SME

Tretina európskej ekonomiky bude čoskoro "strieborná"

Slováci nezaostávajú za seniormi z cudziny.

Miloš Nemeček (75) bol prvým porevolučným šéfredaktorom denníka Práca, neskôr pôsobil ako generálny riaditeľ Hospodárskych novín a predsedal združeniu vydavateľov. Je členom výkonného výboru Európskej únie seniorov a členom rady vlády SR pre seniorov. Je aj prezidentom občianskeho združenia Bagar. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bojuje za práva starších a sám je aktívnym sedemdesiatnikom, ktorý si po tenise zájde na kofolu. MILOŠ NEMEČEK si po šesťdesiatke povedal „ešte si mladý, najvyšší čas, aby si začal s niečím novým“.

Dnes je členom viacerých združení aj rady slovenskej vlády pre seniorov. Perspektívnu skupinu ľudí nad 50 rokov si podľa neho obchodníci u nás zatiaľ veľmi nevšimli, hoci práve strieborná ekonomika je európskym aj americkým trendom.

Od akého veku sa ľudia na Slovensku považujú za starých?

Na Slovensku je táto hranica pomerne nízko. Ľudia, ktorí sa napríklad v Škandinávii vôbec nepovažujú za starých, sa u nás za starých považujú. No je to individuálne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ja napríklad hrávam tenis a v našom klube som tretí najstarší. Budem mať čoskoro 75 rokov, dvaja moji partneri majú 79. Keď skončíme, spýtame sa jeden druhého, tak čo chalani, ideme na kofolu? Vnútorne sa teda nevnímame ako starí, hoci vieme, koľko máme rokov.

Z hľadiska trhu práce je kategória seniorov od 50 rokov, hranicou je aj vek odchodu do dôchodku. V angloamerickom systéme sa používajú tri kategórie: mladý senior od 55, 60 rokov, senior a starý senior od 75, 80 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

No mali by sme prestať zovšeobecňovať. Bol by som rád, aby bolo čím viac tých, ktorí si povedia „mám síce dosť rokov, ale to mi vôbec nebráni, aby som sa aktívne zapájal do práce, športových aktivít, výpomoci rodine či komunite“.

Nedávno bol na sociálnej sieti veľmi diskutovaný príspevok o takmer 90-ročnom chirurgovi z Detvy, ktorý ešte stále pracuje.

Časť ľudí bola nadšená jeho vitalitou a časť mu vyčítala všeobecné ohrozenie pacientov aj na cestách pri každodennej ceste do práce. Ako sa na to pozeráte vy?

Od 65 rokov vodiči musia absolvovať každých päť rokov vyšetrenie zdravotného stavu, či sú schopní šoférovať. Ak teda splnil zákonné požiadavky, je to v poriadku.

Aj čo sa týka práce, rozlišujme. V týchto dňoch sa deväťdesiatky dožíva Ivan Plander, priekopník informatiky a kybernetiky na Slovensku. Dodnes je absolútne fit. Máme tu aj deväťdesiatničky herečky, pani Evu Kristínovú a Máriu Kráľovičovú.

Sú ľudia, ktorí sú odpálení už v štyridsiatke, a sú ľudia ako tento 89-ročný, ktorý je zrejme úplne fit. Aj lekári majú svoje štandardy, ak tým štandardom vyhovuje, je to v poriadku.

Ako ste vy prežívali prerod do seniorského veku?

Bol som v tom čase riaditeľom vydavateľstva Ecopress a rozhodol som sa, že začnem novú etapu svojho života. Dovtedy som vždy pracoval ako niečí zamestnanec, aj keď posledných dvadsať rokov vo vrcholových pozíciách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rozhodol som sa založiť s blízkymi ľuďmi firmu. Povedal som si, ešte si mladý, najvyšší čas, aby si začal s niečím novým.

To, že som vstúpil do dôchodkového veku, pre mňa inak neznamenalo žiadnu významnú zmenu. No stal som sa podnikateľom, živnostníkom, čo prinieslo zvýšenie aktivity.

Do akej miery je Slovensko pripravené na starnúcu populáciu, napríklad v oblasti sociálnej starostlivosti?

Za posledné roky vidím dva problémy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5HST na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu