oči

„Doterajšie výskumy sa väčšinou zameriavali na to, ako sa v mimike laboratórnych zvierat odzrkadľuje fyzická bolesť,“ hovorí docentka Lucia Kršková z katedry živočíšnej fyziológie a etológie prírodovedeckej fakulty v Bratislave.

„My sme sa rozhodli využiť metodiku RGS (Rat Grimace Scale) aj na odčítavanie emócií súvisiacich so psychickým stavom potkanov.“

Vedecký tím, ktorého je súčasťou, v týchto dňoch ukončil rozsiahly projekt, v rámci ktorého hodnotili zvládanie psychického stresu aj podľa zmien v mimike tváre potkanov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Náš predpoklad sa nám potvrdil,“ hovorí Lucia Kršková. „Negatívne emócie – v našom prípade stres z izolácie, premiestnenie z domácej klietky a umiestnenie do nového obmedzeného priestoru, sa v tvári potkana odzrkadľujú rovnakým spôsobom ako fyzická bolesť.“

Prežívanie bolesti a negatívnych emócií sa najvýraznejšie prejavuje na očiach. Očná štrbina sa zúži, potkan ‚žmúri‘, fúziky sa posúvajú dopredu, jemne sa zježia, ušká sa skrútia ako šunkové rolky a pritlačia k hlave. Oblasť nosa a líc sa vyhladí.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C44ZJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu