SME

Penta: Doteraz sme si s SaS rozumeli, sklamali nás

Politici sa s Pentou stretávajú bežne, hovorí jeden zo spolumajiteľov finančnej skupiny EDUARD MATÁK. Spis Gorila označil za fikciu.

Eduard Maták má v Pente na starosti investície v zdravotníctve a inicioval jej vstup do mäsopriemyslu. Partnerom sa stal v roku 2010, dovtedy pracoval ako investičný riaditeľ.Eduard Maták má v Pente na starosti investície v zdravotníctve a inicioval jej vstup do mäsopriemyslu. Partnerom sa stal v roku 2010, dovtedy pracoval ako investičný riaditeľ. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Prečo nerozpráva o kauze Gorila Jaroslav Haščák, keďže je jednou z hlavných postáv deja?
„Tento rozhovor poskytujem ako spolumajiteľ Penty a impulzom bolo moje osobné rozhodnutie po prečítaní niektorých komentárov v SME.“

Partnerom v Pente ste sa stali až v roku 2010. Viete kompetentne odpovedať v mene Penty aj Jaroslava Haščáka?
„Tým, že som dnes partner (spolumajiteľ -pozn. red.) a od roku 2002 som bol investičný riaditeľ, určite viem kvalifikovane odpovedať. Vrátim sa ešte k otázke, prečo nereaguje Slavo Haščák. Myslím, že sa v správny čas určite vyjadrí, pretože sa ho negatívna medializácia dotýka. Ale ešte nie je správny čas.“

Aká časť spisu Gorila je pravdivá?
„Spis je znôška klamstiev na hollywoodsky spôsob, a je to fikcia. To je náš základný postoj. Spis hovorí o 14 transakciách, ktoré sme mali ovplyvňovať, pričom len 7 z nich súvisí s našou firmou. Zvyšné sú vymyslené veci, ktoré s nami nemajú žiadny súvis. Okrem toho môžem jednu vec povedať s vnútorným presvedčením, a to je, že poznám Slava Haščáka 15 rokov, je to jeden z mojich najlepších kamarátov a vylučujem, že by človek, ktorý by ho poznal aj menej dobre ako ja, uveril, že on sa takýmto spôsobom vyjadroval, alebo konal.

Stojím si za tým, že aj v realizovaných transakciách, o ktorých sa v spise píše, Slovensko neprišlo ani o jednu korunu, ani jedno euro. Tam, kde sme boli víťazmi, sme dali najlepšie podmienky.

Ak by tam provízie pre politikov boli, tak zákazky boli predražené minimálne o tie úplatky.

Každý, kto robí biznis aj kratšie a menej intenzívne ako my na Slovensku, musí chápať, že keď robíte s renomovanými zahraničnými partnermi, ako je letisko Schwechat v konzorciu Two One na privatizáciu letiska, alebo Mid Europa Partner v konzorciu na Cargo, absolútne neprichádza do úvahy otvárať diskusiu mimo oficiálne stanovených podmienok. Prečo by sme si vyberali takýchto renomovaných partnerov, keby našou metódou konkurenčného boja v takýchto tendroch malo byť údajné korupčné správanie?“

Gorila opisuje opak toho, čo vravíte. Podľa nej sú francúzske, talianske, aj rakúske firmy zmierené, že nejaké percento musí ísť na úplatky. Korumpujú zahraničné firmy?
„Myslím, že nie a o žiadnom konkrétnom príklade neviem. Neviem si predstaviť, ako by sa dalo zariadiť, aby za vlády Roberta Fica, keď dobiehalo množstvo týchto transakcií, bolo vôbec prípustné, čo len naznačiť nejaký úklon týmto smerom, keď Robert Fico ako osoba je striktne vyhranený proti privatizácii.“

Ak máme veriť Gorile, tak aj Fico mal byť v tom byte. Na Slovensku sa všetko dá vysvetliť tým, že sa viete dohodnúť aj s druhou stranou.
„Snažíte sa ma nasmerovať do oblasti, ktorá nie je pre nás akceptovateľná na diskusiu. Rozlišujme to, či niekto pripúšťa, že niekto v byte bol, od toho, či došlo ku korupčnému správaniu. Bavme sa o tom, či to, čo je v Gorile uvedené ako fakty, je pravda, alebo nie. A ja striktne odmietam obsah tých rozhovorov a vôbec ma nezaujíma, či sa niekto s niekým pozná, alebo stretne.“

Kedy sa Penta dozvedela, že Gorila existuje?
„Môžem hovoriť za seba, mňa sa ten dokument nedotýka, nie som tam spomínaný. Aj ľudia z externého prostredia, ktorí kontaktovali ľudí u nás, sa logicky snažili dostať k ľuďom, ako je Slavo Haščák, ktorý je priamo spomínaný.“

Jeho teda kontaktovali kedy?
„Už niekoľko rokov dozadu rôzni ľudia na trhu bez relevantného dôkazu v ruke spomínali dokument, ktorý je populárnym čítaním medzi politikmi a vplyvnými podnikateľmi a ktorý mapuje koniec roka 2005 a prvú polovicu 2006. Takto sme boli niekoľkokrát kontaktovaní. Aj mne niekto ponúkal údajné prepisy našich konkurentov, alebo údajné analytické materiály, ktoré môžu mať pre nás hodnotu.

My sme sa ako majitelia a vo vedení firmy dohodli, že do takýchto nekalých hier nikdy nevstúpime, pretože to je začarovaný kruh. Keď raz pristúpite na to, že si takýto dokument kúpite, tak tým len generujete ponuku množstva takýchto materiálov. Verte mi, že medzi vplyvnými podnikateľmi kolujú desiatky materiálov, ktoré majú v sebe prvok pikantnosti.“

Kedy vám to teda prvýkrát priniesli?
„Presne vám to za Haščáka nepoviem, ale pred viac ako dvoma rokmi som mal v rukách materiál, ktorý je podobný tomu, čo dnes visí na internete.“

Odkiaľ ste ho získali?
„Z jedného zo zdrojov. Nie je to politicky ani verejne činná osoba a nemá žiadne prepojenie na spravodajskú službu, alebo políciu. Je to podnikateľ, tak ako som ja, bolo by voči nemu nefér, keby som ho menoval, lebo by som ho vtiahol do tejto mediálnej kauzy. Priniesol mi to s dobrým úmyslom, či o tom viem. Osoba toho človeka vôbec nie je podstatná.“

To bolo ešte predtým, ako prišiel Tom Nicholson s tými papiermi do Penty?
„Kedy prišiel do Penty neviem, viem kedy prišiel robiť rozhovor so Slavom, kde sa v náznakoch na to pýtal. Tom Nicholson určite nebol zdroj, ktorý to priniesol do Penty.“

Pokúšal sa vás niekto s týmto niekedy vydierať?
„Nie.“

V Gorile sa píše, že ste mali kúpiť spis na CD od riadiaceho pracovníka SIS, ktorý vystupoval pod menom Ľubomír Arpáš. Viete to vylúčiť?
„To viem vylúčiť. Nielen v prípade Gorila, ale aj u iných materiálov, ktoré svojou textovou formou navádzali dojem, že je to materiál z prostredia tajnej služby, sme sa striktne rozhodli, že za to nebudeme platiť ani euro ani korunu.“

Jedna vec je platiť za dodanie informácií, druhá za to, že materiál nezverejní.
„Aj jedno aj druhé striktne vylučujem.“

Máte informáciu, že existuje aj zvukový záznam toho, čo je v spise?
„Nie nemám a znovu hovorím, keďže poznám Slava a viem, ako sa vyjadruje, tie veci sa nemohli stať tak, ako ich tento falzifikát popisuje.“

Kto je autorom tohto falzifikátu?
„Je viacero verzií. Určite to nie je dielo jedného človeka, na to je to príliš sofistikované. Ja na rozdiel od politikov domnienky nezverejňujem.“

Chodil Haščák do toho bytu alebo nie?
„To je úplne irelevantné. To je asi, ako keby ste sa ma opýtali, či som sa stretával s ministrom hospodárstva Jurajom Miškovom v reštaurácii Kogo alebo Le Monde. To nie je podstatné. Podstatné je, o čom sa s ním bavím a či moje snaženie je protizákonné alebo nie.“

Preto by nemal byť problém priznať, či tam chodil.
„Vylučujem, že Slávo Haščák v tom byte alebo kdekoľvek inde s tými ľuďmi hovoril obsahovo to, čo sa tam píše.“

Čiže nemôžete vylúčiť, že chodil do toho bytu.
„Nikdy som sa ho na to takto špecificky nespýtal. Byt patrí Zoltánovi Vargovi, ktorý patrí medzi našich dlhoročných spolupracovníkov a kamarátov. Ja osobne som v byte na Vazovovej nikdy nebol. Ale znova, je jedno, či tam niekto bol alebo nebol.“

Ale je rozdiel stretávať sa v reštaurácii a v byte.
„Myslíte, že súkromný salónik nad luxusnou reštauráciou je lepšie miesto ako súkromný byt?“

V prípade ministra je zvláštne oboje. Ak sa chcel Malchárek stretávať, má pracovňu, má ministerstvo. Je v poriadku, ak sa minister stretáva takto potajme?
„Hej, je to úplne v poriadku. A týmto štýlom sa stretávame s väčšinou politikov, aj zo strany SaS, roky. Napríklad Richard Sulík chodil opakovane do sídla našej firmy.“

Aj keď bol predsedom parlamentu?
„To neviem. Ale určite sme sa s ním aj Slavo Haščák opakovane stretávali v reštaurácii.“

Využívate stále takúto sieť bytov?
„Ak sa pýtate, či Penta ako firma niekedy využívala byt na Vazovovej, tak to vylučujem. Ten byt nie je žiadnym konšpiratívnym bytom, je to súkromný byt nášho kamaráta. Vylučujem, že by som ja alebo ktokoľvek z partnerov Penty byt Zoltána Vargu využíval ako konšpiratívny byt na tento typ stretnutí.“

Aby to nepadlo iba na Sulíka - kto zo súčasných politikov sa s vami takto stretáva, či už v bytoch alebo inde?
„Bolo by lacnou obranou, keby som povedal, s kým všetkým sa stretávame.“

Takto to vyzerá, že sa iba mstíte Sulíkovi.
„V žiadnom prípade. Jeho politické názory sú mi blízke. Jeho osobne nepovažujem za svojho priateľa. Jura Miškova som donedávna považoval za svojho osobného kamaráta, pretože tam ten rozdiel bol oveľa intenzívnejší. Stretávali sme sa s rodinami, bavili sme sa o súkromných záležitostiach, pozval ma a celú našu firmu na let jeho privátnym lietadlom, bavili sme sa o jeho vášni k lodiam.“

Tak to už máme dvoch Saskárov.
„Mrzí ma, že títo ľudia, u ktorých som mal nefalšovaný pocit, že máme spoločné názory na život, že vidíme tento svet pravicovo-liberálne ako SaS, jeden z našich bývalých partnerov Jožo Špirko ich aktívne podporoval, aby mohli presadzovať tieto názory, u nich by som tieto pľuvance a kopance do našej firmy nečakal. To by som čakal od ľudí z opačnej strany, ktorí vyznávajú silnú rolu štátu.“

Tak schválne povedzte aspoň jedného z inej strany.
„Z KDH, SaS, Smeru, SDKÚ, Mostu aj SNS je ich tak veľa, že nie priestor tohto rozhovoru, ale jeden deň by nám nestačil. A nevidím na tom nič zlé. Všetky parlamentné strany majú s nami aktívny osobný vzťah.“

ps.jpg
Gorila by na Slovensku vyrástla, aj keby nechcela, píše Peter Schutz

Viete mi povedať viac o povahe vzťahu medzi Annou Bubeníkovou a Haščákom? Ako často sa stretávali a čo spolu riešili?
„Na FNM určite často. PPC je firma, kde pani Bubeníková sedela naraz v dozornej rade s Haščákom a určite tam bolo aj množstvo inej agendy, ktorá súvisela s našimi privatizačnými projektmi.“

Presadzovala niekedy Bubeníková záujmy Penty?
„Absolútne to vylučujem. Penta neurobila za posledné roky žiadnu transakciu so Slovenskou republikou. Je tam len predaj pozemku z Bratislavskej teplárenskej za vlády Roberta Fica, kde sme dali niekoľkonásobne vyššiu cenu ako druhý v poradí. Dlho predtým sa neudialo nič. Akcie Slovalco sme kúpili od Európskej banky pre obnovu a rozvoj.

Mecom sme kúpili od súkromného investora Jána Molnára. Dexiu sme kúpili od matky. Plus realitné projekty, kde sa nekupovalo od štátu. Ani nebol nijaký priestor. Je to čistá fikcia. Ide o snahu vytĺcť politický kapitál v situácii, keď určitým politikom vyhovuje hodiť do jedného vreca všetky politické strany, ktoré boli na scéne v roku 2006 a označiť ich za strany obdobia Gorily.“

Problém je, že dokument vznikol už dávno, takže motivácia nemohla byť táto. Strany, ktoré opisujete, v tom čase ani neexistovali.
„Ja neviem, kedy ten dokument vznikol. Ja vidím, ako sa spolitizovane vyjadruje minister vnútra Daniel Lipšic a predstavitelia najmä SaS a Obyčajných ľudí k dokumentu, ktorého správnosť preverovalo podľa mojich informácií osem konaní a osemkrát, z toho posledný krát za Lipšica, a nebola zistená pravosť tohto dokumentu.

Teraz začína deviate vyšetrovanie, o ktorom sa hovorí, že nie je spolitizované. Ale to nemôže byť pravda, keď v deň, keď je zostavený vyšetrovací tím, ktorý len začína pracovať, tak už zaznieva z úst ministra Lipšica konštatovanie, že sú dôvody, argumenty, dôkazy, že Gorila je reálna a treba ju prísne vyšetriť. My sme dnes tí, ktorí si najviac prajú, aby vyšetrovanie prebehlo rýchlo a dospelo k nejakým záverom, lebo nás neskutočne poškodzuje, ako politici zneužívajú spis Gorila.“

Politici ju určite využívajú, ale tá Gorila nemohla vzniknúť z tohto dôvodu. Prečo by sa práve Bubeníková mala stať predmetom takejto zložitej hry?
„Bola na veľmi vplyvnom poste.“

Čiže vzniklo to, aby ju vydierali?
„Ja neviem, prečo to vzniklo. Len tvrdím, že som videl dokumenty, ktorými sa iné podnikateľské subjekty snažili znemožniť našich konkurentov a boli podsúvané zase nám. Je ťažké spätne odhadovať, kedy takýto dokument vznikol a komu má slúžiť.

Mne je akurát jasné, že potom, čo tento údajný spis držali všetci významní politici krajiny, naraz je to téma desaťročia a Juro Miškov hovorí o najväčšej kauze od čias Mečiara. Veď to nemá logiku. Ak je to najväčšia kauza od čias Mečiara, čo s ním robil takmer dva roky?“

Tvrdia, že vtedy nemali dosť informácií, aby si boli istí, či to je pravda.
„A aké majú informácie dnes? Nech podajú jeden relevantný dôkaz, ktorý ich posunul oproti júnu 2010. Čo majú v rukách dnes? Verejne ich vyzývam, aby ak majú dôkazy, nech ich ukážu, alebo nech čakajú na výsledky vyšetrovania.

Adam Michnik veľmi správne reagoval, že akákoľvek kauza týchto rozmerov by mala byť vyšetrovaná orgánmi, ktoré sú na to určené a nemala by byť zneužívaná politikmi do úrovne úplne monštruózneho negatívneho PR voči istým politickým stranám a nám. Tým, že sme sa k nej nevyjadrovali, mohlo vzniknúť povedomie, že máme maslo na hlave. Nie, nemáme maslo na hlave a vyjadrujeme sa.“

Nie je vám zvláštne, že sa k tomu doteraz verejne nevyjadrila Bubeníková?
„Ja na jej mieste by som sa vyjadril, ale ani ja ani my ako skupina s ňou v týchto dňoch nekomunikujeme.“

Gorila opisuje spôsob, akým mala Bubeníková dostať provízie od Penty. Firmy blízke Pente mali od nej kúpiť tri analýza a halu na Východe. Viete vylúčiť, že takáto transakcia prebehla.
„Viem to vylúčiť, úplný nezmysel.“

Rovnako vylučujete, že by v Pente pracovala skupina ľudí, ktorí takéto analýzy pripravovala?
„To absolútne vylučujem. Môžem s istotou povedať, že žiadna transakcia tohto typu sa v Pente ani nepripravovala, ani nezrealizovala. Neviem veľa o spoločnostiach, ktoré sa tam zmieňujú, tie nie sú z našej skupiny. Viem, že so spoločnosťou Elementa ani Pressburg Properties sme my ako firma nikdy nemali nič spoločné.“

Ani tam nefiguruje žiaden z vašich ľudí?
„Figuruje tam Juraj Šaštinský, ktorý sa neskôr stal zamestnancom Penty, ale v čase, keď bol štatutárom jednej z týchto dvoch spoločností, nemal s Pentou nič spoločné.“

Čiže je to náhoda?
„Je to úplná náhoda. Keď som sa pýtal Šaštinského, odkiaľ sa pozná s Bubeníkom, tak mi povedal, že ich zoznámil Ernest Valko.“

Ako často sa Haščák stretával s Malchárkom a viete vylúčiť, že by ho akýmkoľvek spôsobom úkoloval?
„Aboslútne vylučujem, že by ho úkoloval.“

Ale ako často sa stretávali?
„Určite sa stretávali, stačí sa pozrieť do knihy návštev na ministerstve.“

Čiže sa stretávali len na pôde ministerstva?
„Určite sa stretávali aj mimo.“

Ako si vysvetľujete, že Malchárek popiera návštevy bytu na Vazovovej, hoci sa množia výpovede, že tam vídali jeho aj Haščáka?
„Musíte sa spýtať jeho.“

Viete odhadnúť objem peňazí, ktoré Penta poskytla Malchárkovi, či už v podobe úverov, platieb za podiely vo firmách a podobne?
„To je strašne široko položená otázka. Ja zastrešujem v Pente zdravotníctvo a jeden z mojich projektov, Mammacentrum sv. Agáty, je spoločný podnik so Sofiou a Jirkom Malchárkovcami. Sofia Malchárková je špičkový odborník v radiológií a upozornila nás, že existuje Mammacentrum a oslovili nás, aby sme do toho išli. Od začiatku je to úplne transparentné. Bolo by naivné si myslieť, že sme takúto informáciu chceli zakrývať. Naopak.“

Vylučujete, že by ste mu vyplácali provízie alebo úplatky?
„Mammacentrum je od svojho vzniku stratové.“

Ale aj pomimo.
„Vylučujem, že by sme mu vyplácali akékoľvek provízie, ak sa pýtate na provízie, ktoré súvisia s jeho činnosťou vo funkcii ministra.“

Pred minulými voľbami sa objavili dokumenty, podľa ktorých Smer predával miesta na kandidátke a v exekutíve. Podľa Gorily dosadzujú finančné skupiny svojich ľudí do úradov a štátnych firiem. Funguje takto podľa vašich skúseností štát?
„Práveže mám pocit, že tam politické strany nominujú často veľmi neprofesionálne sa správajúcich nominantov a je škoda, že existujú politické kľúče, ktorými sa obsadzujú veľmi dôležité posty v kľúčových podnikoch tohto štátu.“

Čiže aj v prípade Smeru to bol blud, že by predávali miesta?
„Nepoznám tak do detailov pomery v Smere.“

Vy ste sa nikdy nestretli s tým, že by sa niečo také dialo.
„Museli by ste sa pýtať na konkrétnych ľudí. Ale nikdy som sa nestretol s tým, že by mi niekto povedal napriamo, že ja som si kúpil pre svojho nominanta miesto na kandidátke.“

Ani že by po voľbách mohli dosadzovať ľudí na miesta v štátnej správe?
„Nie. Stretol som sa s javom, že mnohí podnikatelia sa ponúkajú, že vedia na úradoch niečo vybaviť, lebo tam majú svojich kamarátov, ale nestretol som sa s javom, že by mi ktokoľvek povedal, že má kúpený post v orgáne alebo na kandidátke.“

V Gorile sa rieši aj kupovanie poslancov. Podieľala sa na ňom Penta v akejkoľvek podobe?
„To striktne odmietam. Je to téma, s ktorou sme boli konfrontovaní minimálne osemkrát. Vždy odpovedáme to isté, je to výmysel, Penta s tým nemala nič spoločné. Pokiaľ viem, všetci zmieňovaní poslanci boli viackrát vypočúvaní, ale nikdy sa nič nepotvrdilo.“

Okrem priamych úplatkov opisuje Gorila aj iné metódy kupovania, napríklad platby za konzultantské služby. Platí alebo platila Penta aktívnych politikov ako konzultantov?
„V konzultantských pozíciach sme politikov nikdy neplatili. Jediné, k čomu sa hlásime, je, že sme štyri politické strany úverovali našimi bankami, Dexiou a Privatbankou. Pokiaľ viem, úvery z týchto bánk mali SDKÚ, Smer, SNS a KDH.“

Individuálnym politikom ste teda za poradenstvo ani za nič iné neplatili?
„Odmietam, že by Penta platila individuálnym aktívnym politikom formou konzultantských príspevkov. Čo nemôžem vylúčiť je, že niektorý z partnerov Penty sponzorsky podporil konkrétneho politika v kampani.“

Gorila vrhá zlé svetlo na politickú scénu. Ako je podľa vašej skúsenosti rozšírená korupcia v slovenskej politike?
„Mnohí ľudia nepriamo rozprávajú, čo všetko museli údajne plniť voči politikom, politickým stranám. Ja a ani firma sme však nikdy neboli v pozícii svedka alebo aktívneho účastníka čohokoľvek, čo by malo prvky korupčného správania.“

Miera korupcie medzi politikmi je z vašej skúsenosti nula?
„Nie. Strašne veľa sa o tom rozpráva, ale ja osobne mám zážitok nula.“

Ak takú skúsenosť nemá investičná skupina vášho významu, tak potom už kto? Znamená to, že téma skorumpovanosti politického systému je virtuálna?
„Nemyslím si to. Veď zrátajme bilbordy viditeľných politických strán. Jednou zo základných chýb fungovania politického systému je financovanie strán. Strana 99% má silnú mediálnu kampaň v najdrahších médiách.“

Takže hovoríte, že korupcia existuje, len vy ste mali v podnikaní šťastie a nestretli sa s tým?
„To nie je korupcia.“

Je to netransparentné financovanie. A z čoho pochádzajú tie peniaze?
„Tie, ktoré politikom dávajú ľudia, ktorých poznám, boli ich legálne peniaze.“

Takže sa to len hanbia priznať?
„Ja mám mnoho rokov po sebe také daňové priznanie, že by som mohol sponzorovať ktorúkoľvek politickú stranu. Tá by sa však hanbila zverejniť, že od niekoho ako Edo Maták zobrala peniaze. Problém nie je na mojej strane. Myslíte si, že keď sa spýtam pokladníka akejkoľvek strany, odkiaľ majú peniaze, tak mi to povedia?“

Aké percento obchodov so štátom podľa vás prebieha bez toho, aby museli politikom vyplatiť provízie?
„Sú veľmi bohatí podnikatelia a skupiny, ktorí na rozdiel od Penty takmer sto percent majetku zarobili na biznise so štátom, na dodávkach informačných systémov, stavebných prácach. Penta zarobila na transakciách so štátom možno 20 percent.“

Takže nemáte odhad, aké percento obchodov je zaťažených korupciou?
„Určite mnohé z tendrov vykazujú známky korupčného správania. Ale to viem len z počutia alebo z médií.“

Je medzi stranami rozdiel v ich náchylnosti ku korupcii?
„Áno. Nerád by som ich dával do hierarchie. Spomeniem však SaS. Doteraz som týchto chalanov vnímal ako absolútne férových, poctivých a neviem o tom, že by sa zúčastnili na takomto type správania. O to viac ma mrzí, že si za vlastný politický nástroj zobrali našu firmu. Pritom vedia, že oveľa zaujímavejšie by bolo pozrieť sa na mýto, emisie a ďalšie brutálne kauzy, ktoré ležia bokom.“

Viete o tom, že by pán Haščák rokoval s Gabrielom Palackom z SDKÚ o províziách?
„Vylučujem, že by sa na stretnutiach s pánom Palackom bavil o províziách. So znalosťou veci striktne odmietam, že by Penta platila niekomu, keď ponúka o štyri miliardy vyššiu cenu za letisko, keď ponúka suverénne najlepšie podmienky pri kúpe Paroplynového cyklu.“

Tie štyri miliardy ste núkali až dodatočne
„Aj predtým, takzvaným rozstrelom. Opačne. Pán Palacka je spájaný s SDKÚ ako vplyvný človek. Aký význam by malo v poslednom kole rozstrelu navýšiť cenu o štyri miliardy, ak by sme mali tú súťaž v rukách?“

Možno taký, že Dzurinda v nejakom bode zistil, že sú odposluchy a zľakol sa, a chcel všetko zastaviť.
„Pokojne si overte, že obálky boli otvárané pred kamerami na ministerstve dopravy.“

Má Penta mikrokamery alebo používali ste iné prostriedky na to, aby ste zisťovali obsah obálok v tendroch?
„To je ďalšia z úplných blbostí. Ja nie som odborník na špionáž, ale predstava, že tu sedíme v zasadačke a podľa toho údajného spisu nafukujeme obálku a pozeráme dnu mikrokamerou je taký blud, ako keby som teraz povedal, že mladí slovenskí politici sú skrytí akcionári Penty.“

Keby ste mali pomenovať piatich ľudí alebo skupiny, ktorí majú najväčší vplyv na rozhodovanie politikov, kto by to bol?
„Asi treba brať do úvahy takých, ktorí reálne vplývajú na to, v akom stave je tento štát. Teda ak je niekto napríklad CEO Slovnaftu, tak z pozície, v akej sedí, je veľmi vplyvný. Keď je niekto generálny riaditeľ Slovenských elektrární, tak je veľmi vplyvný.“

Máte skúsenosť, že by Oskar Világi mal tak silný vplyv v SMK, ako je to opísané v Gorile?
„Nemyslím si to.“

Obhospodaruje Palacka financie SDKÚ takým spôsobom, ako je to tam opísané?
„Takisto si to nemyslím.“

Viete o tom, že by Smer mal päť akcionárov, ktorí sú tam uvedení?
„Smer nemá akcionárov.“

V spise sa hovorí o akcionároch, ale môžeme ich nazývať sponzormi alebo sivými eminenciami.
„Určite niektoré z tých mien majú veľmi nadštandardné vzťahy so špičkou Smeru a dá sa s nimi veľmi dobre komunikovať. Ale nemyslím, že by sme ich hneď mali označovať pojmom akcionári. To, že boli sponzormi, je asi fakt. Nikdy som nevidel dôkaz, ale myslím si, že finančne pomohli Smeru. Tak ako sme mu v začiatkoch pomohli aj my. K tomu sa hlásime, aj keď to bolo prostredníctvom nadácie Holokaustu a nebol to priamo Smer.“

Je obvyklé, že takto podporujete strany? Že nedáte peniaze priamo im, ale idú cez akcie a nadácie?
„Posledných päť rokov je to vylúčené.“

A predtým?
„Mohli byť individuálne prípady, aké sa spomínajú aj pri Smere, tomu sme milión korún skutočne poskytli. Potom sme sa dohodli, že to budú robiť partneri zo svojich súkromných peňazí a viem o tom, že minimálne Jozef Špirko podporoval určitých politikov.“

Kým ste to robili zo spoločných, tak asi koľko peňazí ste dali dokopy stranám?
„Vylúčme úvery, pretože to sú štandardne poskytnuté peniaze. S touto výnimkou išiel iba ten jeden milión do Smeru.“

Liberálne zmýšľajúca firma, ktorá chce bojovať proti etatistom obdaruje miliónom jedinú stranu a to je Smer?
„Spomenul som, že posledných päť rokov sa to deje len zo súkromných peňazí partnerov.“

Ale kým to išlo zo spoločných, tak jediný bol Smer?
„Možno tie politické strany si dokázali zabezpečiť peniaze aj z iných zdrojov, než od nás.“

S výnimkou Smeru, ktorý mal päť akcionárov, ale ešte potreboval milión korún na pamätný deň.
„Ja neviem, či mal päť akcionárov. To je vaša domnienka.“

Máte odhad, koľko peňazí dali stranám jednotliví partneri?
„Rádovo stovky tisíc eur. Určite nie milióny.“

Ktoré strany ste podporovali najviac?
„Nechcel by som byť konkrétny.“

V Gorile sa píše, že Haščák chcel zničiť Fica. Pripúšťate, že príchod Smeru k moci by bol pre Pentu až taký zásadný problém?
„Nebol. Stačí si pozrieť naše konsolidované výsledky aj za vlády Smeru. My sme úspešní bez ohľadu na politický establishment. Sú tu ľudia a podnikateľské skupiny, ktoré sú úspešné, iba keď ich kamaráti sú politicky vplyvní.

My sme dnes prezentovaní ako najväčšia hydra a choroba tohto štátu a pritom naše výsledky a nie kecy, ako sú kecy politikov ukazujú, že nie na Slovensku, ale v Česku, Poľsku, vieme zarábať peniaze a to tak, že ľuďom vytvárame prácu, prinášame novú hodnotu a napriek tomu sme neustále označovaní za škodnú, za mafiu v bielych golieroch. Striktne odmietam, aby sme takto boli onálepkovaní od ľudí, ktorí v biznise nikdy nič nedokázali a často idú do politiky práve preto, lebo si chcú zarobiť.“

Stáli ste v minulosti za vznikom politických strán?
„Nie, nikdy.“

Čiže napríklad ani len za tou Nádejou, ktorá sa triafa do Gorily?
„Strana Nádej bola trápny pokus, to snáď nemyslíte vážne, že by sme išli do niečoho tak amatérskeho.“

Tak schválne – čo vám vyšlo lepšie?
„Vy mi potom poviete, že som si ich dnes príliš zobral do úst, takže vám neodpoviem, ktorá strana nám akože vyšla lepšie.“

Špirko mal podľa Gorily na starosti politické projekty. Je to pravda?
„Ak niekto pozná slovník, akým sa medzi sebou bavíme, tak vie, že slovné spojenie politické projekty by sme nikdy nepoužili.“

Takže ako by ste to nazvali vy?
„Nazval by som to tak, že Jozef Špirko začal mať od istej doby pocit, že chce byť aj občiansky angažovaný a zašlo to tak ďaleko, že mu táto angažovanosť zaberala viac času ako venovanie sa konkrétnym projektom tu u nás. Ale nenazývajme to politikou, lebo nikto nemôže povedať, že Republíková únia zamestnávateľov je politický subjekt.

Ak sa niekto chce občiansky angažovať a nemá možnosť venovať sa správe projektov s náležitou starostlivosťou, tak to vyústi do toho, že tak ako Jozef, ostane pasívnym akcionárom Penty a odchádza sa venovať takýmto projektom. Ale prvýkrát sa začal angažovať až v roku 2007, keď sa venoval zákonníku práce.“

Čiže nikdy nešlo o politiku?
„Keď sa angažujete za veci ako je odvodová reforma, zjednodušenie podnikateľského prostredia, novela zákonníka práce, tak to má politický rozmer.“

Ide o to, či išlo o bližšiu spoluprácu s konkrétnou stranou.
„Áno, bola tam. To bolo práve obdobie, keď som u nás vo firme úplne pravidelne vídaval Richarda Sulíka s Jozefom Špirkom. A to nebolo jedno stretnutie, to bolo možno desať stretnutí. Čiže áno, samozrejme. Ale my ako firma, sme do toho nijako nevstupovali a rešpektovali sme, že je to súkromná aktivita Jozefa Špirka.“

Okrem SaS bola nejaká strana, s ktorou ste takto spolupracovali? Napríklad Matovič?
„To sa musíte spýtať Špirka, pretože teraz sme dlhšie neboli v kontakte, ale myslím, že on intenzívne komunikuje s Matovičom. Ale Penta ako firma s tým nemá nič spoločné.“

Haščák v prepise hovorí, že demokracia je nanič systém, lebo volič nič nevie a vníma len povrch procesov, ktoré sa dejú. Súhlasíte s tým, že volič vie zlomok toho, čo sa deje v zákulisí?
„Absolútne. Dôkazom toho je aj táto moja snaha vyjadriť svoj názor. V diskusii na sme online budem označovaný za kreténa, ktorému ide Haščák zvýšiť podiel v Pente a že by sme mali visieť na kandelábroch. Ale skutočne mám pocit, že v tejto kampani sa bezprecedentným spôsbom zneužíva nevedomosť radového občana, ktorý je masívne kŕmený informáciami, ktoré sú výmysly, alebo ktoré sú tak trestnuhodne vytrhávané z kontextu, že radový občan sa naozaj nemôže podľa nich rozhodovať informovane.“

Čiže čo sú základné veci, ktoré dnes ľudia nedostatočne chápu?
„Základná vec, ktorú tu ľudia veľmi podceňujú je to, že musíme byť schopný každý sa postarať sám o seba a nespoliehať sa na štát. Toto je jedna z najväčších ilúzii. Ak nezoberieme do rúk zodpovednosť za vlastnú budúcnosť a budeme neustále opakovať, že štát sa má postarať, tak to skončí nie krízou, ale totálnou katastrofou.“

Čiže ľuďom nechýbajú informácie toho typu, že kto tu robí reálne rozhodnutia a ako sa vládne? V tomto zmysle demokracia nezlyháva?
„Nie, demokracia zlyháva preto, že ľudia nejdú do politiky, lebo chcú niečo hodnotové a principiálne, ale v drvivej väčšine idú do politiky ľudia, ktorí si chcú zarobiť. Toto je katastrofa.“

To platí o všetkých stranách?
„To platí skrz-naskrz o všetkých stranách. Samozrejme sú tam výnimky a nechcem povedať, že všetci politici si chcú len nahrabať, ale drvivá väčšina áno.“

Keby sa objavila nahrávka alebo sa inak potvrdilo, že komunikácia zachytená v Gorile je reálna, aký typ zodpovednosti by Penta voči sebe vyvodila?
„Nie je dôvod vôbec riešiť takúto situáciu, lebo keď sme si medzi sebou ako partneri povedali, že nič také neexistuje, tak prečo by sme sa mali pripravovať na niečo, čo vznikne. Ja skutočne tento prepis považujem za niečo, čo je z deväťdesiatich percent výmysel.“

Vy osobne by ste mohli v Pente ďalej pôsobiť, ak by sa ukázalo, že to je pravda?
„K takému niečomu nedôjde.“

Vy ste sa s Haščákom o všetkom z tohto rozprávali?
„Samozrejme. Som partnerom firmy, ktorú ten materiál poškodzuje a intenzívne spomína. Nie som tak naivný, že by som sa stal spolumajiteľom firmy, o ktorej by som nevedel takéto zásadné veci.“

1.jpg

2.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


Oh my Hockey
Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu