SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Zabudnutá sláva kráľa, čo dal vyvraždiť neviniatka

Herodes vošiel do dejín ako ten, čo kántril malých chlapcov, pritom patril k najväčším starovekým staviteľom, jeho diela dodnes uchvacujú svojou dômyselnosťou

Letecký pohľad na Herodium. (Zdroj: TASR/AP)

Keď sa povie Herodes, predstavíme si ukrutného zlosyna, ktorý vraždil neviniatka. Väčšina ľudí o tomto veľkom kráľovi počula len z Nového zákona.

Aj tieto Vianoce sa bude v katolíckych kostoloch na sviatok Troch kráľov čítať časť z Evanjelia podľa Matúša: „Keď sa za čias kráľa Herodesa v judejskom Betleheme narodil Ježiš, prišli do Jeruzalema mudrci od východu a pýtali sa: ‚Kde je ten novonarodený židovský kráľ?

Videli sme jeho hviezdu na východe a prišli sme sa mu pokloniť.‘ Keď to počul kráľ Herodes, rozrušil sa a celý Jeruzalem s ním. Zvolal všetkých veľkňazov a zákonníkov ľudu a vyzvedal sa od nich, kde sa má narodiť Mesiáš.“

Príbeh pokračuje tým, že mudrci podľa hviezdy Máriu skutočne našli, Ježišovi sa poklonili a odovzdali mu dary. Vo sne potom dostali pokyn, aby sa nevracali k Herodesovi, ale inou cestou do svojej krajiny.

Aj Jozefovi anjel poradil, aby utiekol aj s Máriou a Ježišom do Egypta a zostal tam až do Herodesovej smrti, čo aj urobil. Herodes oklamaný mudrcmi sa tak nahneval, že dal povraždiť v Betleheme a na celom okolí všetkých chlapcov do dvoch rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Veľký vládca

Pravda však je, že o vraždení neviniatok, ktoré mal mať podľa Matúša na svedomí práve Herodes, nie sú okrem Biblie žiadne záznamy.

Podľa niektorých zdrojov mohlo byť v Betleheme v tom čase len okolo dvadsať malých chlapcov, masaker tohto rozsahu mohol teda uniknúť pozornosti historikov, rôzne cirkevné tradície však hovoria o desaťtisícoch zabitých detí, čo však nie je podložené históriou.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu