SME
reklama

Valentina Tereškovová: Všetko za mňa urobili iní

Dlhé desaťročia bola idolom žien na celom svete, ale aj nástrojom sovietskej propagandy.

(Zdroj: Wikimedia)

„Och, nebo, klobúk dole!“ ozvalo sa 16. júna 1963 z vesmírnej lode Vostok 6, pripravenej na štart z Bajkonuru. Valentina Vladimirovna Tereškovová vtedy ako prvá žena na svete vzlietla do vesmíru.

V orbite strávila sedemdesiat hodín a štyridsaťjeden minút, štyridsaťosemkrát obletela našu planétu. V roku 2000 jej za to v Londýne udelili titul Žena storočia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedávno, šiesteho marca, oslávila sedemdesiatdeväť rokov. Narodila sa ako obyčajné dievča v dedine Boľšoje Maslenikovo pri Jaroslavli.

Do školy začala chodiť až ako deväťročná po skončení druhej svetovej vojny a hneď po ukončení základného vzdelania nastúpila do textilnej fabriky, kde pracovala aj jej matka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalej študovala prostredníctvom korešpondenčných kurzov. Bola ambiciózna, neuspokojila sa so životom bežnej robotníčky.

V závode dlho nezostala, zlákala ju profesionálna kariéra v Komsomole, komunistickom zväze mládeže. A napokon sa začala venovať záľube, ktorá sa pre ňu stala vášňou – letectvu a parašutizmu.

Cesta medzi vyvolených

Sovietsky zväz sa usiloval vo vesmírnom súboji so Spojenými štátmi o stále nové prvenstvá. Po lete Jurija Gagarina padlo v najvyšších straníckych kruhoch rozhodnutie vyslať do kozmu ženu.

Začiatkom roku 1962 sa spustilo hľadanie vhodnej adeptky, pričom musela spĺňať dôležité parametre – mala byť mladšia ako tridsať rokov, s výškou do stosedemdesiat centimetrov, s hmotnosťou pod sedemdesiat kilogramov a musela mať aspoň základný parašutistický výcvik.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mladá tkáčka Valentina Tereškovová všetky tieto kritériá spĺňala. V prvej fáze bolo vybraných vyše štyristo žien, po lekárskych prehliadkach a ďalších testoch bolo určených päť hlavných kandidátok. Medzi nimi aj ona.

Päticu adeptiek čakala tvrdá príprava, úplne rovnaká ako pre mužov. Museli ovládať teóriu pilotovaných vesmírnych letov, riadenie kozmických lodí, technické vedomosti o stavbe rakiet... Celé mesiace žili izolované od sveta.

Testovali ich na centrifúge, aj v tepelnej komore so sedemdesiatimi stupňami Celzia. Podstúpili aj test izolácie, každú kozmonautku zavreli samú na desať dní do zvukotesnej miestnosti.

Tereškovová všetkých prekvapila, keď si tam čas krátila spevom.

V poslednej fáze prípravy dostal hlavné slovo prvý tajomník ÚV KSSZ Nikita Chruščov. Ten zobral do úvahy aj veľmi „podstatné“ fakty - robotnícky pôvod a stranícku príslušnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa týchto kritérií bola Tereškovová absolútne ideálnou kandidátkou.

01.jpgVo vesmírnej lodi, zdroj: Wikimedia

Tri dni v „konzerve“

Keď kráčala po schodoch do rakety, mala tep stoštyridsať úderov za minútu. Jej vzrušenie bolo prirodzené. „Keď som sa v kabíne pripútala, bola som pripravená na skúšobný let, ktorý mal trvať len niekoľko hodín,“ priznala neskôr nemeckým novinárom.

Až po štarte padlo rozhodnutie, že vo vesmíre zostane o dva dni dlhšie.

„Let prebieha normálne, cítim sa dobre,“ zahlásila v oficiálnom vysielaní Tereškovová pod krycím menom Čajka. Lenže, nebola to celkom pravda.

Problémy, ktorým musela čeliť počas letu, vyšli najavo až takmer po štyridsiatich rokoch. Kabínu Vostoku volali „konzerva“, lebo dnu sa nedalo ani pohnúť a kozmonaut musel vydržať pololežmo – polosediac celé dni v takmer nezmenenej polohe. Mladej kozmonautke to dalo zabrať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Trápili ju bolesti hlavy aj pravej nohy. Mala pocit, že noha jej takmer odumiera, no v kresle sa nemohla ani pohnúť. Situáciu jej komplikovala aj únava, chvíľkami doslova zaspávala.

Až o niekoľko desaťročí neskôr sa verejnosť dozvedela, že kozmonautom v šesťdesiatych rokoch klesala bežne počas letu pracovná výkonnosť na štyridsať až päťdesiat percent.

U Tereškovovej bol pokles ešte väčší. Veľkým problémom bolo pre ňu nechutenstvo, celé tri dni nič nejedla, len pila vodu.

Zamaskované modriny

Na zem sa vrátila devätnásteho júna, a tak, ako Jurij Gagarin, aj ona sa katapultovala, čo bol vtedy komplikovaný a nebezpečný manéver.

To, že sa pri ňom udrela o okraj vstupného otvoru a skončila s modrinou, bola len malá daň. „Počas zostupu sa ma zmocnila hrôza, padala som totiž do veľkého jazera a pocit, že tam zostanem sama, bez akejkoľvek pomoci, mi naháňal obrovský strach,“ priznala neskôr.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď pristála, veľký padák ju chvíľu ťahal po zemi, pritom si poudierala tvár. Odreniny vidieť na prvých fotografiách, ktoré vznikli hneď po pristátí. Neskôr, na ďalších záberoch, už vďaka maskérom zmizli a Tereškovová tvrdila, že bola len zamazaná od lesných jahôd.

Nič nesmelo pokaziť dokonalú auru jej úspechu. Zásoby kozmonautického jedla, ktorého sa počas letu ani nedotkla rozdala zvedavcom z blízkej dediny, ktorí sa k nej zbehli a sama sa hltavo pustila do chleba s tvarohom, čo jej priniesli dedinčania.

Život v službách strany

Prvú kozmonautku sveta čakala po vydarenom lete obrovská sláva. Stala sa vzorom pre ženy na Východe aj na Západe, zožala medzinárodnú úctu a obdiv. A hlavne sa stala dokonalým „vývozným artiklom“ Sovietskeho zväzu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bola milá, všetkým vychádzala v ústrety a dôstojne reprezentovala svoju socialistickú vlasť. Cestovala po svete a dostávala vyznamenania.

Prvá zahraničná cesta viedla v auguste 1963 do Československa, kde ju sprevádzal Alexander Dubček a kde sa stala čestnou občiankou Bratislavy. V nasledujúcich rokoch vyštudovala vojenskú leteckú akadémiu, stala sa inžinierkou, neskôr aj profesorkou.

Napriek tomu, že mala na pohľad šťastný život, bola to zlatá klietka, z ktorej sa nedalo ujsť. To, čo naozaj chcela robiť, jej už sovietski politici nedovolili.

Snívala, že sa ešte raz vráti do kozmu, plánovala let s čisto ženskou posádkou, no viac ju do rakety nepustili.

Strana a vláda nemohli riskovať, že sa jej pritom niečo stane. „Sama som vlastne v živote nič nedosiahla, všetko pre mňa a za mňa urobili iní,“ skonštatovala napokon smutne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

03.jpgZdroj: Profimedia

Koniec hviezdneho manželstva

Počas výcviku na Bajkonure sa zoznámila s kozmonautom z Vostoku 3 Andrijanom Nikolajevom. Päť mesiacov po Valentininom návrate z vesmíru sa vzali.

Tomuto zväzku „požehnal“ aj Nikita Chruščov, ktorý bol čestným hosťom na svadbe a nadšene hovoril, že mladomanželia sú príkladom ideálnej sovietskej rodiny. Keď sa páru narodila dcéra Jelena, dievčatko celé dni vyšetrovali lekári. Išlo o historicky prvé dieťa, ktorého obaja rodičia boli v kozme.

Jelena bola zdravá ako buk a keď vyrástla, stala sa z nej lekárka. Manželstvo Tereškovovej s Nikolajevom však rozhodne nebolo také hviezdne, ako sa navonok prezentovalo.

Muž prvej kozmonautky sa už krátko po svadbe prejavil ako despota, veľa pil a mal milenky. Napokon sa rozviedli, no to si po rokoch musela Tereškovová vymodlikať u Leonida Iľjiča Brežneva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bez jeho súhlasu by nebolo možné manželstvo zrušiť. Neskôr sa vydala za vojenského lekára Julija Šapošnikova a žila s ním až do jeho smrti v roku 1999.

Dnes žije Valentina Tereškovova ako vdova v ústraní, občas chodieva do divadla a venuje sa vnukom Alexejovi a Andrejovi. Podľa niektorých ľudí pôsobí strohým a chladným dojmom, pravdou však je, že sa stále angažuje vo verejnom živote, a to najmä v pomoci pre chudobných.

Podporuje dva detské domovy v Jaroslavli a ženský kláštor v Kolomi, pri ktorom pôsobí zariadenie pre deti bez domova a rodiny.

02profimedia-0068090134.jpgSvadba s Andrijanom Nikolajevom, zdroj: Profimedia

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 829
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 221
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 534
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 946
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 840
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 356
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 309
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 610
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 757
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 197
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 675
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 385
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 518
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 651
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 241
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
reklama
SkryťZatvoriť reklamu