SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Kostičky pod stromčekom nie sú detinské

Kupujete darčeky pre svojich domácich miláčikov? Nie je na tom nič zlé, tvrdia psychológovia.

Moravce uľavili dôchodcom a zdravotne postihnutým. Za psa po novom nemusia platiť daň. (Zdroj: archív)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pravidlo číslo jeden - stromček sa nežerie ani sa po ňom nešplhá. Pravidlo číslo dva – darčeky sú povolené, ale nesmú byť drahšie než tie, čo dostanú ostatní členovia rodiny.

Ako funguje obdarúvanie, skúmajú psychológovia a antropológovia veľmi radi. Ide vraj o komplexnú a mimoriadne dôležitú súčasť ľudskej komunikácie, ktorá pomáha definovať vzájomné vzťahy a upevňovať zväzky.

Okrem toho pripomínajú, že je to často darca, kto má z daru najväčší úžitok. Potvrdzuje si svoj vzťah k osobe, ktorú obdarúva, cíti sa užitočný a starostlivý.

Dôkazom toho by mali byť aj majitelia domácich zvierat. V ich prípade je jedinou a skutočnou pohnútkou len to, aby urobili svojho psa alebo mačku šťastnými. Alebo seba samého?

„Keď dávate dar inej osobe, vždy je tam tlak na reciprocitu. To neplatí pri domácom zvierati,“ hovorí pre New York Times Tray Rya, profesorka z Virginia Commonwealth University.

„To poukazuje na to, že potešenie pochádza zo samotného aktu darovania, z vedomia, že sa o niekoho dokážeme postarať, zlepšovať jeho životné podmienky,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa prieskumy rôznia v číslach, v jednom sa zhodnú. Viac ako polovica majiteľov kupuje svojim domácim zvieratám darčeky pod stromček. Americký portál PetFinder.com uvádza, že je to až 63 percent majiteľov psov a 58 percent majiteľov mačiek. A štyria z desiatich ich dokonca zabalia do vianočného papiera a previažu stužkou.

Podľa psychológov na tom nie je nič choré, detinské alebo patologické.

„Je to prejav našej vrodenej potreby starať sa a opatrovať,“ vysvetlil pre magazín Time Stanley Coren, bývalý profesor psychológie z University of Britisch Columbia. „V čom to môže uškodiť? Nanajvýš v tom, že niekto minie dvadsať dolárov na obojok vykladaný umelými drahokamami.“

Jedlo ako dar stačí

Lemon každé Vianoce dostal deku, ktorú s chuťou roztrhal. „Radi sme mu to dovolili, veď boli Vianoce,“ hovorí herečka Edita Borsová, predstaviteľka Eriky zo seriálu Divoké kone. „Len sme mu potom nevedeli vysvetliť, že ostatné trhať nesmie.“  

Vlani mu kúpila tyrkysovú, krásne sa hodila k jeho hrdzavej srsti. „Ako žena som k nemu s obľubou všetko ladila,“ spomína na maďarskú vyžlu, ktorá pred troma mesiacmi umrela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Mali sme ho sedem rokov, ťažko sa mi o tom hovorí. Prišlo to nečakane, na dovolenke pri mori sa mu zdurili uzliny, mysleli sme, že je to zápal slinnej žľazy. O tri týždne

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu