SME

Merkelová: Krízová manažérka, ktorá ochránila Nemcov

Merkelová si Nemcov získala tým, že má dobré nervy a zvláda krízové situácie.

Merkelovú majú Bavori stále radi. (Zdroj: TASR/AP )
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Archívny profil Angely Merkelovej

TEXT: Vladimír Müller

M nohí ju dlho podceňovali. Jej sociálnodemokratický predchodca Gerhard Schröder to dal najavo bezprostredne po oznámení výsledkov volieb v septembri 2005. Kresťanskí demokrati sa vtedy tesnou väčšinou hlasov stali najsilnejšou stranou v Bundestagu a Angela Merkelová bola ich kandidátkou na kancelárku.

Bola však odkázaná na koaličného partnera. Tým sa už z matematických dôvodov mohla stať iba SPD. Keď sa však v televíznej diskusii spýtali Schrödera, či sa Merkelová stane kancelárkou veľkej koalície, iba podráždene odvrkol: „Tá na to nemá.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poznámku prepočula

Merkelová zlomyseľnú poznámku prepočula. Po dvoch mesiacoch sa 22. novembra 2005 prvýkrát stala nemeckou kancelárkou.

Mala a stále ešte má dobré nervy. Vlastnosť, ktorú si u nej Nemci cenia. Merkelová nikdy nešíri paniku. Hovorí sa o nej, že k politike pristupuje ako k forme experimentu. Veď vyštudovala fyziku.

S trpezlivosťou vedkyne ani tak nevládne, ale skôr reaguje. Najprv na finančnú krízu v roku 2008. Na jej vrchole sa postavila pred kamery a zaručila sa za všetky súkromné vklady v nemeckých bankách. Pritom síce hrala vabank, ale vyhrala. Mala príležitosť prejaviť sa ako schopná krízová manažérka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Odvtedy si Nemci myslia, že Merkelová ich dokáže uchrániť. Kancelárka predsa sama raz povedala, že jednou z jej úloh je zabrániť nepriaznivým udalostiam. Bez hektického aktivizmu, vždy s triezvou hlavou. Vie sa ovládať v každej situácii. Taký je aspoň jej imidž.

Na začiatku Merkelovej cesty k sláve jej v prvom rade pomohli pozitívne ekonomické ukazovatele. Bolo to však ovocie takzvanej Agendy 2010 predchádzajúcej červeno-zelenej vlády. Túto reformu nemeckého sociálneho systému a pracovného trhu spustil v roku 2003 Schröder aj napriek odporu veľkej časti jeho vlastnej SPD.

Opatrenia na zvýšenie hospodárskeho rastu a zamestnanosti obsahovali v prvom rade veľké škrty štátnych dávok. Väčšina ekonómov je dnes presvedčená, že boli rozhodujúce pre rozvoj Nemecka v ďalších rokoch.

Z vlastných reformných plánov Merkelovej prakticky nič nezostalo. V predvolebnom boji v roku 2005 sľuboval jej vtedajší tieňový minister financií Paul Kirchhof reformu nemeckého daňového systému a zmeny v dôchodkovom systéme. Jeho plány zostali nepovšimnuté.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nemci boli už unavení z diskusií o prestavbe nemeckého sociálneho systému. Chceli pokoj a slovo reforma pre nich znelo ako hrozba. Merkelová sa rýchlo dokázala

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C44EC na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu