SME
Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má Bohuš

Zakladateľ Kyberie: Nehľadajte iluminátov, vládnu ajťáci

Ak je Facebook megapolis, Kyberia bola malá dedinka, kde sa takmer všetci poznali.

Domovská stránka webu Kyberia.sk (Zdroj: SME)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Text Zuzana Kepplová

Pred pätnástimi rokmi vzniklo niečo ako elitná slovenská sociálna sieť Kyberia.sk. Jej tvorca DANIEL HROMADA dnes pracuje ako IT správca systémov na berlínskej Universität der Künste. Rozprávali sme sa o príčinách, pre ktoré začala jeho ideálna virtuálna komunita zlyhávať. A tiež o tom, že stroje sú čoraz viac ako ľudia, ale platí to aj naopak.

V roku 2007 bola Kyberia ocenená ako najlepšia slovenská virtuálna komunita v súťaži slovenských webov denníka SME. Hrdili ste sa, že jej súčasťou sú mladí vedci, programátori, umelci. Už o pár rokov si však ľudia začali masovo zakladať profily na Facebooku. V čom sú odlišné?

Kyberia je polouzavretý systém, nemôže sa ktokoľvek prihlásiť, musí prejsť registráciou a schválením. Facebook je akciovka, má za úlohu potešiť investorov. Na Kyberii sa napríklad zložili samotní užívatelia na zakúpenie servera. Polícia nám ich totiž zhabala po kauze hacknutia NBÚ (2007), boli za tým ľudia zo sesterskej Hysterie.sk.

Na slovenskom nete vládne v diskusiách zlá atmosféra. Kyberie sa to nijako nedotklo?

Doteraz sa nestalo, že by bol niekto z Kyberie vylúčený, aj keď sú tam mechanizmy ochrany. No tieto procedúry sa momentálne vymýšľajú, pretože už tu nie je ten zlatý vek, keď sme si mysleli, že sloboda môže byť absolútne neohraničená, že každý dokáže svoje napätie a pudy regulovať.

Kedy sa ukázalo, že to nie je správna myšlienka?

Veľa vecí sa začalo meniť s vojnou na Ukrajine, s nástupom konšpiračných teórií. Niektorí ľudia sa doslova zbláznili z toho množstva vzájomne rozporných informácií. A čoraz viac administrátorov mi volalo, aby som urobil niečo s tým a tým človekom, že niektorým prepína a šíria antisemitizmus, extrémizmus a podobne. Problémom virtuálnych komunít je, že tie slová tam zostávajú večne, pôsobia a infikujú nenávisťou. Nie je to, ako keď sa chlapi v Novej Sedlici ožerú, povedia hlúposti a na druhý deň majú okno. Tu sa ľudia snažia prekonať jeden druhého nejakou ani nie myšlienkou, ale hláškou, získať veľa lajkov, teda na kyberii káčok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nedalo sa to predvídať?

Kyberia nevznikala vedecky, nie je to stavba, most, ale organická štruktúra, je to o adaptácii na to, čo ľudia chceli alebo by mohli chcieť. Keď som vymyslel káčka, systém sa začal uberať zlým smerom. Začalo to byť oveľa viac o obrazoch než o slovách. Keby som sa mohol vrátiť, nezabudujem to tam. Aj keď sa to stalo motorom, prečo sa ľudia na stránku vracali. Aby sa cítili dôležití, že mali v daný deň najviac káčok.

Pracovali ste na vývoji detektora úsmevu. Čo to presne bolo?

Niektorí ľudia sa doslova zbláznili z toho množstva vzájomne rozporných informácií.

Je zabudovaný v kamerke, a keď sa usmejete, odfotí vás to. Urobil som verziu zadarmo, ktorú si každý môže nainštalovať. Pôvodný cieľ bol zachytiť všetky emócie v tvári, tomu sa venujú tisícky výskumníkov po svete, lebo emócie sú dôležitý komunikačný kanál, dokonca sú pred jazykom, dokáže ich odčítať a vyslať aj dieťa. Úsmev je však najľahšie detekovateľný, je univerzálny, dokonca aj u nevidiacich detí. Keď takýto systém zistí úsmev, môže s tým všeličo urobiť. Napríklad napísať smajlíka, namiesto kliknutia sa usmeješ. Môžeš tak merať radosť v publiku v divadle alebo v improlige. Alebo v obchode, pre marketingový prieskum.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dnešné vyhľadávače pracujú so slovami. Vy ste sa však pokúšali o vytvorenie vyhľadávača obrázkov pre francúzske múzeá.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ukrajina žije vo vojne od roku 2014.

Diplomacia zatiaľ neuspela, Rusko môže zaútočiť kedykoľvek.


2 h
Peter Schutz.

Z "razancie" vyjadrení predstaviteľov štátu cítiť obavy z protiútoku populisticko-proruskej opozície.


2 h
Rozhovory ZKH: Vladimír Lengvarský.

Nad štvrtou dávkou zatiaľ neuvažujeme.


a 1 ďalší 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu