SME

Zabijeme ťa, kričali naňho džihádisti. Príbeh uneseného kurdského novinára

Uniesli ho bojovníci Islamského štátu, mučili ho a väznili celých deväť mesiacov. Odsúdili ho na trest smrti odrezaním hlavy. Zázrakom sa dostal na slobodu.

Masúd Akil ukazuje videá, ktorými ho strašili džihádisti. Hovorili mu, že takto popravia aj jeho. (Zdroj: Markéta Kutilová)

Masúd Akil je kurdský novinár zo Sýrie, ktorého v decembri 2014 uniesli džihádisti. Nebol sám, odviezli ho s kolegom kameramanom Farhadom. Zo zajatia Islamského štátu (IS) bol prepustený po deviatich mesiacoch.

Dovtedy som bola presvedčená, že každý, koho unesú, musí sa raz ocitnúť v oranžovej kombinéze na ich PR videách. Ale tento novinár to prežil.

Okamžite som si s ním začala písať. Lenže Masúd o svojom osude príliš hovoriť nechcel. Farhad zostal totiž v zajatí a on ho nemienil žiadnym spôsobom ohroziť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Obrat prišiel v čase, keď sa dozvedel, že kolegu popravili. Vtedy sa rozhodol ísť so svojím príbehom von.

Dohodli sme si rozhovor v irackom Kurdistane v meste Arbíl, kam Masúd utiekol z rodnej Sýrie. Kým sme sa však stretli, napísal mi: „Prepáč, som na ceste do Európy.“

Skoro sa utopil na mori a stratil sa v lese medzi Srbskom a Bulharskom, takže na to, že ho budem môcť navštíviť v Nemecku, som si ešte nejaký čas musela počkať.

Sám s mamou

Navigácia ma vedie do centra mesta, do bočnej ulice, uprostred ktorej stojí sivý obytný dom s balkónmi. Pri vchode ma zastavujú dvaja muži z ochranky.

Vysvetľujem, že hľadám Masúda a ukazujem im fotografiu. Ochotne mi oznámia číslo izby a na nič sa nepýtajú. Nechcú odo mňa ani preukaz totožnosti. Nič. Cestou na piate poschodie na mňa z dverí vykúkajú čierne kučeravé deti. Ťukám na dvere 27.

Otvára Masúd v nových okuliaroch a spoza neho vykukuje jeho mamička, ktorá s ním cestu do Európy podstúpila. Radosť z darov je veľká. Masúd akurát nevie, kam uskladní celú basu piva, ktoré som mu priviezla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ich obydlím je totiž malá izba – ako na študentskom internáte – štyrikrát tri metre. Zmestia sa sem dve postele, malý stôl a malá kuchynka s dvojplatničkou. Malý sprchovací kút, záchod a jedna skriňa.

Tá však tiež zíva prázdnotou. Pár kúskov oblečenia a batoh. A trúbka s balónikom. Masúd ju hrdo ukazuje a trúbi. „Toto som si kúpil v jednoeurovom obchode,“ predvádza sa. Zo Sýrie si nemohli priviezť vôbec nič.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Vždy sa rozplače

Mamička kľačí na zemi a pripravuje obed – zavíja mäso a ryžu do listov viniča, robí tradičné kurdské jedlo japrag. Nikde inde tu nie je miesto. Kým sa jedlo dovarí, dozvedám sa, že v tejto utečeneckej ubytovni žije 140 ľudí, predovšetkým Afgancov, Eritrejčanov, Iráncov či Nigérijčanov. Veľa Sýrčanov tu nie je. Ani Masúd sa s nimi nepriatelí.

„Neverím ľuďom, ktorí prichádzajú z vojnových zón. A už vôbec nie tým, ktorí prichádzajú z územia pod kontrolou Islamského štátu. Európa by mala byť striktnejšia k ľuďom, ktorí prichádzajú z týchto oblastí. Možno nie je fér pozerať sa na všetkých rovnakým spôsobom,“ zapochybuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mne sa rozhodol Masúd veriť. Chodím ako novinárka do vojnových oblastí na severe Sýrie, do sýrskeho Kurdistanu, kde s IS bojujú kurdské milície YPG a YPJ. S Masúdom máme veľa spoločných známych, a tak som prešla jeho „previerkou“.

Mamička prináša hrniec japragov. Nesmiem uraziť, a tak do seba tlačím hromadu zelených šišiek. Po obede vypijeme zopár čajov a ideme s Masúdom von. O svojom príbehu nechce hovoriť pred matkou. „Vždy ju to rozplače,“ hovorí.

Nepravý moslim

Jedna z prvých vecí, ktorá ma zaujíma, je to, či je Masúd moslim. Už to, že chcel, aby som mu priviezla české pivo, dáva tušiť, že to uňho s náboženstvom nebude také horúce. „Považujem sa za ateistu. Celá naša rodina. Bol som tak vychovaný a som rád,“ netají.

Papierovo je však moslim, rovnako ako väčšina Kurdov, pretože počas režimu Hafíza Asada (otec Bašára Asada) prebiehala v krajine násilná arabizácia. Vzápätí bola identita Kurdov násilne potlačovaná aj Bašárom. To, čo jeho otec začal, syn zdarne dokončil.

Kurdčina bola zakázaná v školách, zákaz sa vzťahoval aj na kurdskú hudbu či literatúru. Tisíce kurdských aktivistov skončili vo väzení, na mučidlách alebo zmizli bez stopy.

Skutočnosť, že je Masúd teraz v Nemecku, má korene už v roku 2011, teda v čase, keď v Sýrii vypukli demonštrácie proti Asadovi.

„V tom čase som študoval anglickú literatúru v Aleppe. Bohužiaľ, štúdium som musel ukončiť. Univerzitu začali bombardovať a študentov zatýkali pre účasti na demonštráciách. Proti Asadovi som demonštroval aj ja, pretože nás Kurdov vždy utláčal, státisíce Kurdov nemali ani občianstvo,“ hovorí.

Vrátil sa do rodného Kámišlí a začal si hľadať prácu. Tú nakoniec našiel a stal sa reportérom kurdskej televíznej stanice Rudawa, ktorá sídli v irackom Kurdistane. Hľadala novinárov, ktorí by pokrývali udalosti v Sýrii.

Bod zlomu

Osudný deň nastal 15. decembra roku 2014. „Išli sme na schôdzku so šéfom z televízie al-Džazíra. Cesta už bola oslobodená od IS, tak sme sa nebáli. Zrazu sa proti nám objavilo auto bojovníkov IS. Zajali nás a odviezli poľnou cestou na svoje územie. Skúšali sme tvrdiť, že sme ropní pracovníci, ale potom videli naše kamery a pochopili, že sme novinári.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4Q8P na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Páchateľovi hrozí basa až na desať rokov.


Ilustračné foto.

Najčastejšou príčinou smrti boli v minulom roku choroby obehovej sústavy.


TASR
Ilustračné foto

Skončil v policajnej cele.


Zodpovednosť za umiestnenie detí preberú samosprávy.

Rodičom sa viac nestane, že sa dieťa nedostane do materskej školy.


Sportnet

Samuel Buček sa teší po strelenom góle v drese HK Nitra.

Nitranov delí od postupu do semifinále play-off jedno víťazstvo.


Blesky bodovali v ôsmom stretnutí v rade.


Oh my Hockey
Gerson Rodrigues.

Vypočujte si štvrtkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Uprostred brankár Stanislav Škovránek (Michalovce) a vpravo Juraj Šiška (Zvolen) v piatom zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy HK Dukla Ingema Michalovce - HKM Zvolen

Zvolenčania budú chýbať v extraligovom semifinále prvýkrát od roku 2017.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu