SME

Bývalý vyšetrovateľ: Zločinci najradšej obchodujú so štátom, peniaze tam majú isté

V tieňovej ekonomike sa pohybuje toľko peňazí, že ak by skončili na kope, teroristi by vyprodukovali tisíce jadrových programov.

Kamil Kouba. (Zdroj: Maňo Štrauch / Trend)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor: Zuzana Petková / Trend

V tieňovej ekonomike sa ročne pohybuje toľko peňazí, že ak by skončili na kope, teroristi by z nej vedeli vyprodukovať dvetisíc jadrových programov, hovorí bývalý český elitný vyšetrovateľ a expert na pranie špinavých peňazí KAMIL KOUBA. Na Slovensku sa zúčastnil na medzinárodnom workshope o registroch konečných užívateľov výhod, ktorý organizovala vicepremiérka Lucia Žitňanská.

Ako ste sa v polícii dostali k vyšetrovaniu prípadov prania špinavých peňazí?

V roku 2002 sa po prvýkrát v českom Trestnom zákone objavil trestný čin legalizácie výnosov z trestnej činnosti. Vtedy sa začali hľadať policajti, ktorí by boli ochotní sa problematikou zaoberať dlhodobejšie. Ja som už vtedy pracoval pre protikorupčnú políciu a táto problematika prischla práve tomuto útvaru. Absolvoval som rôzne medzinárodné semináre, bol som trénovaný expertmi z FBI, získané skúsenosti som sa potom snažil aplikovať na vyšetrovanie prípadov. Napokon som ukončil kariéru ako vedúci oddelenia prania špinavých peňazí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo svete sa tieto nelegálne príjmy pochádzajúce z trestnej činnosti riešia najmä v súvislosti s financovaním terorizmu. Je to tak aj v našom regióne?

Špecifikum je, že sme pomerne bezpečná zóna. Sme medzi krajinami, ktoré môžu slúžiť skôr na logistiku a tranzit, nie sme pre teroristov cieľom. To však neznamená, že aj cez naše finančné inštitúcie nemôžu tiecť peniaze na financovanie terorizmu.

V akom biznise je najviac tieňovej ekonomiky?

Každý chce obchodovať so štátom, pretože tam sú bezpečné peniaze a nie je potrebné ich legalizovať.

Česká protikorupčná polícia niekedy v roku 2010 spracovala prieskum, ktorý bol zameraný na to, koľko peňazí ročne generuje organizovaný zločin. Je ťažké škatuľkovať, koľko percent pripadá na daňovú trestnú činnosť, koľko na obchod s drogami či zbraňami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dôležité posolstvo bolo, že sa ročne preperie asi 700 miliárd českých korún (27 mld. eur). Táto suma sa považuje za zisk organizovaného zločinu, zároveň pochádza z kriminality, ktorú polícia nie je schopná odhaliť.

Ako to myslíte?

V Českej republike, a na Slovensku to bude podobné, sa ročne zadokumentuje škoda v trestnom konaní za sto miliárd českých korún (takmer 4 mld. eur). Vidíme, že je veľký rozdiel medzi tým, na čo polícia príde, a čo je odhadovaný zisk organizovaného zločinu. Sú zločiny, ktoré polícia nikdy nevyšetrí, nikto ich nenahlási. Ale finančné prostriedky, ktoré vygenerujú, sú vo finančnom systéme. Nemôžu zostať niekde zakopané v lese, lebo by konečným užívateľom boli nanič.

Koľko prostriedkov sa ročne celosvetovo nachádza v tieňovej ekonomike?

Odhad je, že dva bilióny dolárov. Pre lepšiu predstavu, ak by tieto peniaze skončili na jednej kope, organizovaná teroristická skupina je schopná vyprodukovať dvetisíc jadrových programov.

O ktoré zločiny v Českej republike a na Slovensku ide podľa vás najviac?

Môj osobný názor je, že veľká časť z toho balíka pochádza z daňovej kriminality. Teda najmä karuselové podvody a krátenie dane.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C52ZX na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu