SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Ako vznikla kultová bábika? Volajte ma Barbie

Viedli sa pre ňu súdne spory, aktivistky ju odsudzovali pre jej výzor, bola predmetom mnohých paródií. Pre dievčatá je však bábikou, ktorú v istom období života musia mať.

Barbie už má 56 rokov, ale stále vyzerá dobre. Kedysi bola vzorom modernej emancipovanej ženy, dnes ju obviňujú že z dievčat vyrába anorektičky. (Zdroj: Profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ruth Handlerová (1916 – 2002) si urobila meno ako podnikateľka a riaditeľka hračkárskeho gigantu Mattel, ktorý založil jej manžel Elliot. Keď sa v roku 1955 vybrala na dovolenku do Európy, zažila nečakanú inšpiráciu: v obchode objavila bábiku nazvanú Lilli.

Bola to vtedy novinka na trhu, inšpirovaná kresleným seriálom o dievčine, ktorá pracovala ako sekretárka, mala drzosť a odvahu a nebála sa hovoriť o sexe. Táto bábika nebola určená pre deti, ale mala slúžiť ako darček pre dospelých. Ruth Handlerová kúpila hneď tri – jednu pre dcéru Barbaru, druhú pre syna Kennetha a tretiu pre seba. Výzor Lilli ju fascinoval – väčšina vyrábaných bábik sa podobala na dieťa, aby dievčatá mali pocit, že sa starajú o bábätko. Lilli však vyzerala a bola oblečená ako dospelá mladá žena.

Ruth si už dávno všimla, že keď sa jej dcéra hrá s bábikami, niektorým z nich dáva dospelú osobnosť, akoby sa do nich projektovala a predstavovala si samu seba, keď vyrastie. Jej manžel však tvrdil, že dospelý človek nikdy nekúpi pre dieťa bábiku, ktorá bude mať zmyselné, či dokonca erotické krivky. Lenže keď uvidel Lilli, pochopil, že jeho manželka možno práve objavila dieru v trhu, ktorá im zarobí milióny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Cesta na vrchol

Netrvalo dlho a Handlerová vytvorila vlastné návrhy na novú bábiku. Oficiálne narodeniny má 9. marca 1959, keď ju prezentovala na veľtrhu hračiek v New Yorku a dostala meno po dcére Barbare - Barbie.

Úspech neprišiel okamžite, Mattel musel investovať do výraznej televíznej kampane, aby sa predaj rozbehol a za prvý rok predali 350-tisíc kusov. Takmer okamžite sa však vynorili aj problémy - v roku 1961 firmu žaloval nemecký výrobca za kopírovanie pôvodnej bábiky Lilli, keďže Barbie sa na ňu výrazne podobala.

Prípad sa vyriešil až v roku 1964, keď Mattel odkúpil licenciu na nemeckú bábiku a jej výrobu hneď zastavil. Dnes je Lilli vzácnym zberateľským exponátom, za ktorý sa platia tisícky eur. Barbie teda zmizla konkurencia a už jej nič nestálo v ceste stať sa obľúbenou bábikou na celom svete.

Svet Barbie

Prvá Barbie sa objavila v dvoch verziách - s blond a hnedými vlasmi. Mala čierno-biele zebrované plavky, ktoré jej navrhla módna návrhárka Charlotte Johnson. Výzor Barbie sa menil niekoľkokrát, pretože časť rodičov sa sťažovala, že má priveľké prsia alebo priúzky driek. Boli to však skôr kozmetické úpravy.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu