SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
VOĽBY 2016

Rodáci Ficovi veria, kauzy jeho vlády sú výmysly, hovoria

V okrese Topoľčany je predseda Smeru Robert Fico populárny. Nájsť človeka, ktorý by ho kritizoval, je ťažké.

Popri cestách v topoľčianskom okrese vidieť prevažne bilbordy Smeru, na ktorých sa jeho populárnejší členovia pasujú za ochrancov Slovenska. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOPOĽČANY. Zo sedemdesiattisícového okresu Topoľčany na západnom Slovensku pochádza premiér Robert Fico. Väčšina obyvateľov aj preto predsedu Smeru považuje za jedného z nich, čo sa prejavuje na vysokej podpore vládnej strany.

V parlamentných voľbách 2012 Smer volilo takmer 64 percent ľudí, ktorí prišli k urnám, v prezidentských voľbách tam získal inak jasne porazený Fico v oboch kolách približne o polovicu viac hlasov ako jeho protikandidát Andrej Kiska. Do roku 2006, keď v parlamentných voľbách prvýkrát zvíťazil Smer, sa obľube tešil aj trojnásobný premiér Vladimír Mečiar. HZDS, ktorému predsedal, v Topoľčianskom okrese víťazilo.

Typický pre okres je najmä potravinársky a drevospracujúci priemysel, južne od Topoľčian má tradíciu aj ovocinárstvo, darí sa pestovaniu sliviek a jabloní. V septembri bolo nezamestnaných 10,28 percenta, ide teda o jeden z menej problémových okresov. Na celom Slovensku dosiahla nezamestnanosť v tom čase 11,38 percenta.

Ľudia z Topoľčian však hovoria, že nájsť si prácu je ťažké a platy sú nízke. V marci v meste zatvorila výrobnú prevádzku zahraničná spoločnosť Sews a o zamestnanie prišlo okolo 400 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Väčšina oslovených, ktorí žijú v okolitých obciach, je napriek tomu rozhodnutá voliť Smer aj v budúcoročných voľbách. Neodrádzajú ich ani medializované kauzy ako Váhostav či predražený nákup CT prístroja, ktoré označujú za výmysly.

Spomienky na „Robina“ a totalitu

Obec Hrušovany leží na trase medzi Nitrou a Topoľčanmi. Má tisícsto obyvateľov, dve krčmy, kostol, futbalové ihrisko, malý parčík s pamätnou tabuľou Robertovi Ficovi a za obcou veľký košatý dub, kam chodieval premiér ako malý chlapec. Dnes je tam lavička s logom Smeru. Premiér v dedine vyrastal do svojich šiestich rokov.

Od roku 2012, keď Smer zostavil svoju prvú vládu, dal premiér zo svojej rezervy na zveľadenie Hrušovian spolu takmer 60-tisíc eur. Starosta Jozef Benca (Smer) mohol zmodernizovať futbalový štadión, opraviť budovu Obecného úradu, miestne komunikácie a kabíny miestneho futbalového klubu či opraviť ohradu cintorína a kostola. V telefonickom rozhovore stretnutie odmietol.

Dôchodkyňa Rozália Fraňová si nemyslí, že sa v Hrušovanoch s Ficovými dotáciami žije lepšie. „Veď aj druhé obce majú porobené,“ zdôvodňuje. Hovorí, že Fico do Hrušovian chodí často, s domácimi si zahrá aj futbal a tyká si s nimi. „Nie je povýšenecký,“ usudzuje Fraňová, ktorú s Ficom spájajú aj rodinné väzby. Jej manžel bol bratrancom Ficovho otca a jej syn s ním chodil do školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Druhá vláda Smeru počíta k svojim úspechom aj postupné znižovanie nezamestnanosti. Z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny vyčíslili, že zamestnanosť v Topoľčianskom okrese klesla v porovnaní so septembrom 2012 o 1,52 percenta.

„Zatiaľ to nepociťujeme,“ myslí si 29-ročný Andrej Candrák. Stojí na priedomí a vysvetľuje, že nedávno mal pracovný úraz na ruke. Pred ním sa živil stavárčinou a chodil na týždňovky do Bratislavy aj do Česka. Candrák sa dnes obáva, ako si po ukončení péenky nájde prácu. „Nezamestnanosť je v celom okrese veľká. Funguje to jedine cez inzeráty, treba obehávať firmy, pozerať Zlaté stránky.“ Obyvatelia sa podľa neho snažia pracovať skôr na živnosť, aby nemuseli byť na úrade práce. K politike sa vyjadrovať nechcel.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu