SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Smer sa drží utečencov, vďačí im za rast

Zo strachu z utečencov urobil Smer tému a voliči s jeho postojom súhlasia. Bezpečnosť krajiny vnímajú ako prvoradú.

Predseda Smeru Robert Fico láka voličov na to, čo ich naozaj zaujíma. (Zdroj: SME – JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA. Nezamestnanosť či korupcia – to sú problémy, ktoré by podľa väčšiny opýtaných mali riešiť strany, ktoré chcú voliť. Utečenecká kríza, z ktorej vládny Smer urobil hlavnú tému volebnej kampane, pre voličov podľa ich slov až taká rozhodujúca nie je. Napriek tomu preferencie Smeru vďaka nej stúpajú.

„Dnes na Slovensku máme podstatne dôležitejšie témy, ktoré trápia verejnosť, ale žiadna z nich nemá taký emocionálny náboj ako utečenecká kríza,“ hovorí Martin Slosiarik z agentúry Focus, ktorá pre SME prieskum robila.

Smer ako vládnu stranu ľudia považujú za najkompetentnejšiu a kríza jej tak môže priniesť najväčší zisk. 

Zhoda aj napravo 

Väčšina opýtaných s postojom vlády v utečeneckej kríze súhlasí. Nezáleží na tom, či ide o voličov Smeru, pravicových strán, ľudí, ktorí sa označujú za liberálov, či hlboko veriacich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S odmietaním povinných kvót a sprísnením kontrol na hraniciach Schengenu, ktoré presadzuje vláda, sa stotožňuje 89 percent ľudí z prieskumu.

Mimo svojej voličskej základe má Smer najviac podporovateľov medzi sympatizantmi SNS, SaS a SMK. Pohľad SNS či SaS na riešenie témy utečencov je totožný s vládou.

Najkritickejší sú k vláde sympatizanti KDH, je ich však len 19 percent .Sociológ Michal Vašečka, ktorý sa venuje migrácii, nepovažuje vysokú podporu vládneho postoja k utečencom za prekvapivú. „Aj keď taká výrazná podpora pre akékoľvek opatrenie akejkoľvek vlády by sa hľadala ťažko,“ podotýka.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu