SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Slovenské firmy zúfalo hľadajú ľudí. Musia vypomáhať Rakúšania

Rakúsky koncern posiela na Slovensko pracovníkov na týždňovky. Záujem podnikov o ľudí z Balkánu stúpol o tretinu.

Kvalifikovaní zamestnanci začínajú na Slovensku chýbať. (Zdroj: SME - Ján Krošlák)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TEXT:Tomáš Nejedlý / Trend

S ituácia na pracovnom trhu pripomína mesiace pred krízou v roku 2008, na výber je niekoľko desiatok tisíc voľných pracovných miest.

Rast domácich aj zahraničných objednávok firmy postavil pred otázku, kde vziať ľudí na expanziu a rozširovanie výroby. Napriek tristotisícovej armáde nezamestnaných je to však obrovský problém. 

Hlad po zamestnancoch

“Stále riešime nedostatok pracovníkov, zapájame agentúry dočasného zamestnania, inzerujeme a s hľadaním nám pomáhajú aj vlastní pracovníci,“ hovorí šéf spoločnosti SPC International Piešťany Martin Mydlík.

Firma sa špecializuje na opravu a renováciu elektronických zariadení v IT a bankovníctve. K stovke pracovníkov hľadalo jej vedenie tento rok dvadsať nových ľudí, šesť pozícií stále nevie obsadiť.

Výrobca magnetických materiálov na Považí Vacuumschmelze zháňal kvôli rozširovaniu výroby k zhruba osemsto zamestnancom ďalších 75, ale desať má stále voľných. TREND oslovil desiatky malých a stredných výrobných podnikov a podobný problém riešia personalisti vofirmách od Bratislavy cez Považie a Oravu až po Prešov. Nie sú ľudia. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dostatkom záujemcov o prácu sa pochválila len jediná firma – fabrika na spracovanie odpadu Kissling Slovensko z Rimavskej Soboty, ktorá však na 70 pracovných miest eviduje sedemsto životopisov. Ide o okres s najvyššou nezamestnanosťou na Slovensku, bez práce je tu oficiálne každý štvrtý práceschopný človek.

Dostatok voľných miest

Situácia na pracovnom trhu pripomína predkrízový stav z roku 2008.

“Predpokladáme, že na Slovensku je momentálne okolo 70-tisíc voľných pracovných miest, pričom tieto čísla neustále rastú. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny [ÚPSVaR] momentálne eviduje vyše 30-tisíc miest, z toho 14-tisíc bolo zaevidovaných v septembri. Nie každé voľné miesto však ústredie eviduje, preto očakávame, že na trhu ich bude v skutočnosti viac ako dvojnásobok,“ hovorí šéf personálnej spoločnosti McRoy Group Luboš Sirota.

Predpokladáme, že na Slovensku je momentálne okolo 70-tisíc voľných pracovných miest.

Luboš Sirota

Mnohé z týchto miest sú pritom prázdne aj roky. “Nedostatkové profesie sú frézari a sústružníci, obsluha CNC strojov. Najkritickejšie je na tom strojárenský a automotive priemysel,“ hovorí šéf žiarskej personálnej agentúry Person Education Servis Róbert Mizerák. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Firmám veľmi chýbajú elektrikári, opravári strojov i zvárači a čoraz väčší problém je aj s obsadením menej špecifických miest, ako sú operátori výroby, kontrolóri kvality, vodiči vysokozdvižných vozíkov či dokonca nákladných vozidiel.

“Najzúfalejším odvetvím je priemyselná výroba, predovšetkým firmy sídliace v regiónoch Bratislavy, Považia, Košíc a Prešova. Priemerná doba obsadenia pozície kolíše podľa jej typu. Ale nie je ničím výnimočným, ak sa firme nedarí nájsť niekoľko mesiacov človeka na výrobnú pozíciu, čo pred niekoľkými rokmi bolo len prípadom IT špecialistov či odborníkov pre telekom sektor,“ dodáva L. Sirota.

V IT sa pritom nič nezmenilo. Aj napriek vysokým platom chýba podľa prezidenta IT Asociácie Slovenska Mária Lelovského v brandži trinásťtisíc programátorov a ľudí podobných profesií.

Nezamestnateľní

Príčina tohto hladu je zrejmá. Priaznivý vývoj ekonomiky v Európe a silná domáca spotreba prinášajú slovenským firmám nové zákazky a klientov.

Chápaniu sa však vymyká, že firmy nedokážu mesiace obsadiť miesta aj napriek tomu, že bez práce je pod Tatrami vyše 350-tisíc ľudí. 

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu