SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Robert Kaliňák: Urobil som dobrý obchod pre štát

V októbri uplynuli tri roky od spustenia reformy ESO, Efektívnej, spoľahlivej a otvorenej verejnej správy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Viac ako o klientskych centrách a zlúčených úradoch sa diskusia krúti okolo toho, koľko reálne ESO usporilo a ako to bolo s predávaním prebytočných budov štátu. Kľúčovú reformu kabinetu hodnotí minister Robert Kaliňák.

TEXT:  Xénia Makarová, Ján Kováč / Trend, FOTO: SME

Do akej miery sa podarila reforma ESO?

My sme vcelku spokojní na to, aké rôzne skratky a prezývky nám dávali úradníci – Emócie, Strach, Obavy. Môžeme povedať, že sme naplnili základnú predstavu o tom, aké úspory chceme. Dokonca sme ju prekročili. Informovali sme zhruba o sedemsto miliónoch eur, do konca budúceho roka sa usporí dokopy miliarda. 

Naša predstava bola, že keby neexistovali vonkajšie faktory, ako sú úprava metodiky, nové kompetencie, nové programovacie obdobie, čísla by boli viditeľné aj v štandardných štatistikách štátneho rozpočtu. Dopredu sme vedeli, že budeme mať nejaké straty, ktoré vyplynú z obrany úradov. A na to, aby tie veci fungovali, by museli všetci rozmýšľať tak ako my. Museli by mať rovnakú DNA, museli by byť o tom presvedčení.

Ktorý z externých faktorov ovplyvnil najviac výsledky?

Mám naozaj strašne veľa práce a mám minimálnu možnosť stretávať sa so svojimi bývalými kolegami.

On ich neovplyvnil, len sú pre vás ťažšie čitateľné. Napríklad ministerstvo práce potrebovalo pre nové politiky, najmä v oblasti zamestnanosti dlhodobo nezamestnaných, prijať vyše osemsto ľudí.

Na aktivačné práce?

Áno. Vyčlenilo na to eurofondy, museli prijať viac ľudí. My sme im povedali – neprijímajte nových ľudí, prepustite ľudí z ostatných útvarov, ponúknite im nové miesto alebo ho zameňte. Jeden človek odíde, nový príde. A tak z tých osemsto bol nárast len päťdesiat, lebo sedemstopäťdesiat tabuľkových miest zostalo. Niektorá časť zamestnancov prešla, iní nie. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podobne to bolo u nás. Prepustili sme tisíc ľudí, ale časť sme si prezamestnali napríklad do eurofondov alebo ďalších vecí. A potom, aj keby ste mali nulovú valorizáciu, aj tak vám mzdové prostriedky rastú. Pretože ľudia preskakujú každé dva-tri roky do vyššej platovej kategórie. Skok medzi týmito dvoma je aj šesť percent.

Čo sa mohlo urobiť lepšie?

Určite Slovenská akadémia vied. Tá sa rozhodla, že bude ignorovať ESO. Nechceme nikoho tlačiť. Základná filozofia ESO bola – tu máte odporúčania, kde môžete ušetriť, a môžete sa rozhodnúť. Ale dodržte finálnu sumu. Mali sme v SAV diskusiu, trochu emotívnejšiu. Položil som prvý otázku: Medzi rokmi 2006 až 2010, za prvej vlády Roberta Fica, pocítili ste navýšenie prostriedkov? Oni, že určite nie. Pritom ale čísla rozpočtu neoklamete. 

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu