SME

Žite proti fašizmu!

Bojovať s extrémizmom sa dá aj z gauča. Uvarte za hrniec kávy, otvorte dvere a čítajte!

Ilustračná fotografia. (Zdroj: PROFIMEDIA)

Autorka je scenáristka a režisérka

Je vlahý neskorý večer a ja sa vraciam domov. Potichu zatváram bránu, aby som nezobudila deti. Mám za sebou dve hodiny vtipnej debaty o knihách, písaní a stratégiách prežitia, v sebe jeden aperol spritz a pred sebou čítanie ďalšej zaujímavej knihy. Práve sa totiž vraciam zo stretnutia nášho pouličného bookclubu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bookcluby pre všetkých

Bookclub, teda knižný klub, je neformálna skupinka milovníkov literatúry, ktorí sa stretávajú, aby sa rozprávali o knihách. Prvýkrát som sa s niečím takým stretla vo filmoch a zdalo sa mi to príťažlivé, no pre naše končiny príliš exotické, asi ako nosenie kvetinových vencov na krku alebo vozenie sa na saniach so psím záprahom. Až sa mi raz jedna skvelá žena zmienila o tom, že je členkou jedného bookclubu a ja som sa doň drzo vnútila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bol to bookclub, ktorý založila prekladateľka a editorka Zuzana Šeršeňová podľa vzoru tých, ktoré spoznala vo Veľkej Británii. Tam fungovali hlavne popri knižniciach, u nás je obyčajne na začiatku každého z nich nejaký nadšenec, ktorý sa rozhodne privítať ostatných doma alebo zarezervovať veľký stôl v kaviarni. Zuzana otvorila raz za mesiac dvere svojho bytu, kde sme sa do obývačky natlačili aj pätnásti, popíjali čaj, odždibovali z pohostenia a rozprávali sa o románe, ktorý sme prečítali. Stretávali sa tu knižní profesionáli – redaktori, korektori či kníhkupci – s nadšencami, ktorí sa ku knižkám dostávali len vo voľnom čase. Neskôr ma do nového Lokálneho book- clubu prizval režisér Róbert Šveda a keď sa mi pred pár mesiacmi narodila dcéra, prestúpila som do Wisteria bookclubu, ktorý v susedstve založila spisovateľka Barbora Kardošová. Viem o niekoľkých ďalších. Jeden je Susedský, združujúci knihomilov bývajúcich v jednom bloku domov, ďalší sa volá Babský, v ňom sa stretávajú čitateľky, ktoré občas realizujú aj výlety po stopách literárnych hrdinov, existujú aj odborné bookcluby, v ktorých sa čítajú a rozoberajú spoločenskovedné či politologické diela. Všetky bookcluby majú však jedno spoločné: trénujú myseľ a obohacujú vnímanie. V diskusii sme sa totiž nikdy nezhodli, vždy sa kniha niektorým páčila a niektorým nie, každý z nej odčítal niečo iné. Pretože literárne príbehy bývajú málokedy jednoznačné, nútia svojich čitateľov rozmýšľať a zvažovať aj okolnosti vlastných životov a postojov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C46CJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu