SME

Pentagon sa stal synonymom mestskej žumpy

Vykopnuté dvere, použité striekačky pohodené na zemi či v poštovej schránke, odpadky, porozlievaná voda okolo hydrantov, rozbité žiarovky, na schodoch leží človek s neprítomným výrazom v tvári. Toto každý deň vidia obyvatelia domu na Stavbárskej ulici 40

Do Pentagonu si chodia ľudia kupovať drogy. Schránky sú stále rozbité, hrozí, že do domu prestane chodiť poštová doručovateľka.

FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Vykopnuté dvere, použité striekačky pohodené na zemi či v poštovej schránke, odpadky, porozlievaná voda okolo hydrantov, rozbité žiarovky, na schodoch leží človek s neprítomným výrazom v tvári. Toto každý deň vidia obyvatelia domu na Stavbárskej ulici 40 až 42 v Bratislave, ktorý je známy ako Pentagon – sídlo dílerov a narkomanov.

Igor Vasiľ je správcom bytov v Pentagone od mája 2003. Hovorí, že za tú dobu sa odsťahovalo asi 40 ľudí, najmä rodiny s deťmi. V Pentagone stále bývajú aj tí, ktorí s drogami nemajú nič spoločné. Je ich však stále menej.

Narkomani na schodoch

„Ráno som otvorila dvere a na chodbe ležali nafetovaní ľudia. Na schodoch ďalší. Všade smrad, striekačky, odpadky, výkaly. Okolo toho chodili moje deti do školy. Keď sme sa vracali domov, znova tam niekto ležal. Bála som sa o deti. Synovi som prikázala, že keď uvidí na zemi striekačku, nesmie ju vziať do ruky, ale presne to urobil. Zodvihol ju a opýtal sa: Mami, toto nesmiem brať do ruky? Nemohla som deti ani na chvíľu nechať vonku bez dozoru,“ hovorí 40-ročná Hana. Pred pol rokom sa jej z Pentagonu podarilo odsťahovať.

Vasiľ hovorí, že situácia sa zhoršila, keď sa do Pentagonu presunuli díleri, ktorých sa podarilo vytlačiť z Kopčianskej ulice v Petržalke. Byty na Stavbárskej 40 až 42 v mestskej časti Vrakuňa pre nebezpečné prostredie teraz patria k najlacnejším v meste. Ich cena klesla z vyše milióna v roku 2003 o 200- až 300-tisíc korún. Pokles cien využili díleri, začali byty skupovať. Hovorí sa, že v Pentagone už dílerom patrí takmer polovica bytov.

Ostatní vlastníci bytov chceli stav v dome zlepšiť svojpomocne, ale neuspeli. Nepomohla im ani polícia. „Policajné hliadky chodia do tejto lokality päťkrát denne, ale prakticky nemôžu zasiahnuť. Tvrdia, že nemajú právomoci, ale situáciu vraj monitorujú,“ hovorí Igor Vasiľ.

A čo samospráva

Pred rokom požiadali obyvatelia Pentagonu o pomoc mestskú časť Vrakuňa. Na zasadnutí miestneho zastupiteľstva sa vtedy stretli s poslancami, so zástupcom riaditeľa protidrogovej jednotky, s okresným riaditeľom policajného zboru, šéfom miestneho oddelenia Vrakuňa a veliteľkou mestskej polície.

Vicestarosta Vrakune František Stano povedal, že všetci predstavitelia polície uznali, že je to veľký problém, ale nikto z nich vraj nemá možnosť zasiahnuť. „Zaviazali sme starostku Lackovú, aby si od každého zainteresovaného vyžiadala štvrťročné hlásenie. Za rok sme nedostali ani jedno,“ povedal Stano.

Riešenie? Ale kam sa díleri odsunú?

Poslanci v spolupráci s obyvateľmi a špecializovanou firmou začali pripravovať projekt Drogyvon, ktorý by mal situáciu vo vnútri Pentagonu zlepšiť. „Opatrenia by mali dílerom a nákupcom drog znemožniť pohyb,“ povedal Peter Grečko, manažér projektu. Na projekt milión korún vyčlenila mestská časť a 400-tisíc korún získali z grantu rady vlády pre prevenciu kriminality. Otázkou je, kam sa drogoví díleri v prípade úspechu projektu presunú.

Čo robí Odyseus

Obyvatelia Pentagonu sa sťažujú na program výmeny striekačiek, ktorý robí občianske združenie Odyseus. Soňa Javorková z Odysea hovorí, že počas dvojhodinového stretnutia raz za týždeň si príde vymeniť ihly asi 40 užívateľov. Obyvatelia si myslia, že keď Odyseus nebude vymieňať ihly, zmiznú aj užívatelia. „Veľmi ťažko by organizácia fungovala, keby si vybrala miesto hocikde a očakávala by, že užívatelia tam prídu,“ vysvetľuje Javorková.

Miesto výmeny sa vyberá podľa viacerých kritérií, patria k nim práve aj pohodené striekačky a počet užívateľov drog v oblasti. Pentagon a okolie spĺňali podmienky.

„Keby sme počúvali obyvateľov, museli by sme odísť. V skutočnosti by to znamenalo ohrozenie pre nich samotných, pretože pohodené injekčné striekačky, ktoré sa nemenia, sú omnoho infekčnejšie. Ľudia nepočúvajú argument, že v skutočnosti práve výmenou striekačiek znižujeme riziko prenosu HIV a hepatitíd.“

Koordinátor projektu Peter Lazový hovorí, že nárast užívania drog sa týka celého druhého obvodu. Potrebujeme ho spoločne riešiť. Sú však ulice, kde nájdeme stále dosť pohodených striekačiek. Ide hlavne o Toryskú, Hronskú, Stavbársku, Lotyšskú, Estónsku a miesta pri supermarketoch.“ Najviac ihiel a striekačiek nájdu v kríkoch a na skrytých miestach. Práve tam, kam by sa pri hre mohli dostať aj deti. Od septembra minulého roka majú zamestnaného človeka, ktorý odhodené striekačky zbiera.

Čo robí polícia

Hovorca mestskej polície Peter Pleva povedal, že mestská polícia rieši v okolí Pentagonu problémy s rušením nočného pokoja a neprispôsobivými ľuďmi. „Čo sa týka užívateľov drog a dílerov, tento problém patrí skôr do pôsobnosti Policajného zboru SR. Máme vo Vrakuni svojho okrskára, ten však pôsobí skôr preventívne.“

Hovorkyňa Policajného zboru v Bratislave Alena Toševová povedala, že polícia kontroluje objekt na Stavbárskej ulici a priľahlé okolie v dennej i nočnej dobe. „Za osem mesiacov tohto roku zo Stavbárskej ulice policajti predviedli 427 ľudí, z toho na šiestich bol vydaný príkaz na zatknutie. Zaevidovaných bolo 180 trestných činov, pričom viac ako 140 prípadov súviselo s nedovolenou výrobou a držbou omamných a psychotropných látok.“ Zaevidované boli aj trestné činy krádeže, lúpeže, poškodzovania cudzej veci, nebezpečné vyhrážanie a porušovanie domovej slobody. Priestupkov proti majetku, verejnému poriadku a proti občianskemu spolunažívaniu sa dopustilo 85 ľudí.

Prečo z Pentagonu vzniklo drogové centrum
  • Pôvodne slúžil ako ubytovňa
  • Bývajú tu rôzni neprispôsobiví a sociálne slabí obyvatelia, neplatiči. Narkomani sú len jednou z problémových skupín
  • V dome a v okolí prespávajú bezdomovci
  • Z Kopčianskej ulice v Petržalke sa podarilo vytlačiť dílerov, presunuli sa do Pentagonu. Tam bola už predtým väčšia komunita narkomanov a za dílermi prišli aj petržalskí. Funguje pravidlo, kam ide díler, sťahuje sa aj narkoman

Priamo v dome aj v okolí sú na zemi odhodené striekačky.

FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 235
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 552
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 004
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 849
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 358
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 280
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 654
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 063
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 200
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 522
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 351
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 318
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu