SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Stíhač váhal a pýtal sa: Naozaj ho mám zostreliť?

Dionizy Bielanski túžil po slobode a odletel na západ. Let poľského Ikara sa však skončil tragicky osem kilometrov od rakúskej hranice pri slovenskej obci Kúty.

Trosky poľského lietadla, v ktorom letel Dionizy Bielanski. (Zdroj: Ústav pamäte národa)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Text: Juraj Kalina, Historický ústav SAV

„Príjemný, kamarátsky. Vynikajúci inštruktor. Na režim sa nesťažoval, nehovoril o úteku,“ spomínal na Bielanského bývalý šéf Aeroklubu Opole Zbigniew Hoffman.

Športový pilot dostal v roku 1971 ponuku spolupracovať s tajnou políciou a sledovať nálady medzi pilotmi, no rezolútne ju odmietol. Bielanski nikdy nebol priaznivcom režimu. V jeho zväzku s krycím menom Ikar sa dá dočítať, že je tvrdohlavý, na školeniach kladie nepríjemné otázky, argumentuje a na režim má vlastný názor.

Sledovali všetko

Rodine odpočúvali telefón, sledovali poštu, obklopili ju tajní spolupracovníci. Jeden z nich hlásil, že Bielanski má v skrinke signálnu pištoľ, z čoho tajní policajti vydedukovali, že chce aeroklub zapáliť. Bielanski prišiel o prácu pod zámienkou, že bez povolenia odišiel na dovolenku. Nedostal ani posudok potrebný pri hľadaní nového zamestnania.

O možnosť získania novej práce žiadal Poľskú zjednotenú robotnícku stranu. V prípade, že by neuspel, sám navrhol, aby ho vyhostili z krajiny alebo uväznili. V tom období už poľská tajná polícia počítala s jeho útekom na Západ. Tajný spolupracovník totiž upozorňoval, že sa učí po anglicky a zhromažďuje dokumenty, ktoré dokazujú jeho perzekúciu. Ani nové zamestnanie a možnosť milovaného lietania vo vratislavskom Agrolete neboli pre pilota prenasledovaného komunistickým režimom vykúpením. Už zakrátko ho podozrievali zo spolupáchateľstva na krádeži pohonných látok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V stredu 16. júla 1975 nasadol 36-ročný Bielanski do práškovacieho Antonova An-2 a pokúsil sa preletieť do Rakúska. O tretej popoludní spozoroval neznáme civilné lietadlo v okolí Žiliny pracovník letiska Zväzarmu a nahlásil ho protivzdušnej obrane. Poľský pilot smeroval údolím Váhu na juhozápad. Antonov sa vydal stíhať vrtuľník a štyri stíhačky, zo zeme ho upozorňovali, že narušil československý vzdušný priestor.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu