SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Vo Frankfurte pichli do osieho hniezda

Slovenské farby obhajoval vo Frankfurte Pavol Rankov s nemeckým prekladom mimoriadne úspešnej knihy Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy).

Pozvanie Salmana Rushdieho vzbudilo rozruch. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Knižný trh vo Frankfurte má tradíciu neuveriteľných päťsto rokov. Už krátko potom, ako v neďalekom Mohuči vymyslel Johannes Guttenberg kníhtlač, sa tu konali každoročné jarmoky a svoju pozíciu najdôležitejšieho centra predaja v Európe si mesto udržiava už od 17. storočia.

Buchmesse, ako sa veľtrh v nemčine nazýva, v dnešnej podobe odštartoval 18. septembra 1949. Kým vtedy prišlo len vyše dvesto vystavovateľov, dnes ich množstvo presahuje sedemtisíc.

Vrchol všetkého

Frankfurtský veľtrh predstavuje vrchol všetkého, čo môže autor, editor, typograf, vydavateľ a čitateľ akejkoľvek úrovne od literárneho sveta chcieť.

Stretáva sa tu to najpodstatnejšie, čím svet tlačených, ale už aj elektronických publikácií žije. Digitálne zariadenia, kreslené obrázky, príbehy pretavené do iných médií, besedy, autogramiády, odborné mítingy, konferencie, stretnutia s literárnymi agentmi a predovšetkým obrovské množstvo tých najrozmanitejších kníh pre čitateľov menia na päť dní - z toho dva pre verejnosť - nemeckú metropolu na hlavné mesto knihy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Štyri haly plus pavilón pre čestného hosťa majú rozlohu len na jednom poschodí ako niekoľko slovenských Biblioték vedľa seba. Každá je tematicky inak zameraná. Od prezentácie žánrovej literatúry cez stánky reprezentujúce literatúru štátov až po zahraničné vydavateľstvá a centrum literárnych agentov.

Postupne sa v nich presadzujú aj e-knihy. Kým ešte pred piatimi rokmi boli roztrúsené po výstavisku, dnes už boli neprehliadnuteľné a spolu s nimi aj vydavateľstvá, ktoré fungujú na báze self publishingu. Tieto si okrem ponúk veľmi živo vymieňali skúsenosti, ktoré samovydávanie prináša.

Najpolitickejší veľtrh

Takmer všetci komentátori v nemeckej tlači sa zhodli na tom, že tohtoročná Messe bola najpolitickejšou za posledné desaťročie. Nebola to len utečenecká téma, ktorá dominovala od debát až po workshopy, napokon, dala sa očakávať.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu