SME

Na prvého mája hádzal po súdruhoch vajcia. Trafil a šiel sedieť do Ilavy

Príbeh Vladimíra Červeňa.

Prvý máj v Bratislave v roku 1987. Za mikrofónmi reční Jozef Lenárt, 1. tajomník ÚV KSS, napravo od neho predseda vlády Peter Colotka, Viliam Šalgovič a šéfka Slovenského zväzu žien Elena Litvajová. O chvíľu začnú na tribúnu lietať pokazené vajcia. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mal rád Beatles, obdivoval britskú kráľovnú a myslel si, že na akademickej pôde si môže slobodne povedať, čo si myslí. Ešte pred tridsiatkou sa to v ňom zlomilo. Vybral si unikátny spôsob revolty. Prvomájový sprievod a – vajíčka.

Červeň žije už takmer desať rokov v Kalifornii, ale na Slovensko sa vracia každý rok. „Bol som učiteľ angličtiny a nemčiny na gymnáziu v Prahe, keď som sa rozhodol, že si podám žiadosť o zelenú kartu. Ani neviem prečo, veď som sa mal celkom dobre. A v jednu nedeľu, neuveríte, ale bolo to tiež prvého mája, mi zavolali, že som vyhral. Tak som sa v päťdesiatke vybral za oceán. Nebolo to jednoduché. Naopak, bolo to niekedy priam strašné,“ zasmial sa chlapík s hlasom i duchom mladíka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 1979 začal Zvolenčan Červeň študovať na Stavebnej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. V treťom ročníku štúdium prerušil, no neskôr sa do školy opäť vrátil. Možno by sa naďalej v duchu zlostil na zvrátenosti komunistického režimu, nebyť perestrojky a toho, ako sa k nej postavili aparátnici v Československu, ktoré zostávalo skanzenom komunizmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Michail Sergejevič, podpíšte sa!

Na svoj čin sa pripravoval pol roka. „Všetko som si naplánoval do najmenších detailov, veď som bol absolvent vojenského gymnázia. Vnímal som to ako pichnutie do bubliny alebo spustenie snehovej gule z kopca. Ja ukážem cestu a niekto ďalší sa pridá. Inšpiroval ma aj Gavrilo Princip, ktorý povedal vo väzení, že si nemyslí, že spôsobil vojnu, ale slúžil ako katalyzátor,“ spustil Červeň do telefónu v kaviarni v San Franciscu.

Prečítajte si tiež: Amerika stavia tanky, ale nemá na čítanky. Spontánnosť prvého mája zničili okupanti Čítajte 

Krátko pred 1. májom 1987 zavítal prvýkrát na Slovensko generálny tajomník Komunistickej strany Sovietskeho zväzu a duchovný otec perestrojky Michail Gorbačov. Pre Vladimíra Červeňa to bola výzva. „Chcel som si dať podpísať jeho knihu,“ opisuje. Keď 11. apríla lietadlo s Gorbačovom rolovalo po dráhe bratislavského letiska, Červeň už čakal na vzácneho hosťa na pristávacej ploche. „Mám len jedno vysvetlenie, ako som sa bez problémov dostal cez všetky zátarasy. Kamarátka, ktorá ma videla spoza plota oblečeného v obleku, dlhom čiernom plášti a s bielym mohérovým šálom okolo krku mi vravela, že som vyzeral ako eštebák,“ hovorí Červeň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dodnes sa na tej historke zabáva. Gorbačova skutočne oslovil, no podpis nezískal (manželka Gorbačova Rajsa mu poradila, aby dal knihu niekomu z oficiálneho sprievodu). Moment však zachytil rozhlasový reportér Milan Michalič, ktorý Červeňa hneď vyspovedal. „Táto prestavba je len návrat k normálnemu mysleniu, aby človek pracoval ako človek podľa zdravého rozumu,“ hovoril študent Červeň do rozhlasového mikrofónu.

„Kuriózne je, že ten rozhlasový reportér získal za svoj príspevok neskôr novinársku cenu v kategórii za pohotovosť a ja som v tom čase už sedel v base,“ dodáva.

Šesť vajec na tribúnu

Prvého mája 1987 sa študent Červeň vybral do sprievodu. V saku si niesol vrecúško s pokazenými vajcami.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4WH7 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu