SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Smer si vychováva nových oligarchov. Kto to sú?

Ako to vyzerá s ľuďmi ukrývajúcimi sa v pozadí štátostrany? A ktoré nové tváre získavajú vplyv?

Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Tibor Somogyi)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

N ajťažšie váhy domáceho biznisu naďalej rastú. Do problémov sa dostávajú len menší oligarchovia. Viacerí sa popálili napríklad v zelenej energetike po zredukovaní jej štátnych podpôr. Iní zasa v realitách, keď v čase predkrízového boomu nakupovali stavebné pozemky až príliš draho.

Skrytejšie sa však do rybníka tradičných domácich oligarchov, ktorí sa rodili v časoch ranej privatizácie, vkrádajú noví hráči. Tí ani zďaleka nedisponujú takým majetkom, ako majú tradiční oligarchovia, no v previazanosti na politikov sa im vyrovnajú.

Často vychádzajú priamo z prostredia politikov, preto sa vedia ľahko dostať k štátnym zákazkám. A väčšinou predraženým.

Práve preto sa skrývajú.

Smer-SD prerástol sponzorov

Nástup nových oligarchov súvisí s vývojom terajšej vládnej strany Smer-SD. Počas jej prvej vlády medzi rokmi 2006 až 2010 sa strana výrazne riadila názormi i potrebami jej zakladateľov z radov tradičných oligarchov.

Navyše Smer musel vo vtedajšom kabinete načúvať aj koaličným partnerom z HZDS a SNS. To v druhom volebnom období netreba a zakladatelia Smeru už nemajú až taký vplyv. Nemalú časť skrytej moci i biznisu údajne museli odovzdať oficiálnym lídrom strany.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Medical Group SK je iba jedným príkladom skrytej angažovanosti politika v domácom zdravotníctve.

Takýto scenár naznačujú zdravotnícke kauzy bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku. Predražené cétečko, ktoré si chcela piešťanská nemocnica kúpiť od jeho spriaznenej firmy Medical Group SK, je iba jedným príkladom skrytej angažovanosti tohto politika v domácom zdravotníctve. Čoraz viac sa začalo hovoriť o pôsobení „paškovcov“ či „košickej vetvy Smeru“ v zdravotníctve.

Paška s manželkou Janou mali a majú viaceré priame a nepriame väzby na podnikateľov a štátnych manažérov v zdravotníctve. Paška sa vzdal kresla predsedu parlamentu, no prepojenia a finančné toky mu zostávajú.

Oficiálne vlastní Medical Group SK banskobystrický právnik Juraj Koval, ktorý tiež rastie cez štátne biznisy. Mecenáš banskobystrického hokeja nemá aktivity len v zdravotníctve, ale vo veľkom zastupuje štát aj v súdnych sporoch.

Politici biznismeni

Podobné javy a persóny sa vyskytujú všade tam, kde sa veľa investuje. Napríklad súčasný minister dopravy Ján Počiatek mal za prvej Ficovej vlády pod palcom aj informatizáciu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu