Hviezdy žiaria napriek rasizmu

Úspechy osobností s rómskym pôvodom sú motiváciou pre rómske deti. Postoje väčšinového obyvateľstva dokážu zmeniť len málo.

Vierka Berkyová (vľavo) aj Dominika Mirgová majú rómske korene. Režiséra SuperStar Petra Nuňéza teší, že to počas súťaže nebolo pre médiá a ľudí dôležité.Vierka Berkyová (vľavo) aj Dominika Mirgová majú rómske korene. Režiséra SuperStar Petra Nuňéza teší, že to počas súťaže nebolo pre médiá a ľudí dôležité. (Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. Rómsky pôvod Viery Berkyovej, víťazky súťaže Slovensko hľadá SuperStar, nebol podľa sociologičky Eleny Gallovej Kriglerovej pri hlasovaní divákov dôležitý. „Počas celej SuperStar sa o ňom nehovorilo,“ povedala.

Víťazstvo rómskeho dievčaťa Kriglerová ocenila. „Vždy hodnotím pozitívne, keď sa na obrazovke objavujú kultúrne odlišnosti. Čím viac ich je, tým je väčšia šanca, že sa do každodenného života dostane poznatok, že naša spoločnosť je multikulturálna.“

Súhlasí aj etnologička Jana Belišová, ktorá zbiera rómske piesne: „Každý pozitívny obraz môže pomôcť. Keby som si to nemyslela, nerobila by som to, čo robím. Nebude z toho revolúcia, ale aj kvapka v mori pomôže.“

Kriglerová však upozorňuje, že zároveň hrozí, že sa posilní stereotyp o Rómoch ako nadaných hudobníkoch, ktorým sa však nič iné robiť nechce.

Rómske deti drukovali

Úspech rómskeho dievčaťa pomohol najmä rómskym deťom.

František Gura z Bardejova s nimi pracuje v škole a v tábo­roch. Hovorí, že už keď v prvej SuperStar súťažil Peter Konček, pre deti bol idolom. Aj Berkyovú vnímali ako „jednu z nich“. Nerómske deti podľa neho jej pôvod nevnímali a neočakáva, že by sa cez jej úspech začali inak pozerať aj na ďalších Rómov.

Viera bola vzorom aj pre talentované deti, s ktorými pracuje organizácia Pro Donum. Hľadá rómske talenty, ktoré si potom ľudia „adoptujú“ a prispievajú na ich vzdelanie.

„Naše talenty sú na novú SuperStar hrdé a ovplyvňuje ich to. Vidia, že sa oplatí tvrdo na sebe pracovať,“ hovorí Vladimíra Dolníková.

Pôvod nie je dôležitý

Adoptívni rodičia podľa Dolníkovej vedia, že Rómovia dobre spievajú, prekvapení však sú, keď sa medzi deťmi objavia takí, ktorí majú talent na šport, na štúdium či na jazyky.

Režisér relácie Peter Nuňéz hovorí, že takmer polovica tých,­ čo uspela na kastingoch, mala rómsky pôvod. Mala ho aj porazená finalistka Dominika Mirgová.

Nuňéz oceňuje, že médiá sa pôvodom súťažiacich nezaoberali. „V súťaži sme to vôbec neriešili a zdalo sa mi úžasné, že postoj našej spoločnosti k Rómom neriešil ani bulvár. Slovensko je podľa mňa tolerant­nejšie, ako sa médiá niekedy tvária,“ hovorí.

Psychologička Eva Jaššová zase tvrdí, že víťazstvom Berkyovej si Slováci dali vysvedčenie, že nie sú rasisti.

Favoritom sa nedrukuje

Pomôcť mohlo aj to, že za Berkyovej menom stál príbeh, bulvárne médiá ju nazvali „slovenskou popoluškou“ a písali, ako jej chcela pomáhať česká speváčka Ida Kelarová, no rodičia Vieru radšej nechali spievať v baroch a zarábať.

Marketingový odborník Marián Timoracký hovorí, že na city mnohých zapôsobilo práve to, v akých sociálnych pome­roch Viera žije a aj to, že bola pri hodnotení častejšie kritizovaná. „Ľudia nemajú radi, keď niekoho vopred pasujú za víťaza, držia palce outsiderovi,“ hovorí.

Rómsky pôvod podľa neho taký dôležitý nebol, možno skôr túžba ukázať, o aký poklad prišli Česi, keď Vieru do finále svojej súťaže neposunuli.

Mladí: Zlý prístup – zlá situácia

Mladí ľudia na Slovensku si podľa prieskumov myslia, že za zlé životné podmienky si Rómovia môžu sami. Tolerancia k menšinám stúpa s vekom.

Väčšina Rómov na Slovensku žije v zlých sociálno-ekonomických podmien­kach preto, lebo sa nechcú prispôsobiť pravidlám spoločnosti, verí až 81,7 percenta opýtaných vo veku od 14 do 26 rokov. Ukázal to minuloročný prieskum Centra pre výskum etnicity a kultúry na vzorke 1187 respondentov.

Mladí ľudia majú podľa socio­logičky Eleny Gallovej Kriglerovej z centra často silnejšie predsudky ako starší, pretože ešte nepoznajú politickú korektnosť a nedávajú si pozor na to, čo hovoria.

Nevedia sa prispôsobiť

Menej ako jedna pätina respondentov súhlasila s výrokom, že Rómovia nemajú rovnaké možnosti ako ostatní riešiť svoju situáciu.

V prieskume sa sociológovia pýtali aj na to, ako by mladí riešili modelovú situáciu, keď čašník odmietne obslúžiť Rómov sediacich pri vedľajšom stole.

Pätina tvrdila, že by čašníka požiadala, aby Rómov obslúžil, takmer polovica by nezasiahla a päť percent otvorene povedalo, že by v prípade konfliktu čašníka podporili.

Radšej Róm ako skín

V prieskume, ktorý pre SME urobila agentúra MVK, sa anketári zase 1154 respondentov všetkých vekových kategórií spýtali, či by chceli za suseda radšej Róma, alebo skína.

Róma by uprednostnilo 57,9 percenta a skína 42,1 percenta ľudí.

Tolerancia k Rómom a odmietanie skínov pritom stúpajú s vekom.

(haj)
Celebrity môžu meniť predsudky

Víťazmi šou boli už aj homosexuáli.

Česi si Róma zvolili za SuperStar v roku 2005. Víťazmi rôznych televíznych šou už boli aj homosexuáli, ktorí sa k svojej orientácii priznali.

Na Slovensku vyhral Big Brother Richard Tkáč, v Česku Vyvolených Vlado Do­brovodský. Ten hneď podporil zákon o registrovaných partnerstvách, o ktorom rokoval český parlament. So­cio­logička Elena Kriglerová hovorí, že na priznanie treba na Slovensku väčšiu odvahu.

Priznania celebrít sú podľa nej dôležité. V Česku partnerstvo medzi pr­vými uzavrel spevák Pavel Vítek. „Priznal, že spolu žijú 20 rokov a ľudia to akceptovali.“

(haj)
Verila, že ide o spev

Nová víťazka SuperStar VIERA BERKYOVÁ priznáva, že má skúsenosti s predsudkami okolia.

Nebáli ste sa, že ľudia vám nebudú posielať hlasy, pretože ste Rómka?

„Áno, bála som sa toho, ale myslela som si, že dokážem presvedčiť, že som rovnaká ako ostatní a že viem spievať.“

Dal vám niekto počas súťaže pocítiť, že ste z rómskeho etnika?

„Nikto mi to nedal pocítiť.“

A v reálnom živote ste sa už s rasizmom stretli?

„Áno, najskôr to bolo hrozné, ale potom sa z nás stali kamaráti.“

O čo išlo?

„Bolo to v škole, išlo o podceňovanie, nadávanie, ale potom som sa s jedným z tých chalanov začala kamarátiť a zistil, že som v pohode, že viem spievať, že aj v škole spievam na akciách.“

Žili ste istý čas v Česku, je tolerantnejšia spoločnosť tam alebo na Slovensku?

„V Česku to bolo najskôr horšie, pretože som ešte aj Slovenka. Keď som sa naučila češtinu, zlepšilo sa to.“

Nakoniec ste SuperStar, prekvapilo vás to veľmi?

„Nečakala som to, šokovalo ma to. Keď sme na konci spievali spoločnú pesničku a videla som všetkých, ako spievajú a usmievajú sa, bolo mi ľúto, že sa všetko končí.“

V médiách sa objavil príbeh o tom, ako vás objavila Ida Kelarová, ale rodičia ju s vami nenechali pracovať.

„Túto otázku nechcem komentovať.“

(haj)
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 430
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 249
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 031
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 778
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 569
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 073
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 193
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu