SME

Rodák z Martina: Lepšie je byť gayom medzi židmi ako medzi Slovákmi

Comming out bola v jeho živote nádherná chvíľa, tvrdí Peter Karpo Prince. Dnes je ženatý, s manželom žijú v Tel Avive a rozhodli sa pre dieťa.

Peter Karpo Prince (1987) - pochádza z Martina, v roku 2005 sa ako 17-ročný aj s rodičmi presťahoval do Izraela, kde vyštudoval medzinárodné vzťahy a diplomaciu na Open University of Izrael. Tri roky slúžil v izraelskej armáde. Pracoval ako zástupca generálneho riaditeľa hotela Alexander v Tel Avive. Od roku 2010 je zamestnancom štátnej správy. V roku 2013 sa oženil s izraelským výtvarníkom Ranom Karpom. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

Aké to je byť gayom v krajine, ktorá svoju identitu postavila na náboženstve? A aké v krajine, kde predseda parlamentu vyhlási, že LGBTI komunita narúša základné kresťanské princípy a žiadne práva jej nemajú byť priznané? PETER KARPO PRINCE vyrastal v Martine a žije v Tel Avive. Na Slovensko prišiel so svojím manželom, ilustrátorom otvoriť výstavu jeho politických karikatúr.

Kedy a prečo ste odišli zo Slovenska?

Pochádzam zo židovskej rodiny a jej veľká časť, hlavne z otcovej strany, žije v Izraeli. V podstate na podnet otcovej sestry sme sa rozhodli pre aliju (židovská migrácia) a v roku 2005, po zdĺhavých byrokratických záležitostiach, sme sa presťahovali do Tel Avivu. Mal som sedemnásť rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Zvykli ste si rýchlo?

Prvý polrok bol veľmi ťažký. Nevedel som jazyk, bol som vytrhnutý zo svojho prostredia, z okruhu priateľov. Naopak, rodičia si na moje prekvapenie, vo veku približne päťdesiat rokov, zvykli veľmi dobre. Aj na jazyk, aj na mentalitu. Cítia sa tam ako doma.

V koľkých rokoch ste si prešli coming outom?

Až v dvadsiatich troch. Dovtedy som bojoval s otázkou sexuality vo svojom vnútri, to bol dôvod, prečo okolie o mne ako o gayovi nevedelo. Až keď som si to vyriešil sám v sebe, vyšiel som s tým von. Reakcie okolia aj rodičov boli fantasticky kladné, dostal som toľko podpory a lásky, až som ľutoval, že som to neurobil skôr a tak dlho žil v klamstve. V podstate oberal rodinu a priateľov o spoločné chvíle, ktoré sme mohli stráviť spolu a nestrávili, lebo som žil dvojaký život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rodičia nepotrebovali žiadny čas, aby sa s tým vyrovnali?

Absolútne nie. Sú veľmi liberálni. Prial by som každému gayovi, nielen na Slovensku, ale všade na svete, aby mal takýto coming out. Bola to nádherná chvíľa. Stres, čo sa vo mne hromadil, sa doslova v momente vypovedania jednej vety premenil na krásny zážitok, plný empatie a lásky. Predčilo to moje očakávania.

Súviselo to s tým, kde ste žili? Izrael sa prezentuje ako krajina liberálna voči neheterosexuálom.

Istým spôsobom áno. Nemyslím si, že by som mal s rodičmi problém, ak by sme žili v Martine, ale v tom čase sme už boli sedem rokov v Izraeli, a to im určite pomohlo k ešte väčšej otvorenosti. Tel Aviv je z tohto pohľadu štátom v štáte. Byť gayom v Tel Avive nie je „problém“, nie je to niečo, čo by niekto riešil. Podľa štatistík sa 17 percent obyvateľov Tel Avivu hlási k LGBTI komunite.

To je privysoké číslo, ktoré nezodpovedá žiadnym priemerným hodnotám.

Do mesta prichádza veľa mladých ľudí z celej krajiny a medzi nimi aj veľa neheterosexuálov. Život v Tel Avive je pre nich oveľa jednoduchší a ústretovejší aj čo sa týka nočného života alebo šance nájsť si partnera. To, že sa drží muž s mužom na verejnosti za ruku, nikto nerieši, nikoho nezarazí, keď poviete, že ste gay. Ale stačí ísť desať minút autom za mesto a ocitnúť sa napríklad v Holone, čo je veľmi rodinne založené mesto, a situácia je iná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Liberálny postoj teda platí len pre Tel Aviv? Mimo neho je situácia porovnateľná so Slovenskom?

Nedá sa porovnávať neporovnateľné, kvôli skupinám, ktoré v Izraeli žijú, či už sú to arabskí Izraelčania, alebo ortodoxní židia. Im otázka viery nedovoľuje pozerať na tieto veci ako na prijateľné. Napriek tomu si myslím, že aj mimo Tel Avivu je postoj k neheterosexuálnej menšine oveľa liberálnejší ako na Slovensku.

Ani slovenskému predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi nedovoľuje viera byť ústretovejším voči tejto komunite. Na stretnutí zástupcov biskupských konferencií strednej a východnej Európy vyhlásil, že urobí všetko preto, aby sa na Slovensku práva LGBTI komunity nepresadzovali, pretože narúšajú základné kresťanské princípy. Judaizmus niečo také dovoľuje? Nemajú rovnaký postoj predstavitelia ortodoxných židovských strán?

Ani im to viera nedovoľuje. Legislatíva v Izraeli je veľmi liberálna, ale napríklad zosobášiť sa môžete len pod vedením rabinátu. Každý iný sobáš je neplatný, respektíve iná možnosť ani neexistuje. Preto všetky neheterosexuálne páry, ktoré sa chcú zosobášiť, musia vycestovať do krajiny, ktorá takéto sobáše povoľuje. My s manželom sme sa brali v New Yorku.

Nemali ste po návrate problém s uznaním sobášu?

Nie. S oficiálnymi dokumentmi sme išli na druhý deň na ministerstvo vnútra, kde nás hneď zaregistrovali ako zosobášený manželský pár.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4AWQ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu