SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Nepodarená reforma ESO: Keď Kaliňák ručí vlastnou hlavou

Mala to byť najväčšia reforma druhej vlády Roberta Fica. No veľké plány o úsporách sa po vyše troch rokoch scvrkli.

(Zdroj: Archív SME)

TEXT: Ján Kováč, Xénia Makarová / Trend,

FOTO: SME

M ala to byť najväčšia reforma druhej vlády Roberta Fica. Efektívna, spoľahlivá a otvorená verejná správa v skratke ESO neznie síce príťažlivo, ale v praxi malo ísť o zníženie byrokratickej záťaže pre ľudí a podnikateľov cez lepšie spravované a fungujúce úrady.

Veľké plány o znížení počtu úradníkov, vybudovaní klientskych centier, ktoré nahradia úrady, úsporách v stovkách miliónov eur sa však po vyše troch rokoch scvrkli.

Výstižný obraz reformy však dáva obchod, v ktorom ide o budovu najväčšieho klientskeho centra verejnej správy v Bratislave. Biznis za milióny eur stojí a padá na ústnej dohode ministra Roberta Kaliňáka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kam sa nasťahovať

Do najväčšieho klientskeho centra verejnej správy, ktoré má slúžiť celej Bratislave, sa na prelome rokov majú sťahovať úradníci.

Dôležitá je cena a tá je výhodná

Robert Kaliňák

Lenže stále nie je jasné, za akých podmienok budovu centra štát získa. Ministerstvo vnútra SR už dávnejšie zaplatilo súčasnému majiteľovi zhruba päť miliónov eur za jej rekonštrukciu.

Rezort by ju chcel získať do svojho vlastníctva za 12,75 milióna eur bez DPH, v čom sú aj náklady na rekonštrukciu. Nie je však na to žiadna zmluva. Podľa šéfa rezortu Roberta Kaliňáka majú s jej majiteľom len ústnu dohodu.

Ani tá nie je dotiahnutá do podstatných detailov. Otvorené zostáva, či štát zaplatí peniazmi, svojimi prebytočnými nehnuteľnosťami alebo kombináciou jedného a druhého. “Dôležitá je cena a tá je výhodná,“ reaguje na pochybnosti Kaliňák.

Klientske centrum pre Bratislavu bude na okraji bratislavského Nového Mesta, na hranici s Ružinovom. Vznikne po rekonštrukcii areálu, ktorý je známy ako stará Ikea. Rezort chce kúpiť tri štvrtiny jeho plochy. Zvyšnú časť už kúpila firma s neznámym investorom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V jej dozornej rade sedia ľudia z advokátskej kancelárie, ktorej majitelia boli Kaliňákovi kolegovia a spoločníci. Minister vraví, že s touto firmou nemá nič spoločné.

Ústna dohoda

Ústna dohoda R. Kaliňáka sa napĺňa zaujímavým spôsobom, pri ktorej sa jeho rezort opakovane vyhýba verejnej súťaži. Najskôr bez súťaže podpísal nájomnú zmluvu, potom v zmluvnom dodatku zvýšil nájomné. V prepočte na rok stúplo z 0,88 na 1,33 milióna eur.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu