SME

Archeológ: Veľmi sme nepokročili. Záchody a byrokraciu mali už Sumeri

Slováci objavili v archeologickom raji počiatky civilizácie. Hygienické konštrukcie, ktoré našli v južnom Iraku, nemajú vo svete obdobu.

Drahoslav Hulínek je odborným riaditeľom Slovenského archeologického a historického inštitútu (SAHI) a zároveň riaditeľom Projektu SAHI – Tell Jokha v Iraku. Je šéfredaktorom Historickej revue. (Zdroj: Foto - Projekt SAHI Tell Jokha)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kopať v starovekom sumerskom meste je pre archeológa raj. Porovnateľný je už len Egypt. DRAHOSLAV HULÍNEK preto nezaváhal, keď sa jeho tímu zo Slovenského archeologického a historického inštitútu naskytla možnosť preskúmať Ummu, posledné z veľkých sumerských miest, ktoré ešte odborníci podrobne neprebádali. Predbehli ich totiž vykrádači nálezísk, ktorí predávali vzácne hlinené tabuľky, jediný jasný dôkaz doby, na čiernom trhu. Slovákom sa napriek tomu podarilo dospieť k prelomovým zisteniam.

V decembri ste sa vrátili z južného Iraku po dvoch mesiacoch vykopávok v starovekom sumerskom meste Umma. Čo ste počas výskumu zistili?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vieme, že osídlenie v lokalite je jednoznačné doložené v 3. tisícročí pred naším letopočtom a bola mestom a centrom rovnomenného štátu Umma. Doteraz sme si mysleli, že mesto fungovalo do roku 2000 pred naším letopočtom. Predpokladali sme to na základe tabuliek, ktoré sa vo veľkom z tejto lokality kradli.

My sme však zistili, že Umma trvala asi o 200 až 250 rokov dlhšie, teda kontinuálne do starobabylonského obdobia. Zrejme existovala až do obdobia vlády Chammurapiho. Vieme povedať, že osídlenie Ummy trvalo približne do roku 1800 pred naším letopočtom plus mínus 50 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako ste prišli na to, z akého obdobia sú nájdené tabuľky?
Tabuľka je dokument. Kolegyne na univerzitách v Berne a v Zürichu nám tieto tabuľky prepisujú a na základe mien panovníkov, slov a mien, ktoré sa vtedy používali, vedia povedať, z akého obdobia tabuľky pochádzajú.

Niekedy na nich nájdeme aj dátum. My sme našli šesť tabuliek a vieme, že pochádzajú z obdobia Akkadskej ríše, cez centralizovanú sumerskú ríšu až po babylonské obdobie.

Do akej miery si môžete byť istí, že sú tieto údaje presné?

Problém s tabuľkami je v tom, že zo šiestich sa našla v originálnej polohe len jedna. Zvyšných päť bolo pravdepodobne nejako presunutých. Keď Američania v roku 2003 napadli Irak, nastal chaos. V Umme boli stovky drancovateľov, ktorí s tabuľkami kšeftovali, pretože na čiernom trhu je po nich veľký dopyt. Ceny sa pohybujú na úrovni cien narkotík.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Títo zlodeji narušili vrstvy s tabuľkami, no pár ich pozornosti ušlo. Jednu sme našli v originálnej podobe, súvisela so zachovalým detským hrobom a na základe toho, ako vyzeral, sa časovo zhodoval aj s tým, čo tabuľka obsahovala.

Takže ste mali potvrdené obdobie, z ktorého tabuľka pochádza.

Z troch zdrojov je potvrdené, že pochádza z obdobia tretej dynastie z Uru alebo zo záveru akkadského obdobia, sedí to typom textu, keramikou aj tým, ako vyzeral hrob v prútenom košíku. Mali sme dôkaz, že táto fáza súvisí s koncom Akkadskej ríše a je to zároveň aj z obdobia III. dynastie z Uru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mení to kontext toho, čo si myslíme o Sumeroch?

Myslím si, že názor, že po roku 2000 pred naším letopočtom o Sumeroch nie je počuť, nie je úplne pravdivý. Etnicky pretrvávali aj po roku 2000 pred naším letopočtom.

Ako vyzerala ich spoločnosť?

Podľa najnovších zistení bol Sumer civilizačne sofistikovanejší o niečo skôr ako Egypt, najmä čo sa týka vynálezu písma a budovania foriem mestského štátu. To je začiatok toho, čomu hovoríme civilizácia. Teda forma správy, byrokracia, znalosť písma, delenie na poľnohospodárov, remeselníkov, kňazov, správcov a podobne.

Čiže prvá spoločnosť, v ktorej by sa orientoval aj moderný človek?

Práve teraz som podpisoval nejaké veci ohľadom platu a daní a pomyslel som si, že spoločnosť odvtedy veľmi nepokročila. Tabuľky z tretieho tisícročia pred naším letopočtom sú podobné byrokratické veci, ako podpisujeme teraz. V rámci fungovania štátu sme mnohé veci dodnes neprekonali.

Takže ste tam našli staroveké daňové priznania?

Sú tam zoznamy majetku, hovoria o počte narodených oviec, kôz, chovaných ošípaných a množstve piva i obilia. Je to určitý spôsob zapísania príjmu pre jedinca, ktorý potom odvádzal čiastku štátu. Prípadne sú doložené zoznamy úradníkov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5928 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

HK Spišská Nová Ves - HC Košice: ONLINE prenos zo 7. zápasu semifinále play-off Tipos extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo siedmeho zápasu semifinále play-off Tipos extraligy: HK Spišská Nová Ves - HC Košice


Futbalisti Chelsea Conor Gallagher a Cole Palmer sa tešia z gólu.

Cole Palmer strelil v zápase proti Evertonu až štyri góly.


Futbalisti ŠK ODEVA Lipany.

Z postupu do finále sa napriek prehre tešia futbalisti Ružomberka.


a 1 ďalší
Španielsky tenista Rafael Nadal.

Na turnaji nečakane končí druhý nasadený Rus Andrej Rubľov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu