SME

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

Ruský prezident Vladimir Putin (na snímke vľavo) aj šéf Bieleho domu Barack Obama Merkelovú rešpektujú. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Archívny profil nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

TEXT: Matúš Krčmárik

K eď bola Angela Merkelová ešte dieťa, pohrýzol ju pes a odvtedy sa psov bojí. Ruský prezident Vladimir Putin to vedel. Počas moskovského stretnutia s nemeckou kancelárkou v roku 2007 nariadil, aby do miestnosti vpustili aj jeho čierneho labradora.

Merkelová bola viditeľne nervózna, no snažila sa to nedať najavo. „Rozumiem, že toto musel urobiť, aby ukázal, že je mužom,“ povedala. „Bojí sa vlastnej slabosti. Rusko nemá nič, žiadnu úspešnú politiku ani ekonomiku. Všetko, čo majú, je toto.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Formovať Európu

Merkelová už v prvých rokoch svojho vládnutia ukázala, že dominantná nebude len v nemeckej politike, ale má ambíciu formovať celú európsku politiku a vtlačiť jej svoju pečať.

V ďalších rokoch to potvrdila. Bola hlavnou postavou európskych rokovaní o gréckej kríze a práve ona hovorila v mene západných krajín na rokovaniach o prímerí na Ukrajine.

Bojí sa vlastnej slabosti. Rusko nemá nič, žiadnu úspešnú politiku ani ekonomiku. Všetko, čo majú, je toto.

Angela Merkelová

Jej „pozvanie“ sýrskych utečencov do Nemecka a následná snaha o ich prerozdelenie podľa povinných kvót formovalo podstatu sporu, ktorý sa v týchto mesiacoch v Bruseli vedie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová. V symbolickej rovine to bolo vidno, keď v roku 2014 nemecká kancelárka oslavovala 60. narodeniny a tomu sa prispôsobil termín summitu európskych lídrov. Stačilo, aby mesiac predtým poznamenala, že bude musieť presunúť svoju oslavu.

V reálnej rovine to vidno v tom, ako vie pritlačiť na európskych premiérov, s ktorými si je síce na európskej úrovni oficiálne rovnocenná, no v praxi má za sebou najsilnejšiu ekonomiku Únie.

Napríklad v roku 2011, keď vrcholila debata o európskej pomoci krachujúcemu Grécku, prišiel vtedajší premiér Giorgios Papandreou s nápadom, že o podmienkach pomoci rozhodnú voliči v referende. Merkelová spolu s vtedajším francúzskym prezidentom Nicolas Sarkozym si ho okamžite pozvali „na koberec“ a odkázali mu, že euro môže fungovať aj bez Grécka.

Výsledok: referendum sa nikdy neuskutočnilo, Papandreou o pár dní skončil v úrade a teraz je už politickou minulosťou.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C44ED na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu