SME

Aká je slovenská kuchyňa: zabudnite na bryndzové halušky

V iných krajinách bryndzu nechápu. (Zdroj: MILOŠ MIKUŠ)
Aká je slovenská kuchyňa: zabudnite na bryndzové halušky

Žiadne jedlo nie je rýdzo slovenské. A naša kuchyňa veľmi pripomína francúzsku.

 

Tento článok bol publikovaný v turistickom sprievodcovi Slovensko, novinke z produkcie vydavateľstva denníka SME.

V ôňa čerstvo upečeného chleba, stánky s čerstvou zeleninou na trhoviskách, poháre s domácim džemom, zaváraniny a čerstvé bylinky sú špecifické prvky, ktoré dávajú našej kuchyni tradičnú pestrosť. 

„Autentickosť slovenskej kuchyne sa ukrýva v tom, čo ponúka konkrétne miesto a aktuálne ročné obdobie.“ hovorí profesionálny šéfkuchár Ján Minárik. „Zrejme neexistuje žiadne jedlo, o ktorom sa dá povedať, že je rýdzo slovenské.“

Jednotlivé prvky rakúsko-uhorskej kuchyne sa v priebehu histórie miešali a dopĺňali, takže dnes je väčšina receptov na Slovensku, v Čechách, Maďarsku, Rakúsku či dokonca v Poľsku rovnaká alebo podobná.

Šéfkuchári niektorých našich reštaurácií sa podujali nadviazať na tieto tradície.

Prispôsobujú ich moderným trendom a servírovaniu a vytvárajú tak jedlá, ktoré uspokojujú dopyt po ľahkej a zároveň lokálnej kuchyni.

Aj keď „ľahké“ nie je práve prívlastok, ktorý človeku napadne ako prvý pri pomyslení na naše tradičné jedlo.

Tajomstvo starých receptov nespočíva ani v komplikovaných kombináciách chutí a ingrediencií, ani v sofistikovanom spôsobe varenia.

Na naše stoly si v súčasnosti opäť nachádzajú cestu potraviny, ktoré sa v minulosti bežne jedávali.

Viac informácii a tipov pre cestovanie po Slovensku nájdete v turistickom sprievodcovi Slovensko, novinke z produkcie vydavateľstva denníka SME.

„Dnes prevláda trend návratu k starej dobrej klasike, či už pri výbere ingrediencií alebo spôsobe prípravy,“ dodáva Jana Jindrová, ktorá sa v minulosti starala o prezentáciu koncepcie modernej slovenskej kuchyne v reštaurácii bratislavského hotela Arcadia.

Na niečom sa zhodneme

„Ľudia varili z toho, čo bolo poruke a čoho bol dostatok, pričom každý slovenský región má vo svojej kuchyni niečo svojské a špecifické,“ tvrdí Jaroslav Uhlár, šéfkuchár a člen Gourmet klubu, ktorý spája odborníkov zaoberajúcich sa problematikou gastronómie.

„V hornatých krajoch boli jedlá založené viac na kapuste a na zemiakoch, zatiaľ čo v nížinách ľudia jedli viac druhov zeleniny, ktorú si dokázali dopestovať,“ poznamenal.

Za starých čias sa zvyčajne jedávali zemiaky, kapusta, ale aj strukoviny, ktoré už dnes na jedálnych lístkoch reštaurácií nájdete iba zriedka.

Ešte zriedkavejšia je pohánka, proso či kvaka. V minulosti boli omnoho častejšie súčasťou našich jedál aj ovčie mlieko, jahňacina alebo rôzne druhy diviny.

Aj keď ryby nie sú to prvé, čo si človek predstaví pod pojmom slovenská kuchyňa, Minárik poznamenal, že chov sladkovodných rýb má u nás dlhú tradíciu a aj preto ich zaraďuje na svoje menu. Typickou slovenskou rybou je šťuka, no v slovenských rybníkoch sa často chová aj pstruh dúhový či pstruh potočný.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C492B na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Od marca 2023 vedie zahraničné oddelenie denníka Sme. Predtým pôsobila ako šéfredaktorka The Slovak Spectator. Dianie na Slovensku komentuje v týždennom newsletteri Last Week in Slovakia. Twitter

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu