SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Odkiaľ v skutočnosti prichádzajú peniaze pre teroristov

Ekonomické myslenie je dôležité pre boj proti financovaniu a realizácii terorizmu.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

T eroristické organizácie vo svete ovládnu veľa peňazí. Len „rozpočet“ Islamského štátu (IS) vraj dosahuje dve až tri miliardy dolárov ročne.

 Zrejme najbohatšia teroristická štruktúra sveta má príjmy z čierneho obchodu s ropou, vyberá výpalné‚ „dane“ či výkupné za unesených, vykráda banky a rabuje. Cieľom je zjednotiť Irak, Sýriu, Jordánsko, Libanon a Palestínu pod zástavou svätej vojny. 

V chudobnejšom Hamase, ktorý sa usiluje o vytvorenie Palestínskeho štátu v pásme Gazy a na západnom brehu Jordánu, sa podľa odhadov ročne obráti zhruba miliarda dolárov.

Motiváciu na získavanie peňazí nemožno podceňovať. Svedčí o tom aj stanovisko Mustafu Abú al-Jazida, údajného vodcu síl al-Káidy v Afganistane, ktoré v apríli roku 2007 vysielala televízia al-Džazíra: „Prvoradá je finančná potreba. Mudžáhidov v Talibane sú tisíce, ale chýbajú im finančné zdroje. Stovky si želajú vykonať skutok vyžadujúci mučenícku smrť, ale nedokážu nájsť finančné prostriedky potrebné na výbavu. 

Agentúry nedávno citovali Davida Cohena, námestníka ministra financií USA, ktorý povedal: „Nemáme k dispozícii žiadnu tajnú zbraň, pomocou ktorej by sme vyprázdnili pokladnicu hnutia Islamský štát počas jedinej noci. Sme len v počiatočnej fáze.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dodal však, že existujú postupy, ktoré kdekoľvek na svete sťažia hľadanie banky, kde by islamisti mohli uložiť peniaze alebo ktorá by spracúvala ich transakcie.

Hranice slobody

Európska únia prijala smernicu, ktorá zaväzuje členské štáty uvádzať mená konečných vlastníkov spoločností v centrálnych registroch.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu