SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Sedem faktov, ktoré ovplyvnia výsledok volieb (v grafoch)

Utečenci, menšia celospoločenská podpora Smeru než ukazujú preferencie či výzva prezidenta na volebnú účasť. Marcové parlamentné voľby môže ovplyvniť viacero vecí. Najvýznamnejšou dnes vyzerá utečenecká kríza, z ktorej Smer urobil hlavnú volebnú tému, ľudí však až tak veľmi netrápi. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre denník SME.

Volebný bilbord strany Smer so sloganom Chránime Slovensko. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Zdroj dát: prieskum agentúry Focus pre SME na vzorke 1034 respondentov z novembra 2015.

1. Utečenci nie sú najdôležitejšou témou volieb, ale môžu ich rozhodnúť

Nezamestnanosť, zdravotníctvo či korupcia, to sú oblasti, ktoré sú pre voličov prvoradé. Utečenecká kríza je v rebríčku dôležitosti problémov až na siedmom mieste, napriek tomu ovplyvňuje aktuálne preferencie strán. Martin Slosiarik z Focusu to odôvodňuje emocionálnym nábojom, ktorý dlhodobé sociálne či ekonomické témy nemajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Ak sa spochybní bezpečnosť, tak otázka ochrany krajiny sa stáva dočasnou prioritou, ktorá má aj významný mobilizačný efekt,“ hovorí. Ak Smer tému utečencov udrží do volieb, je podľa neho vysoko pravdepodobné, že mu prinesie lepší zisk.

2. Smer podporuje len štvrtina ľudí na Slovensku

Smer je najsilnejšou stranou, ktorej sa podarilo zostaviť jednofarebnú vládu.

V posledných voľbách ju volilo vyše 44 percent ľudí, podľa prieskumu Focusu by mala 39 percent. Pri hodnotení preferencií však treba prihliadať aj na počet všetkých oprávnených voličov, ktorých je viac než tých, ktorí reálne prídu k urnám. Celospoločenská podpora Smeru je tak na úrovni 28,7 percenta, čo je asi štvrtina populácie.

3. Smer ako strana chudobných a nevzdelaných? Mýtus

Prieskum ukázal, že najsilnejšiu podporu má Smer u ľudí s platom do 500 eur, ale štvrtinovú podporu má v každej príjmovej skupine. Rovnako to platí aj u vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí Smer volia len v o čosi menšej miere než voliči s nižším vzdelaním.

4. Takmer polovica voličov Smeru „ohýba“ fakty

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu