SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Aby za nás neplatili účty iní

Naše každodenné spotrebiteľské rozhodnutia nás spájajú s ľuďmi inde na planéte.

(Zdroj: Filip Homza)

Č i sa nám to páči alebo nie, naše každodenné spotrebiteľské rozhodnutia nás spájajú s ľuďmi inde na našej spoločnej planéte, s ľuďmi v inej časti spotrebiteľského reťazca.

Za našich tričkom sa môže skrývať devastácia životného prostredia v Strednej Ázii, detská či nútená práca v Indii, zlé pracovné podmienky šičiek v Bangladéši. A naša čokoláda nie je pre každého taká sladká, ako pre nás.

Všetko to, čo sa nám zdá byť také dostupné, je také len preto, lebo si môžeme dovoliť časť nákladov preniesť na plecia niekoho iného. Na plecia ľudí, ktorí sa tomu nedokážu kvôli neférovým vzťahom naprieč planétou brániť a sú neraz vďační aj za to málo, čo im spadne z nášho bohato prestretého stola. Prípadne to prenesieme na plecia životného prostredia.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

To všetko masívne podporuje aj našu prehnanú spotrebu. Náš konzum, ktorého symbolom sa v našom kultúrnom priestore stali práve Vianoce. Aj keď ich posolstvo je úplne iné.

Čo s tým môžeme urobiť? Ak už potrebujeme vymeniť telefón, tak si namiesto klasického mobilu môžeme zadovážiť férový telefón, môžeme siahnuť - aj keď s istou mierou opatrnosti - po výrobkoch označených ako Fair Trade, či po odeve s niektorým z certifikátov potvrdzujúcim férovosť produkcie.

Vyjde nás to možno na viac, no celková cena sa zmeniť nemusí. Časť účtu totiž za nás nezaplatí zberač kakaa v Ghane či šička v Bangladéši. A tiež nás to prirodzene primäje kupovať menej.

Ide o to, aby sme ŽILI FÉR. A to môže urobiť každý jeden z nás. Ak chcete urobiť čosi navyše, podporte zbierku ŽI FÉR, ktorou Platforma mimovládnych rozvojových organizácií a jej členské organizácie podporia štyri rozvojové projekty v zahraničí.

Svoj príspevok na celonárodnú zbierku ŽI FÉR môžete poslať cez tento formulár. Vopred ďakujeme.

Tento obsah vznikol v rámci projektu k Európskemu roku rozvoja 2015 v spolupráci s Platformou mimovládnych rozvojových organizácií, s finančnou podporou Európskej komisie a SlovakAid. Vyjadrené názory nemožno interpretovať ako stanovisko donorov.

 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výber rozhovorov (newsletter SME).

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.


21. sep
Vojtech Végh verí, že varenie bez odpadu, keď sa využívajú listy, šupky aj stonky, je chutnejšie. Na snímke marakujový krém s pitahayou.

Rozhovor s Vojtechom Véghom.


17. sep
Do medzinárodného prieskumu Dunaja sa zapojilo 13 európskych krajín.

Z liečiv prúdiacich do tokov začínajú vodné živočíchy meniť svoje správanie.


17. sep
Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne.

Predtým bol punkerom Vrabcom, dnes je Sofiou. Až teraz som to ja, hovorí


17. sep
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po kedysi dominantnej záchranke Falck získala v tendri z roku 2019 najviac pozemných staníc záchranka LSE - Life Star Emergency.

Inšpektorát práce jej udelil pokutu 23-tisíc eur.


2 h
Rozhovory ZKH: Milan Krajniak.

Krajniak kritizuje aj ministra Mikulca.


a 1 ďalší 6 h
Čínska developerská spoločnosť Evergrande

Svet straší kolaps gigantickej čínskej firmy.


6 h
Skryť Zatvoriť reklamu