SME

Historička Daniela Kodajová: Štúr nebol solitér, vždy pracoval v tíme

Rok 1849: členovia slovenskej delegácie do Olomouca, kde ich prijal panovník. (Zľava zhora) Adam Kardoš, Samo Chalupka, Daniel Lichard, M. M. Hodža, Ľ. Štúr, J. M. Hurban, Jaroslav Bôrik, Michal Raus, Juraj Holček, Andrej Radlinský, Karol Kuzmány. (Zdroj: Literárny archív SNK)
Historička Daniela Kodajová: Štúr nebol solitér, vždy pracoval v tíme

Čo miloval, ako žil a ako ho pochovávali? Historička hovorí o skutočnom živote Ľudovíta Štúra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dvesté výročie narodenia Ľudovíta Štúra je príležitosťou pozhovárať sa o tom, aký bol náš najvýznamnejší Slovák človekom, aké mal záľuby a životný štýl a ako ovplyvnil svojich súčasníkov.

Historička DANIELA KODAJOVÁ nám však priblíži aj okolnosti jeho pohrebu a problémy okolo interpretácie knihy Slovanstvo a svet budúcnosti.

TEXT: Boris Vanya, Dušan Taragel

Už v mladom veku sa Štúr angažoval v komunitách, ktoré iniciovali alebo prispievali k rozvoju národného hnutia. Bol skutočne taký ambiciózny?

Netreba zabúdať, že Štúr bol učiteľský syn, takže vyrastal v prostredí, v ktorom ho otec nabádal, aby bol aktívny a dobrý študent. A on tieto predstavy napĺňal.  Bol nadaný, takže mu to nerobilo problém. Veľkým vzorom mu bol starší brat Karol, ktorý chcel byť od mladých liet kňazom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudovít váhal, skôr inklinoval k učiteľstvu. Už v detstve mal vodcovskú autoritu, jeho kamarát z detstva v Uhrovci Pavel Čendekovič spomínal, že Ľudevít vždy určoval, či pôjdu do lesa, alebo sa hrať. Okrem toho bol aj organizačný typ, vedel vycítiť, kto  je na čo nadaný a potom ho poveroval úlohami, z ktorých mala osoh celá skupina.

Ako vyzeral študentský život v Prešporku?

Štúrovci prepojili pomocou literatúry zlatý vek a súčasnosť, obdobie medzi tým vysvetľovali ako stav národného spánku.

Štúr prišiel do Prešporka v pätnástich rokoch. V tomto veku sa študenti ešte nemohli len tak potulovať po meste, takže škola ich podporovala v tom, aby sa stretávali v knižnici. Niektorí získali štipendium, internát i stravu v alumneu. Iní bývali a stravovali sa v podnájmoch. Štúrovi priatelia v spomienkach, ktoré písali už ako zrelí muži, vykresľovali študentský život v Prešporku veľmi idylicky. Samozrejme, že to bolo ovplyvnené resentimentom na mladosť, ale verím tomu, že pociťovali spolupatričnosť a družnosť. Silné emócie sú charakteristické pre obdobie romantizmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kam zamieril Štúr po ukončení štúdia na lýceu?

Po skončení školy sa väčšina mladíkov snažila zarobiť si a ísť na niektorú z nemeckých univerzít, ktoré boli medzi protestantmi vnímané ako špičkové vzdelávacie ústavy. Ľudovítovi nebol výnimkou. Študoval dva roky v Halle, ale najskôr musel získať peniaze.

Kde ich zohnal?

Vrátil sa do Uhrovca a pracoval ako hospodársky úradník na majetku grófa Zaya. Táto rodina zohrala v rodine Štúrových významnú úlohu. Priamo na pozvanie Imricha Zaya prišiel z Trenčína do Uhrovca učiť Samuel Štúr, Ľudovítov otec. Štúrovci ako rodina chodievali veľmi často do kaštieľa, učiteľské a grófske deti sa stretávali, takže ak sa v budúcnosti hovorilo o konflikte medzi Štúrom a grófom Karolom Zayom (Imrichovým synom), treba to uviesť na pravú mieru.

Zay bol generálnym inšpektorom evanjelickej cirkvi a snažil sa Štúra presvedčiť o svojej myšlienke zjednotenia všetkých uhorských protestantov. Evanjelici, maďarskí aj slovenskí, sa mali spojiť a prijať maďarčinu ako liturgický jazyk, čím by sa pozícia protestantov v monarchii posilnila. Zo strany Karola Zaya však nešlo o čisto zištný postoj, skôr o snahu získať Ľudovíta Štúra, ktorého schopnosti uznával, pre podporu svojho projektu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako sa Štúr dopracoval už v mladom veku k myšlienke, že Slováci sú národ?

Nacionalizmus sa šíril po celej Európe a tento proces trval desaťročia. Francúzi, Nemci, Taliani, Maďari, Poliaci, Česi, všetci sa snažili oprieť o nejaký pevný bod v minulosti, o akýsi zlatý vek. Naším zlatým vekom bola Veľká Morava, ku ktorej sa upínala aj staršia generácia dejateľov. Tradovalo sa, že Slováci mali vlastný štátny útvar aj vlastných kráľov.

Dnes už vieme, že to neboli králi, ale údelné kniežatá závislé od Franskej ríše, ale to sa do národného príbehu nehodilo. Ten potreboval obrazy a príbehy o ríši v rozkvete, vlastných vladárov i statočný ľud. Štúrovci prepojili  pomocou literatúry zlatý vek a súčasnosť, obdobie medzi tým vysvetľovali ako stav národného spánku. A sebe pripísali úlohu  buditeľov - prebúdzačov tohto spiaceho národa. Národný príbeh bol stručným výkladom dejín, preto  musel byť jednoduchý a zrozumiteľný pre masy.

V dvadsiatich dvoch rokoch prekonal Štúr ťažký zápal pľúc. Čo vieme o tejto jeho životnej etape?

Tvrdí sa, že vždy veľa a tvrdo pracoval, až mu to uškodilo. Počas štúdií v Győri poriadne nespal, nejedol a keď prišiel domov, bol v takom zbedačenom stave, že maminka zalamovala rukami. To isté sa mu stalo, keď prišiel študovať do Halle. Šetril, aby mohol nakúpiť čo najviac kníh. Skrátka, keď potreboval potiahnuť, išlo to často na úkor jeho zdravia.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C44A9 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu