SME

Prehliadka kultúr aj alibi pre vládu. Pozrite sa na Svetové hry domorodcov

Strelec na prvej olympiáde domorodcov v Brazílii. (Zdroj: TASR/AP)
Prehliadka kultúr aj alibi pre vládu. Pozrite sa na Svetové hry domorodcov

Domorodé kmene z celého sveta súťažia v Brazílii. Tradičné športy však prevážili protesty za ich práva, ktoré im štáty odopierajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

FOTO: TASR/AP, SITA/AP

Lukostreľba, orientačný beh, preťahovanie lanom, štafeta v behu s kmeňom stromu aj loptová hra jikunahati, ktorá sa hrá po štyroch. V Brazílii sa v nedeľu končia prvé Svetové hry domorodcov. Pár mesiacov pred konaním olympiády v Riu zorganizovala Brazília športové hry pre vyše dvetisíc súťažiacich z dvadsiatich krajín. Prehliadka rozmanitosti kultúr si však vyslúžila aj veľkú kritiku.

V meste Palmas sa stretli súčasne domorodci z kmeňa Aeta z Filipín, kanadské etnikum Neyihaw či brazílski indiáni Pataxo. Podľa denníka Guardian nie je cieľom hier získať medailu - tú dostanú všetci - ale zvýšiť povedomie o menšinách a domorodých kmeňoch po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hry však prišli v čase, keď práve pôvodné kmene v Brazílii majú s vládou veľmi napäté vzťahy. Podľa Katolíckej misijnej rady pre domorodých ľudí zahynulo pri rôznych konfliktoch v Brazílii 139 domorodcov. 

"Vláda sa snaží propagovať myšlienku, že oslavujeme domorodé obyvateľstvo, zatiaľ čo v skutočnosti sú ich práva a niekedy aj ich telá terčom útokov," hovorí zástupca rady Cléber Buzzato pre Guardian.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V stredu počas pretekov v šprinte prerušila hra demonštrácia. Podľa CBS pôvodné obyvateľstvo protestovalo proti chystanému zákonu, ktorý má vymedziť hranice a presunúť kompetencie na brazílsky Kongres. Podľa aktivistov aj protestujúcich to môže mať katastrofálne dôsledky na vyše tristo etnických kmeňov, ktoré v amazonských pralesoch žijú. Na Kongres má totiž veľký vplyv poľnohospodárska lobby, ktorá využíva pralesy na pestovanie plodín a klčovanie dreva.

"Zatiaľ čo my sme boli tu na hrách, v Kongrese plánovali, ako nám ukradnúť našu zem. Čoskoro nebude žiadne pôvodné obyvateľstvo, žiadny prales, žiadne zvieratá," kričala na demonštrácii podľa Latin Correspondent Narube Werreria z kmeňa Karaja.

Aj keď vláda v posledných rokoch rozbehla niekoľko projektov na záchranu pôvodného obyvateľstva, domorodcov ohrozujú drevorubači aj rozvíjajúca sa civilizácia.

 

Autor: FOTO: SITA/AP, TASR/AP

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského. V denníku SME pracuje od roku 2013, aktuálne sa ako redaktor zahraničného oddelenia venuje najmä strednej a východnej Európe. Twitter, Instagram

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu