SME

Ak by nám pomohli spojenci, Hitler by mal vážny problém

Československá armáda bola na nemecký útok lepšie pripravená ako poľská.

Ikonická propagačná pohľadnica z mája 1938. Vlastenecký motív vytesali do skalného reliéfu príslušníci pešieho pluku 152 v severočeských Podbořanoch. (Zdroj: VHÚ - VHA)

Ak by sa Česi a Slováci pred osemdesiatimi rokmi postavili na odpor, oba národy by to mentálne posilnilo, tvrdí v rozhovore pre SME vojenský historik MILOSLAV ČAPLOVIČ.

Mohla a mala podľa vás v roku 1938 československá armáda Nemcom vzdorovať?

Podľa mňa áno. Prijatie diktátu veľmocí, ktorý vzišiel z mníchovskej konferencie na sklonku septembra 1938, považujem za zlyhanie našich politikov.

Celý priebeh druhej svetovej vojny by možno vyzeral inak a brániť spoločný štát aj za cenu obetí by dodalo vzájomným vzťahom Čechov a Slovákov celkom iný rozmer.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo nám takto zostalo? Abdikácia prezidenta Beneša, ktorý po Mníchove odletel na Západ, alebo druhý pohľad - dýka do chrbta od Slovákov v marci 1939, hoci v tom čase už veľa možností na záchranu okyptenej republiky nezostávalo.

Práve hrozba veľkého počtu obetí a takmer bezvýchodisková situácia po zrade západných spojencov však bola pre vtedajšie československé politické elity kľúčovým argumentom, aby ustúpili nátlaku.

Po vojne sa objavili úvahy, že Praha mohla dopadnúť ako Rotterdam, ktorý Nemci po invázii do Holandska v máji 1940 zbombardovali a takmer úplne zničili. Ale to sú len špekulácie.

Aj po rozbití Československa išla časť národa do boja a ľudia umierali. Boli tu Lidice, vypálené slovenské dediny, holokaust, československý zahraničný a domáci odboj... Ak by sa Česi a Slováci pred osemdesiatimi rokmi postavili na odpor, oba národy by to mentálne posilnilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Proti všetkým! V roku 1938 sa ukázalo, že nemáme priateľov Čítajte 

Ako sa po vzniku Československej republiky v roku 1918 formovala jej armáda?

Po prvej svetovej vojne sa objavili dva protichodné názory na riešenie branného systému nového štátu. Najmä ľavicové politické strany preferovali miličný systém podľa vzoru Švajčiarska, kde by malá ozbrojená skupina profesionálov cvičila mužov podliehajúcich brannej povinnosti v niekoľkomesačnom kurze.

Napokon však prevážili názory vojenských odborných kruhov, na základe samotných skúsenosti z bojov o hranice, o Slovensko 1918 - 1919, a Československo budovalo stálu armádu, ktorá sa oficiálne premenovala na Československú brannú moc.

Formovala sa pod dohľadom Francúzov. Náčelníkom hlavného štábu bol až do roku 1926 Francúz, rovnako aj viacero veliteľov divízií a prebrali sme aj francúzsku vojenskú doktrínu založenú podľa skúseností z prvej svetovej vojny na budovaní opevnení, čo sa neskôr ukázalo ako prežitok. Nemci po nástupe Hitlera k moci rozvíjali metódu bleskovej vojny, blitzkriegu, založenú na rýchlom pohybe motorizovaných jednotiek.

Kedy sa začali budovať pohraničné opevnenia?

Prvé objekty vznikli na pravom brehu Dunaja ešte skôr, než sa objavili plány na opevnenie hraníc. Generál Josef Šnejdárek, vtedajší krajinský vojenský veliteľ v Bratislave, začal v roku 1933 svojvoľne opevňovať Petržalku proti Maďarsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Betónové bunkre, ktoré na jeho podnet vybudovali, neskôr zlepšili a začlenili do stáleho opevnenia. Viaceré z nich sa zachovali dodnes.

Po odhalení nemeckých vojenských plánov československou spravodajskou službou padlo v roku 1935 rozhodnutie vybudovať na hraniciach aj sústavu ťažkých opevnení a izolovaných pechotných a delostreleckých zrubov. Práce boli rozplánované v piatich etapách do roku 1951. Na Slovensku sa ťažké opevnenia stihli postaviť na bratislavskom predmostí a tri z piatich pechotných zrubov v Komárne, kde mali kryť mosty cez Dunaj.

Podobné objekty boli naplánované aj pri Štúrove. Od sútoku Ipľa do Dunaja až po Podkarpatskú Rus sa vybudovalo približne 1800 objektov ľahkého opevnenia, ktoré po Viedenskej arbitráži obsadili Maďari. Zaujímavé je, že na rozdiel od Nemcov ich v priebehu druhej svetovej vojny vyhodili do vzduchu a zlikvidovali.

Po Mníchovskej dohode a obsadení československého pohraničia v roku 1938 sa o opevnení s rešpektom vyjadrovali aj nemeckí generáli.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5J2A na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V znamení odporu k navrhovanému zákonu o Slovenskej televízii a rozhlase sa niesol aj posledný protivládny protest.

Organizácie podporujú zamestnancov verejnoprávnej televízie a rozhlasu.


SITA
Varia, žehlia, perú aj upratujú. Klienti v centre zvládajú aj jednoduchú starostlivosť o domácnosť.

Autizmus prekročením hranice dospelosti nezmizne.


Ilustračné foto.

Od februára 2022 je teda aktuálne podpora NATO druhá najvyššia.


SITA
Ilustračné foto.

Kontrola bude predovšetkým zameraná na dodržiavanie rýchlosti.


SITA

Sportnet

Gerson Rodrigues.

Vypočujte si štvrtkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Justin Brazeau, Erik Černák a brankár Andrej Vasilevskij v zápase NHL Tampa Bay Lightning - Boston Bruins.

Boston sa už mohol tešiť z postupu do play-off, ale bude si musieť ešte počkať.


TASR
Jannik Sinner na turnaji ATP v Miami 2024.

Obaja favoriti uspeli v dvoch setoch.


TASR
Uprostred brankár Stanislav Škovránek (Michalovce) a vpravo Juraj Šiška (Zvolen) v piatom zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy HK Dukla Ingema Michalovce - HKM Zvolen

Zvolenčania budú chýbať v extraligovom semifinále prvýkrát od roku 2017.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu