SME

Ihnačák ušiel loďou. A volal Lukáčovi

Na prelome 70. a 80. rokov patril Peter Ihnačák k najlepším hokejovým centrom v Československu. Napriek tomu si v reprezentácii veľa nezahral.

Peter Ihnačák. (Zdroj: ČTK)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Text: Boris Vanya

Hokejoví funkcionári sa báli, že by sa z nejakého zájazdu mimo socialistického tábora nevrátil. A hoci to pôvodne nemal v pláne, Ihnačák napokon skutočne zmizol.

Boli ste ešte chlapcom, keď postupne odišli na Západ vaši traja súrodenci – v roku 1967 sestra Magda, o dva roky neskôr brat Ján a po ňom aj sestra Mária. Ako ste to vnímali?

Nie veľmi. Bolo nás dvanásť súrodencov, dvaja zomreli ako deti. Takže som nevedel, ani kam a ani prečo sestry a brat odišli. Amerika bola vtedy pre nás tak ďaleko ako teraz Mars. Ako chlapec som nevnímal rozdiel medzi komunizmom a kapitalizmom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedy ste začali tušiť, že vám to bude robiť problémy v hokejovej kariére?

Až keď som hral za reprezentáciu do osemnásť rokov a mali sme vycestovať na turnaj do Nemecka. Mal som si ísť po cestovnú doložku, ale pán na pasovom mi povedal, aby som už viackrát ani nechodil, lebo sa v živote na Západ nedostanem. Doma som sa posťažoval otcovi, ale ten len pokrčil plecami. Bohužiaľ, nedá sa nič robiť, povedal. Miloval som hokej, chcel som hrať, tak som sa s tým zmieril.

Ako ste sa dostali z Popradu do pražskej Sparty?

V roku 1977 som hral na majstrovstvách sveta dvadsiatok, našťastie sa konali u nás, vo Zvolene a v Banskej Bystrici. Trénerom bol vtedy Pavel Wohl, myslím, že on ma odporučil Sparte. Jej zástupcovia mi ponúkli kontrakt a navyše sľúbili, že nepôjdem na vojenčinu. Lenže v lete som narukoval. Najskôr do Liberca, čo bolo béčko Sparty, po troch mesiacoch ma zavolali do Jihlavy. Tam som prežíval skvelé časy, v Dukle hrali hviezdy ako Augusta, Hrbatý, Suchý, Jardo Holík, hokejovo i ľudsky mi veľmi pomohol Vladimír Martinec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj v Dukle ste však pocítili, že vás režim považuje za nespoľahlivého.

Na Vianoce 1978 sa Dukla chystala na Spenglerov pohár do švajčiarskeho Davosu. Zavolal si ma do kancelárie tréner Jaroslav Pitner a hovorí mi – Peter máme s tebou problémy, ale zaručili sme sa za teba a veríme ti. Poďakoval som sa, aj slzy som mal tuším v očiach. Lenže 24. decembra, dva dni pred plánovaným odchodom, sa situácia zmenila. Oznámili mi, že, žiaľ, necestujem. Dali mi opušťák a mohol som ísť domov na Slovensko. Necítil som žiadnu zášť či chuť sa niekomu pomstiť. Strávil som krásne Vianoce a po návrate som opäť na sebe tvrdo pracoval a hral hokej.

V roku 1979 sa vám však predsa podarilo vycestovať na Západ.

S reprezentačným béčkom som šiel na predolympijský turnaj do Lake Placid. Mužstvo viedol tréner Horský. Do poslednej chvíle som čakal, že niekto príde a vysadí ma z lietadla. Na zápasy sa prišla pozrieť moja rodina rozprávali sa aj s trénermi, všetko bolo v pohode. Po návrate ma hneď zaradili do prípravy na zimnú olympiádu. Dali nám ušiť obleky na mieru, bol som nadšený. Opäť však prišla osudová hodina. Rusi obsadili Afganistan, politická situácia bola hustá a ja som nikam nešiel. To ma naozaj veľmi sklamalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A začali ste uvažovať o emigrácii.

To ešte nie. Po olympiáde som sa nedostal ani na Kanadský pohár 1981. Tak sme sa s ďalšími štyrmi spoluhráčmi so Sparty rozhodli, že pôjdeme na výlet do západného Nemecka. Dostal som všetky povolenia, šiel som si na nemeckú ambasádu po víza, čakal som, kedy vycestujem. Potom prišla za mnou na tréning pani Chlumská zo Sparty, že ma doma čakajú nejakí chlapi. Boli to eštebáci. Obvinili ma, že plánujem ujsť. Na druhý deň som musel odovzdať v sídle ŠtB na Bartolomejskej pas. V písomnom zdôvodnení stálo, že som nepriateľom štátu.

Keď Rusi vtrhli do Afganistanu a mňa nevzali na olympiádu, to ma naozaj veľmi sklamalo.

Ako ste zareagovali?

Vtedy som sa naozaj nahneval. Zbalil som sa a odišiel som na Slovensko. Tam som sa pár dní zatajoval a trucoval som, ale potom sa mi začali vyhrážať súdom, že sa vyhýbam nástupu do práce. Tak som šiel naspäť do Sparty. Piati hráči hlasovali o tom, či sa môžem vrátiť do tímu. Traja súhlasili, dvaja nie. Medzitým som stále chodil na Bartlomejskú, kde ma vypočúvali. Permanentne som žiadal, aby mi vrátili pas, napokon som ho dostal naspäť. Na Cene Izvestijí v Moskve v roku 1981 zahral náš útok s Lukáčom a Libom veľmi dobre, čo mi otvorilo cestu na majstrovstvá sveta.

Tie sa konali vo Fínsku, ktoré neprijímalo československých utečencov, takže vedenie hokejovej výpravy nepredpokladalo, že by ste sa pokúsili ujsť.

Vnímal som to ako šancu. Samozrejme, dnes už viem, že to bola naivná predstava. Začal som zbierať valuty, menil som ich u vekslákov pred pražskými hotelmi. Služobné pasy nám vzali vo Fínsku potom, čo sme pristáli, no ja som mal aj svoj súkromný. Keďže som mal obavy, že v našich hotelových izbách budú snoriť eštebáci, pas aj peniaze som nosil stále so sebou. Schoval som si ich do futra hokejových nohavíc, trénoval som s nimi aj hral. Vincovi Lukáčovi som prezradil, že odídem. V pondelok sa ma v šatni spýtal, že čo tu ešte robím. A na druhý deň znovu. Zatelefonoval som bratovi do New Yorku, že chcem odísť. Ten hneď zamieril lietadlom do Fínska.

Aký ste mali plán úteku?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C44CX na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V Grécku vládne stredopravá strana Nová demokracia na čele s premiérom Kyriakosom Mitsotakisom, ktorá robí zodpovednú a kompetentnú politiku.

Ako sme sa stali najnedôveryhodnejším dlžníkom eurozóny.


Marketér Pavol Minár.

Pavol Minár hovorí o kampaniach.


Obyvatelia Petržalky parkujú už roky zadarmo.

Mesto nevylučuje, že zavádzanie PAAS v Petržalke bude treba urýchliť.


Peter Pellegrini na návšteve v Budapešti.

Maďarská vláda sledovala aj vlastné záujmy.


Sportnet

Francúzsky tenista Arthur Cazaux.

Arthur Cazaux odpadol na turnaji v Miami, jeho súper čelil kritike.


Lara Gutová-Behramiová môže získať ďalšie dva malé glóbusy za zjazd a super-G.

V rakúskom stredisku sa pôjde zjazd a super-G. Pozrite si program.


Majiteľ Tatrana Prešov Miloslav Chmeliar.

Je logické, že drahší zahraniční hráči nebudú predsa vysedávať na striedačke, vraví Chmeliar.


SkryťZatvoriť reklamu