SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
PRÍBEHY SLOVENSKÝCH HRDINOV

Milan Rastislav Štefánik: Charizmatický dobyvateľ

Žiadny slovenský politik nebol obdarený takou charizmou ako Milan Rastislav Štefánik. Hoci bol nižšej postavy a nebol žiadnym krásavcom, svojou osobnosťou si dokázal okamžite získať ľudí.

Milan Rastislav Štefánik. (Zdroj: Literárny archív SNK)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

M. R. Štefánik vyrastal v rodine evanjelického farára v Košariskách na myjavských kopaniciach, kde sa udržiavala silná hurbanovsko-štúrovská tradícia. Napríklad Milanova stará matka z otcovej strany, za slobodna Ľudovíta Mária Šuleková, bola sestrou Viliama Šuleka, účastníka slovenského povstania z meruôsmych rokov, ktorý bol v roku 1848 odsúdený uhorským vojenským súdom na trest smrti a popravený.

Formovanie

Milan bol vnímavý chlapec. Písal básne, rád sa vzdelával a premýšľal o veciach okolo seba. Ako 18-ročný začal študovať v Prahe na technike. Ešte predtým si podal žiadosť o finančnú podporu aj do Spolku poslucháčov inžinierstva.

Tu je z nej úryvok:Uprostred rozličných útiskov a prenasledovaní, aké sa na maďarských školách každému roduvernému Slovákovi za podiel dostávajú, skončil som bežného roku na sarvašskom gymnáziu, ako to tu v odpise pripojené maturitné svedectvo vysvedčuje, s priaznivým výsledkom skúšku dospelosti a nasledujúc hlasu vnútorných túžob svojho srdca odhodlal som sa v nasledujúcom školskom naukobehu na vysokých školách pražských technickým štúdiám sa venovať. (...) Môj drahý otec, chudobný to evanjelický farár, ktorý pri svojom 600 - 650 zl. ročnom dôchodku deväťčlennú rodinu vydržiavať musí, žiaľbohu, nie je v stave zo svojej strany moje študovanie v Prahe mi umožniť...“ (podľa knihy M. R. Štefánik od J. Šujana).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Po dvoch rokoch technického štúdia M. R. Štefánik však prestúpil na štúdium astronómie. Pražské liberálne prostredie plné myšlienkových podnetov malo zásadný vplyv na vývoj jeho svetonázoru a politického myslenia. Táto zmena na istý čas poznamenala aj jeho vzťah s otcom – slovenským národne orientovaným evanjelickým farárom. Milan konfrontáciu s ním sám charakterizuje v štvorverší z 20. 9. 1900: Zradcu vlasti / zradcu Boha / nevkročí v ten / dom viac noha.

Tu bude Československo!

Po skončení štúdia astronómie odišiel Štefánik v roku 1904 do Francúzska, kde mal väčšie možnosti venovať sa odboru. Pri svojich vedeckých cestách po svete preukázal aj diplomatické schopnosti. V časoch prvej svetovej vojny si už ako francúzsky občan uvedomil, že prichádza možnosť zásadne zmeniť tvár Európy.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu