SME

Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?

Buď sa s ňou narodíte, alebo nie. Je to dar od Boha, čaro, ktoré sa nedá získať, alebo platí, že stačí dobrý tréning a charizma naskočí ako motor?

George Clooney nemá len talent a šarm, ale aj charizmu. Aj o jeho manželke Amal Clooney hovoria ako o žene s mimoriadnym intelektom a veľkým osobným čarom. (Zdroj: SITA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zatvorte si oči a predstavte si niekoho charizmatického.

Má krásny úsmev, biele zuby a oblek drahší ako bežný byt alebo je to špinavý človek vo vyťahanom tričku?

Charizmatický človek dokáže vzbudiť u iného človeka silné emócie a záujem, čo môže robiť aj nevedome.

Gabriel Hrustič, psychiater

Vyzerá ako Juraj Kukura, Steve Jobs, Vica Kerekes, The Beatles alebo ako bezdomovec zo sídliska či najvýraznejší rečník 20. storočia Adolf Hitler?

Vtip je v tom, že všetky príklady môžu byť správne. Charizmou môže oplývať niekto krásny a príjemný, ale aj človek bez dokonalých estetických parametrov, no s niečím, čo ten krásny a príjemný človek nemá, aj keby sa akokoľvek snažil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O čom teda hovoríme, keď hovoríme o charizme?

Prvý ju spomenul apoštol Pavol v roku 50 ako mimoriadny dar od Boha. Neskôr pojem oprášil nemecký sociológ Max Weber a na začiatku 20. storočia ňou nazýval „určitú kvalitu ľudskej osobnosti, na ktorej základe sa odlišuje od ostatných ľudí a je obdarený nadpozemskými schopnosťami. Človek obdarený týmito vlastnosťami je považovaný za vodcu.“

Dnes je charizma predmetom vedeckých výskumov, nutnou výbavou politikov, podnikateľov či umelcov a obchodným artiklom samozvaných školiteľov a motivačných lídrov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Všetci rozoberajú tie isté otázky. Prečo je charizmatický len niekto? Čo charizmu vytvára? Dá sa o ňu prísť a čo robiť, keď ju niekto nemá, ale chce ju mať?

Voľby rozhodlo päť minút

Ak hľadáme obraz, ktorý cez konkrétny príbeh definuje charizmu, dobre poslúži model, ktorý vo svojej knihe Charizma mýtov zbavená použila Olivia Fox Cabane.

Spomína štvrtok 15. októbra 1992.

História by ho zožula podobne ako väčšinu dní v roku nebyť jedného „ale“. Celý deň sa neudialo nič zásadné, ale večerná debata kandidátov na amerického prezidenta to zmenila. Stačilo päť minút a o diskusii z univerzity v Richmonde sa rozprávajú psychológovia a odborníci na komunikáciu dodnes.

Je deväť hodín večer a americká televízia prvýkrát vysiela diskusiu uchádzačov o Biely dom, keď sa môžu pýtať aj vybraní voliči z publika. Je ich 209, jedna moderátorka a na okrúhlom pódiu tri barové stoličky a stolčeky s vodou. Diskusia je už v druhej polovici, keď zaznie Hlava XXII medzi otázkami.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5AW6 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu