SME

Neviete, čo so životom? Napíšte si zoznam

Požiadala som svojich priateľov a priateľky, rodinných príslušníkov, susedov, známych, každého, koho som stretla, aby mi povedali aspoň desať vecí lepších než sex.

Ilustračná snímka (Zdroj: FOTOLIA)

Ten mladý chlapec zostal po nehode v kóme. Lekári boli opatrní: Viete, ako to býva, každý organizmus reaguje inak, tu sa už medicína dotýka vecí medzi nebom a zemou, nestrácajte nádej, ale pripravte sa aj na najhoršie. Najbližší príbuzní, kamaráti aj prvé dievča zostali paralyzovaní hrôzou a zármutkom.

Len matka sa zhlboka nadýchla, navarila si čaj do termosky a prišla k synovej posteli.

Prišla každý deň. A každý deň ho pohladila, naklonila sa k nemu a zašepkala mu do ucha: „Pocit, keď dáš gól, keď vidíš, ako lopta natiahla sieť v bráne a tvoji spoluhráči radostne vykríknu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Studené mlieko, keď sa ho napiješ ráno ešte v pyžame. Vôňa a chuť vyprážaného rezňa. Chvíľa, keď na Vianoce prídeme k stromčeku, vidíme všetky tie darčeky a ty povieš: „Asi sme zase tento rok poslúchali.“ Víkendové popoludnie, keď sme celá rodina na gauči, pozeráme film a ja ti preberám vlasy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pohľad nášho psa, keď ti položí hlavu na kolená. Vietor vo vlasoch, keď sa spúšťaš na bicykli dolu kopcom. Vôňa orgovánu na dvore u starej mamy. Kniha, ktorú nedokážeš odložiť a nejdeš spať, kým nedočítaš poslednú stránku...“ A tak ďalej. Cez melódie zo synovho ipodu až po spomínanie na mená kamarátov, s ktorými chodí stanovať.

Bolo jej jedno, že sa biele plášte okolo tvárili skepticky a naznačovali, že syn nič z toho pravdepodobne nevníma. Každý deň mu šepkala do uší veci, ktoré má rád. A syn ju po mnohých dňoch vypočul a vrátil sa späť. K studenému mlieku, gólom a vôni orgovánu. Tento príbeh nie je len o obrovskej sile materinskej lásky, ale aj o obdivuhodnom terapeutickom účinku zoznamov.

10 vecí, ktoré platia

Prežiť strednú školu býva niekedy pre plachých ľudí veľmi ťažké. Americkej poetke Sarah Kay sa to podarilo vďaka hovorenej poézii. Zistila, že je schopná vyjsť z ulity a prekonať strach z komunikácie, ak svoje pocity sformuluje do básne a zarecituje ich nahlas. Jej poézia je zvláštna a silná, dojímavá a pravdivá a viac pripomína text rockovej balady než patetické rýmovačky.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C46YG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu