SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Viac peňazí, ako dokážete minúť. Slovensko, krajina start-upov

Peňazí je v tomto podnikaní dosť. Ale chýbajú na Slovensku množstvo a pestrosť start-upov?

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

S lovensko žije start-upmi. Na vznik a rozvoj nových nápadov sa vytvorili vhodné podmienky. Niežeby sa o toľko posunuli služby štátu podnikateľom alebo vymožiteľnosť práva. Podstatne sa však rozšírili možnosti financovania start-upov.

Na trhu sa vyprofilovali prinajmenšom dva tucty investorov ochotných podporiť začínajúce projekty. Ibaže zároveň pribúda kritických hlasov. Že aj keď start-upov je vcelku dosť, s ich kvalitou je to zvyčajne mizéria. TREND pátral po príčinách tejto čierno-bielej skúsenosti.

Rýchle zhrnutie: realita je farebnejšia.

Slovenský start-up Photoneo prežíva príbeh ako z Kremíkového údolia. Založila ho trojica talentovaných inžinierov, ktorá sa pustila do vývoja technológie snímania trojrozmerného priestoru.

Do niečoho v štýle Kinectu, pohybového ovládača z Xboxu, len presnejšieho a spoľahlivejšieho. Nechceli však konkurovať hernej konzole. Uplatnenie videli skôr v priemyselných robotoch alebo samojazdiacich autách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Úplné začiatky financovali autori nápadu z vlastných peňazí, neskôr im pomohol inkubátor anjelského investora. Skok na vyšší level, ktorý im umožní spustiť výrobu a predaj, prišiel tento rok v septembri.

Photoneo získalo finančnú injekciu 2,1 milióna eur od šestice investorov na čele s českou investičnou spoločnosťou Credo Ventures. Peniaze do projektu vložili aj dvaja Slováci: zakladateľ Esetu Miroslav Trnka a majiteľ spoločnosti FinViz a inkubátora BrainHouse (kde Photoneo začínalo) Juraj Ďuriš.

Niečo viac ako dva milióny eur do slovenského start-upu je jedna z najväčších investícií typu seed v tomto regióne vôbec.

„Photoneo je dôkaz, že v strednej Európe môže vzniknúť revolučná technológia s celosvetovým vplyvom,“ vysvetlil hlavný dôvod investorského rozhodnutia partner Credo Ventures Andrej Kiska mladší. Toto vyjadrenie síce vzniklo primárne pre PR potreby, ale je v ňom zakódovaná aj odvolávka na azda najzásadnejší problém slovenských start-upov.

Lakmusové papieriky

Okrem Photonea má Credo, spravujúce fondy v objeme osemnásť miliónov eur, na Slovensku už len jednu investíciu. Pred dvoma rokmi podporilo start-up Excalibur, ktorý vyvíja systém na autentifikáciu používateľov online služieb prostredníctvom mobilu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dôvod, prečo investícií nie je viac, Kiska vysvetľuje kvalitou projektov, čo podľa neho naznačuje aj medzinárodné porovnanie: „Na Slovensku investujeme do jedného z 250 biznis plánov, v Česku do jedného zo 130.“

Podobnú skúsenosť má aj Trnka. Ako človek so značným investorským potenciálom sa so zámermi start-upistov zoznamuje dosť často.

No niektoré problémy sa stále opakujú. Aké?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu